DC Dizilerini Başarısız Yapan Beş Unsur I Fantastik Cadde Yazdı

DC’nin çizgi roman uyarlamaları, giderek kaliteyi düşürüyor. Aksiyon, aksiyon değil, oyunculuklar yerlerde sürünüyor. Hikâyeler, çelişkiler barındırıyor. Prodüksiyonlar ucuz ama daha da önemlisi uyarlanan eserlere sadık kalmıyorlar ama enseyi karartmayın; Titans, Krypton ve Watchmen dizileriyle güzel günler yakın!

Kalitesiz aksiyon

4 yılı aşkın süredir CW yapımı DC dizileri hayatımızda ve izlediğimiz her bölümde tek sekansla çekilen aksiyon sahnesi bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda. Vuruş hissi dediğimiz unsur zaten yok. Atılan her yumruk veya tekmenin gerçek olmadığı o kadar belli ki, artık bunları görmezden geliyorduk.

Hikâye ve çelişkiler

Her sene tehlike altında olan bir şehir, karakterlerin her sezon öldürmeme kurallarını çiğnemeleri, sonra vazgeçmeleri ve sonra tekrar vazgeçmeleri ve sonra tekrar…

Kendisi artık suçluları öldürmeyip doğru olanı yapmaya karar veriyor ama birlikte çalıştığı arkadaşı, seri katil edasıyla öldürmekten çekinmiyor. Ya bu kural sadece ana karakter için geçerli ya da izleyen kişi salak yerine konuyor.

Bu tarz yapımlarda villain dediğimiz karakterler yer alır. Bu karakterler zorluk çıkarır, öldürür ve sonunda ya kazanır ya da kaybederler ancak DC dizilerinde bunu görmeniz mümkün değil çünkü orada resmen kadrolu kötü kontenjanı var. Bu oyuncular, buralara kapağı attıkları zaman 2 seneden aşağı yakamızdan düşmüyorlar.

Koskoca çizgi roman evreninde işlenecek başka hikâyeler yokmuş gibi haftalık kötü karakterler geliyor, ana kötüyle karşı karşıya geliniyor. Sonra aksiyon yarıda kesiliyor ve hop, bir bölüm daha bitiyor. Sürekli gördüğümüz benim hatam ve benzeri dramalarsa cabası. İzlemeyin, izlettirmeyin!

Kötü oyunculuk

Donuk surat+kasıntı mimik=Sinir krizi

Oyunculuk anlayışı, sabah-akşam spor salonlarında kas yapmak olan insanlar, DC dizilerini ele geçirmiş durumda. Dominic Purcell, Paul Blackthorne ve Tom Cavanagh gibi isimlerin dışında vasatüstü bile diyebileceğimiz aktör veya aktrisler bulunmuyor. Çoğu sahne, özellikle dram içeren anlar, bu oyuncuların donuk bakışları ve olmayan mimikleri yüzünden yok olup gidiyor. Hal böyle olunca, bir yapımı ayakta tutan temel unsur var olmamış oluyor ve bizde ekran başında sinir krizi geçiriyoruz.

Ucuz prodüksiyon

Silah sesleri desen bildirim sesi gibi, CGI desen 90 yapımı bilimkurgu filmleri…

Deri kostüm kararını veren kimse bayağı cimri olsa gerek. Kullanılan kostümlerin çizgi romanla uyuşmama konusunu bir kenara bırakalım, aklı başında ve cebinde normal düzeyde paraya sahip olan yetişkin bir bireyin çok daha kaliteli bir kostüm yapması mümkün. Bu, sadece kostümlerle kalsa iyi. Legends of Tomorrow‘da Firestorm karakterinin CGI masraflarını kısmak için Martin Stein ve Jefferson Jackson’ı ayrı tuttuklarını biliyoruz. Tutmadıkları zaman ne kadar kaliteli olduğuysa ayrı bir tartışma konusu. Madem bu kadar büyük oynamak istiyorsunuz, o zaman görsel olarak kalite sorununuz olmayacak.

Çizgi romana sadık kalmama

“Karakteri aldık ama beğenmedik, yeniden yazalım bunu”

Bir yapım, köklerini yok sayar ve bu parçaları kafasına göre dağıtmaya başlarsa, bir yerden sonra dikiş tutturamaz. DC dizilerinde bunu birçok kez gördük ve görmeye devam ediyoruz. Karakter kalmamış gibi senaristlerin kafalarına göre kendi karakterlerini yaratmaları, temel taş ana isimlerin ucuz bir şekilde kenara atılması ve daha da önemlisi, karakterleri olduğundan farklı bir şekilde sunup yanlış izlenim verilmesi kabul edilemez.

Uyarlamaya çalıştıkları hikâyelerse tutmuyor çünkü her seferinde büyük hikâyeler vermek istiyorlar ama işler bugüne kadar öylesine karışık ve saçma bir hal aldı ki, neresinden tutsalar elde kalıyor. Ortayaysa bugün bitmesi için gün saydığımız diziler çıkıyor.

Bizim tavsiyemiz, bu dizileri izlemek yerine çizgi roman okumanız veya çizgi roman animasyonu seyretmeniz yönünde ama enseyi karartmayın; Titans, Krypton ve Watchmen dizileriyle güzel günler yakın!

Yakup Can Yargıç /@FantastikCadde

Henüz Yorum Yok : "DC Dizilerini Başarısız Yapan Beş Unsur I Fantastik Cadde Yazdı"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.