Akbank Sanat Nordik Film Günleri Başlıyor

Akbank Sanat, bugünden başlayarak 27 Haziran’a kadar Nordik Film Günleri’ne ev sahipliği yapacak. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Norveç ve Danimarka Büyükelçilikleri’nin katkılarıyla İsveç, Norveç ve Danimarka sinemasından toplam altı film izleyiciyle buluşacak…

Nordik Film Günleri kapsamında gösterilecek filmler, orijinal dillerinde ve Türkçe altyazılı olarak izlenebilir. Akbank Sanat danışmadan temin edilebilecek biletlerin fiyatıysa 5 TL.

Şimdi filmlere biraz daha yakından bakalım:

Ego/13 Haziran Perşembe/Saat 19.00

Hareketli bir sosyal yaşamı olan 25 yaşındaki müzisyen Sebastian, bir kontrat imzalamak üzereyken kaza sonucu görme yetisini yitirir. Ailesinin kendisi için tuttuğu şahsi asistanı Mia, ona hayatta aslında nelerin önemli olduğunu gösterecektir. 2013 İsveç yapımı filmin yönetmeni, Lisa James Larsson. Ego‘da başlıca rolleri Martin Wallström, Mylaine Hedreul ve Sissela Kyle paylaşıyor.

Ölü Adam Hakkında Yargı/15 Haziran Cumartesi/Saat 15.00

Film, 1930’larda İsveç halkını faşizm tehlikesine karşı uyaran gazeteci Torgny Segerstedt hayatını konu alıyor. 2012 İsveç yapımı filmin yönetmeni, Jan Troell. Ölü Adam Hakkında Yargı‘da başlıca rolleri Jesper Christensen, Pernilla August ve Ulla Skoog üstleniyor.

Avalon/20 Haziran Perşembe/Saat 15.00

60 yaşındaki parti organizatörü Janne, sahil kasabası Båstad’da yılda bir düzenlenen tenis haftası için bir gece kulübünü düzenlemekte, kendisine ablası Jackie yardım etmektedir ama bir kaza, hayatını altüst eder ve ümitsizce bir çıkış yolu arar. Axel Petersén’in yönettiği 2011 İsveç yapımı filmde Johannes Brost, Peter Carlberg ve Léonore Ekstrand gibi isimler rol alıyor.

1001 Gram/22 Haziran Cumartesi/Saat 15.00

Bent Hamer’ın yönettiği, Ane Dahl Torp, Laurent Stocker ve Hildegun Riise’nin başlıca rolleri paylaştığı 2014 Norveç yapımı filmin konusu şöyle: Marie, iş dışında çok kısıtlı sosyal yaşamı olan bir bilim kadınıdır ve 1 kilogramın gerçek ağırlığı üzerine bir seminere katılmak için Paris’e gitmiştir. Kötüye giden evliliği ve babasının ölümünün yarattığı üzüntü ve hayal kırıklığı, esas yüzleşeceği konular olacaktır…

Kılavuz/26 Haziran Çarşamba/Saat 19.00

1987 Norveç yapımı film, konusunu bir 12. yüzyıl efsanesinden alıyor. Ailesi Tsjudesler’e (Kuzey Rusya’da korku salan bir kabile) mensup bir grubun yaptığı baskın sırasında katledilen bir genç esir alınır ve baskın yapanlara kılavuzluk etmeye zorlanır. Film, sinema tarihinde Sami dilinde ilk çekilmiş film olma özelliğini taşıyor. Nils Gaup’un yönettiği Kılavuz‘da başlıca rolleri Mikkel Gaup, Ingvald Guttorm ve Nils Utsi üstlenmiş.

Darling/27 Haziran Perşembe/Saat 19.00

Darling, dünyaca ünlü bir balerindir. Uzun bir aradan sonra eşi Frans’la önemli bir performans için Danimarka Kraliyet Balesi’ne döner ama prova sırasında yere yığılır. Kalçası tedavi edilemez bir şekilde zarar görmüştür ve artık dans edemeyecektir. Pes etmez ve yerine başka bir balerini çalıştırmaya başlar. Birgitte Stærmose’nin yönettiği 2017 Danimarka yapımı Darling‘de Danica Curcic, Astrid Grarup Elbo ve Gustaf Skarsgård rol alıyor…

 

Henüz Yorum Yok : "Akbank Sanat Nordik Film Günleri Başlıyor"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.