Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ile Yeniden I N. Levent Tanıl

2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali başladı. 9 Ekim’e kadar sürecek festivalde, film gösterimlerinin yanı sıra yönetmenlerin ve film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler, paneller, konserler ve açık hava sinema geceleri düzenlenecek. Program iştah kabartıcı…

Açıkçası geçen yıl ilk olan festival vesilesiyle Ayvalık sokaklarında tarifsiz bir sinema esintisi dolaşmıştı. Geçen senenin en iyi filmlerini ilk kez festivalde izleme şansı yakalamış, Başka Sinema’nın festival oluşumundaki ilk adımlarını oldukça profesyonel bulmuştuk. Bu sene de ekim ayının ilk haftasını seçerek bana göre Ayvalık’ın en güzel hallerini yansıtan sonbahar mevsimine eşlik edecek festivalin programında altı bölümde 58 film, izleyicilerle buluşacak.

“Ne İçeride Ne Dışarıda”, “Çocuklar için Sinema”, “Babaların Günahı”, “Ortak Gelecek”, “Yeni Sinefiller: Yeni Maceralar, Yeni Seyirciler”, “60’ların Düşleri Buhar Mı Oldu?” başlıklı bölümler, Türk ve Dünya sinemasından birçok kaliteli yapımı sinema tutkunlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Geçen yıl Sarayın Gözdesi (The Favourite), Zavallı (Pity), Güvercin, Sibel ve Anons gibi sezonun başarılı yapımlarına yer veren festivalin bu yılki gösterimleri de iştah kabartıcı…

Açılış filmi, Pedro Almodóvar’dan

Festivalin açılışını Pedro Almodóvar’ın son filmi Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) yaptı. Geçen yılın açılış filmi Sarayın Gözdesi‘ni denizden gelen poyraz esintileri eşliğinde açık havada izlemenin keyfini henüz unutmamışken festival, bu seneki açılış filmiyle de heyecanlandırmayı başarıyor Başrollerinde Penêlope Cruz ile Antonio Banderas’ın olduğu yapım için İspanyol ustanın son 10 yılda çektiği en iyi film yorumları yapılmakta. Yönetmenin hayatından da öğeler taşıyan Acı ve Zafer, festivalin açılış gününde açık hava, ilerleyen günlerindeyse program içerisindeki seanslarda izleyicinin karşısında olacak. Antonio Banderas’ın bu yılki Cannes Film Festivali’nde Acı ve Zafer‘deki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandığını hatırlatalım.

Türk sinemasından önemli gösterimler

“Babaların Günahı” adı verilen Türk sineması seçkisinde Adana Altın Koza Film Festivali’nden çeşitli ödüllerle ayrılan Nuh Tepesi, Görülmüştür, Uzun Zaman Önce, Küçük Şeyler, Kraliçe Lear ve Aden filmleri gösterilecek.

Aynı zamanda Baskın ve Housewife filmleriyle sinemamızdaki korku türüne kendi bakış açısını kazandıran yönetmen Can Evrenol’un yeni filmi Peri: Ağzı Olmayan Kız da festivalde gösterilecek dikkat çekici yapımlar arasında. İlk iki yapımına kıyasla alanını bu kez farklı bir rotaya doğru genişleten Evrenol’un oluşturduğu distopik atmosferde çocuk karakterler üzerinden anlattığı hikâyesi ilgi uyandırıyor.

Bunun dışında halen vizyonda olan Emin Alper’in olumlu eleştiriler alan filmi Kız Kardeşler‘in de festivalde muhakkak görülmesi gerekenler listesinin başlarında olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Yabancı bölümü çok zengin

Festivalin yabancı seçkisi de ilk yılına kıyasla daha geniş coğrafyalara yayılan ilgi çekici filmler izleme fırsatı tanıyor. Özellikle “Ortak Gelecek” bölümünde Yunan sinemasının son dönemdeki en parlak örnekleri, “Ne İçeride Ne Dışarıda” seçkisinde Brezilya, Gürcistan, İsrail ve Almanya yapımı filmler yer alıyor. Festivaldeki bu bölümde yılın çok konuşulan yapımlarından Parazit, Eş Anlamlılar, Sonsuzluk Üzerine, Görünmez Yaşam, Üzgünüz Size Ulaşamadık, Onun Adı Petrunya, Genç Ahmed ve Bal Ülkesi gibi güçlü işler de şans verilmeyi hak eden filmlerden.

Kapanış filmi “Bizim İçin Şampiyon”

Beş gün boyunca Ayvalık’ta sinemaseverleri ağırlayacak ve programında izleyenleri çoğunlukla mutlu edeceğini düşündüğüm filmleri yerleştiren Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin kapanış filmi Bizim İçin Şampiyon olacak. Cunda Meydanı’nda gösterilecek film sonrasında yönetmen Ahmet Katıksız ve filmin oyuncuları Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan da izleyicilerle buluşacak.

Henüz Yorum Yok : "Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ile Yeniden I N. Levent Tanıl"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.