Doctor Who’da 10.Sezon Öncesi Bilmemiz Gereken 10 İpucu | Gökhan Tosun

Rekortmen İngiliz dizisi Doctor Who, modern serinin 10. sezonuyla tekrar sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. BBC’den yeni sezon onayını aldıktan sonra Haziran 2016’da çekimlerine başlanan Doctor Who, 15 Nisan itibariyle birçok “ilk” ve birçok “son”la ekranlara dönecek. Biz de Episode Dergi olarak, yeni sezona dair bugüne dek kesinleşmiş 10 bilgiyi sizler için derledik. Öyleyse Allons-y!

1-Senarist Değişiyor

2010 yılında başlayan 5. sezondan itibaren Doctor Who’nun baş senaristi ve uygulayıcı yapımcısı olan bol ödüllü senarist Steven Moffat, 10. sezon itibariyle diziye veda ediyor. Russell T. Davies’ten aldığı bayrağı Chris Chibnall’a bırakacak olan Moffat haberi “Evrendeki en güzel işin sonuna geliyorum,” sözleriyle paylaştı.

2-Doctor Değişiyor

Doctor Who’nun 12. Doctor’u Peter Capaldi de Steven Moffat’la birlikte diziden ayrılan isimler arasında. Üstün oyunculuk performansı, çatık kaşları ve çocukluğundan itibaren içinde büyüttüğü Doctor Who aşkıyla hayranların büyük beğenisini kazanan Capaldi, 10. sezon itibariyle rejenerasyon geçirip, yerini yeni bir “yüz”e bırakacak. Sosyal medyada birçok isim geçmesine rağmen henüz yeni Doctor’u kimin canlandıracağı netlik kazanmış değil. Beklentiler ve söylentiler arasında “Kadın Doctor” olsa da şimdilik bu konuyla ilgili herhangi bir doğrulama ya da yalanlama gelmiş değil.

*Peter Capaldi ve Steven Moffat, 10. Sezonun ardından yayınlanacak olan Christmas Özel Bölümü ile Doctor Who’ya veda edecek.

3-Yeni Yol Arkadaşları

9.sezon itibariyle veda ettiğimiz Clara Oswald karakterine can veren Jenna Coleman’ın yerine, Tardis’te Doctor’a 2 “companion” eşlik edecek.

“Bill” karakteriyle diziye dahil olan Pearl Mackie, bu sezon sorularıyla Doctor’un başını çok ağrıtacak gibi duruyor. Henüz karakterine dair pek bir bilgiye sahip olmadığımız “Bill”in sadece eşcinsel olduğuna dair açıklama yapıldı.

2015 Christmas bölümünde ilk kez karşımıza çıkan, 2016 Christmas bölümünde de diziye devam edeceği açıklanan Nardole karakteri de 10. sezonda Tardis’te yerini alacak. Matt Lucas’ın canlandıracağı karakter, karanlık geçmesi beklenen 10. sezonun sempatik yüzü olacak gibi duruyor.

4-Missy Dönüyor

Doctor’un ezeli düşmanı ve hemşerisi Master’ın, rejenerasyon geçirdikten sonra kadın olan ve Missy adını alan hali diziye geri dönüyor. Soru işaretleri arasında sonunu görmeden bıraktığımız karakter, geçtiğimiz aylarda setten paylaştığı bir video ile diziye geri döndüğünü hayranlarına duyurdu.

5-Master da Geri Dönüyor

Söylentiler doğru çıktı. Modern serinin unutulmaz isimlerinden John Simm’in Doctor Who’ya “Master” olarak geri döneceği resmi kaynaklar tarafından doğrulandı. Steven Moffat ise konuyla ilgili olarak “Michelle Gomez (Missy) ile John Simm (Master) aynı rolü yüz yüze oynarken, onları izlemek büyük keyifti,” dedi.

6- Klasik Seriden Misafirlerimiz Var

Doctor Who, 10. sezonda da klasik seri ile modern seriyi harmanlamaya devam ediyor. Bu sezon karşımıza modern seride de yer almış olan ancak klasik seriye ait olan 2 tür çıkacak.

Siberman karakterlerinin ilk ortaya çıkışı olan “Mondas Siberman”leri diziye geri dönüyor. Modern seride görünenin aksine, daha insan, daha korkutucu ve daha tehlikeliler.

Buz Savaşçıları da geri dönüyor. Modern seride “Skaldak”ı görme şansımız olmuştu ancak tam anlamıyla tadı damağımızda kalmıştı. Doctor Who senaristlerinden Mark Gatiss, kısa bir video yayınladı ve yeni sezonda Buz Savaşçıları’nı geri getirdiğini açıkladı.

7-Sonik Tornavidanın Dönüşü

Gönüllerde taht kurmuş olan sonik tornavidayı bırakıp sonik gözlük kullanan Capaldi, bu sezon tekrar tornavidasıyla karşımızda olacak. Yayınlanan son 2 özel bölümde, küçük buluşmalar yaşayan ikili, koca bir sezonu beraber geçirmeye hazırlanıyor.

8-Onlar Olmadan Olmaz

Fazla söze gerek yok, 10. sezonda Dalekler de bizimle olacak. Fakat Bill, Dalekler’i tanımıyor. Acaba neden?

9-Tehlike

Her Doctor’un ve her sezonun ayrı bir temasının olduğu dizide, bu sezonun teması “Tehlike” olarak öne çıkıyor. Karanlık bir sezonun bizi beklediğini daha önceden açıklayan Moffat’ı , fragmanda Doctor’un söylediği “Ben evrendeki en tehlikeli adamım!” sözleri destekliyor.

10-Katliam ve Kutlama

Steven Moffat, sezon finali ve Christmas bölümüne ait bazı bilgiler paylaştı. 10. Sezon finalini “Katliam” olarak nitelendiren Moffat, Christmas özel bölümünü ise “Kurtarma” olarak değerlendirdi. Moffat, iki bölümün birbiriyle bağlantılı olacağını ve devam bölümü gibi düşündüğünü açıkladı.

Henüz Yorum Yok : "Doctor Who'da 10.Sezon Öncesi Bilmemiz Gereken 10 İpucu | Gökhan Tosun"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.