Game of Thrones Nasıl Bitecek? | En Popüler 10 Fan Teorisi

EpisodeDergi.com Game of Thrones S7 Özel Dosyası İçin Tıklayın

Tüm dünyada izlenme rekorları kıran Game of Thrones‘un muazzam sezon finalinin ardından merakımıza merak katan 7. sezon için heyecanlı bekleyişimiz sürüyor. Bu heyecanlı geri sayımın devam ettiği şu günlerde, dizinin hayranları dizinin gelecek sezonlarıyla ilgili yeni teoriler üretiyorlar. Bütün bunlardan hareketle; dizinin nasıl biteceğine dair birtakım teoriler duymak ister misiniz? Öyleyse dizinin nasıl biteceğine dair en popüler 10 fan teorisi tam size göre!

X Kişisi, Demir Tahtın Başına Geçer

Game of Thrones’ta Demir Taht’a kimin oturacağı dizideki karakterler açısında büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Bilindiği üzere; Kral Robert, eşi Cersei’nin planları ile öldürüldü ve Joffrey, Yedi Krallık’ın yeni hükümdarı oldu. Bununla birlikte, Robert’ın ölümü, Westeros’daki güç dengesini büyük oranda değiştirdi diyebiliriz. Haliyle bu durum da Five Kings War’a (Beş Kral Savaşı’na) yol açtı. O zamandan bu yana, Demir Taht’ta kimin olacağı konusu hayranlar tarafından tekrar tekrar gündeme geldi. Acaba Demir Taht’a kim oturacak? Şu anda tahtın başında olan Cersei mi; yoksa Jon, Daenerys, Sansa ya da sonunda hiç tahmin etmediğimiz bir kişi mi? Belki Littlefinger gibi birisi de tahta geçebilir. Belli mi olur?

Krallıklar Gerçekten Bölünecek

King’s Landing’in tabanından Westeros’u seçen bir kral veya kraliçeden daha ziyade, belki de barış ve refahı toprağa getirmek için gerçekten gerekli olan şey, güçlerin doğru bir şekilde devredilmesidir. Robb Stark’ın ölmesinden sonra, Jon Snow’un Winterfell’in ve Kuzey’in tek lideri olma yönündeki Büyük Kuzey Komplosu ile uyuşuyor. Bir grup Kuzey Lordu, bunun farkında ve planın meyvelerini görmeyi sağlamak için birlikte çalışıyor; Jon, Kuzey’in krallığı olarak gerçekten ayrı bir devlet haline geliyor. Zaten gördüğümüz şey, Jon’un KING IN THE NORTH’la birlikte etkin bir rolde oynamaya başlaması buna örnek gösterilebilir.

Robb’ın ölümü öncesinde- hatta Robert’s Rebellion’dan önce- Kuzey Kralları, Vale ve Riverlands’ın birlikte bir araya gelmesi sonucunda Mad King Aerys II Targaryen’in yönetimini devirip daha fazla güç kazanması fikri oluşmuştu. Westeros’daki kaosun sona ermesinin ve bölgeye huzur getirmenin tek yolu gerçekten de krallıkların bölünmesinden geçebilir.

Şarkı Çoktan Çalındı

Bilindiği üzere; dizi, George R.R. Martin’in A Song Of Ice And Fire romanından uyarlanmıştır. Kitaplar ve serilerde olduğu gibi şarkılar, büyük kahramanları ve tarihsel olayları anlatmada önemli bir araçtır. Sonuçta, dizide gelecek sezonlarda ortaya çıkacak olan olaylar efsane haline gelecek; şarkıcıların şarkı söylemesi ve Eski Nan tarzı figürler, Jon Snow ve Daenerys Targaryen’in masallarını anlatacak.  Haliyle gelecek sezonda olan olaylarda şarkıların ortaya çıkmasına ve yaratılmasına vesile olacak.

Herkes Birbirini Öldürüyor

Game of Thrones, sevilen karakterlerin ölmesiyle bilinen bir dizidir. Özellikle bir karaktere sempati duymaya başladığınız anda, o karakterin birkaç bölüm sonra ölüm sahnesini izlemeniz olası bir durumdur. Dolayısıyla bu düşünce dizisini izleyerek, dizinin sona ermesinin en mantıklı yolu nedir? Tam olarak bir savaşın içinde olan karakterlerin yavaş yavaş ölmeye başlamasıdır. Bütün önemli karakterler, dizinin finaline kadar birbirlerini öldürebilir. (Jamie’nin Cersei’yi öldürmesi gibi) Bu teoriye göre; bütün karakterlerin birbirini öldürmesi sonucunda, dizinin finalinde kimse kalmayacak.

Azor Ahai Yeniden Doğacak

Kış geliyor. Neyse ki, uzaktaki Kuzey’den düşmanı yenmeye gelecek olan kehanette bir kurtarıcı var. Azor Ahai! Azor Ahai, Aegon’un Karaya Çıkışı’ndan yaklaşık 8000 yıl önce yaşamış efsanevi bir kahramandır. Uzun Gece’nin ortasında Ötekiler’i yendiği kılıcı Işık Getiren’i kullandığı söylenir. Kehanete göre; kahramanların Kızıl Kılıcı’nı tutan adam, Azor Ahai’nin yeniden hayata gelişi olacak ve karanlık onun ardında kalacak. Vadedilmiş Prens, Işık Getiren’i bir kez daha ellerine alacak ve Ötekiler’e karşı kullanacak; eğer o yenilirse dünya da onunla birlikte düşecek. Ve yine kehanete göre bu Vadedilmiş Prens, kanayan bir yıldız altında, tuz ve dumanın içinde doğacaktır. Azor Ahai’nin kim olacağı konusunda popüler teoriler arasında Stannis Baratheon, Daenerys Targaryen veya Jon Snow var. Kim olursa olsun, Işık Getiren’i ortaya çıkaracak ve kehaneti yerine getirecek.

Ak Gezenler İyi İnsanlar Olabilir

Ak Gezenler hakkında ne biliyoruz? Ak Gezenler olarak da bilinen Ötekiler, Duvar’ın kuzeyinde bulunmakta. Serideki olaylardan önce Ötekiler binlerce yıldır görülmemiştir. Bu ırk bütün seri boyunca sadece iki kez beden olarak karşımıza çıkar.

Şu an için amaçlarının ne olduğu bilinmiyor. Efsanelere göre; Ötekiler bir nesil süren kış ve karanlık olarak bilinen Uzun Gece ortasında ortaya çıktı. Sonunda yenik düştüler, Gece Nöbetçileri ve Duvar onlara karşı bir savunma olarak kuruldu. Eski hikayelere göre Ötekiler’in soğuk olduğunda mı geldiği yoksa onlar geldiğinde mi soğuğun geldiği belirsizdir. Güneş ışığından gizlenip geceleri ortaya çıkarlar ve yine bazı hikayelerde onların geceyi getirdiği söylenir.  Kendi gibi ölü olan ayılar, ulu kurtlar, mamutlar ve atlar gibi hayvanlara binerler. Dilleri ise bilinmemektedir. Peki Ak Gezenler hakkında bu kadar kötü şeyler etrafta dolaşırken, hiç diğer taraftan olaylara bakmayı denediniz mi? Ak Gezenler’in kendi kültürleri hakkında hiçbir şey bilemiyoruz, neden yaptıklarını ve nihai hedeflerini ne şekilde davrandıklarını bilmiyoruz.

Bunun üzerine; bir teoriye göre, onların iyi niyetli olmaları hakkında iki farklı düşünce var. Birincisi, Çocuklar’la (en azından kendi yaratıcıları olan TV dizisine göre) bir pakt oluşturdular, Güney’e gelmeyeceklerini ve hiçbirinin Duvar’ın ötesine giriş yapmayacakları söylendi. Bu anlaşma vahşi sözleşmelerin ihlali anlamına gelir ve Gece Nöbeti onları geri getirir. Başka bir olasılık, kendi kehanetlerine sahip olmaları ve ateşten korkmaları. Ejderhaların dünyaya dönüşü, onların dönüşünün sebebi olabilir ya da bilindik dünyaya gerçek tehditle mücadele etmek için gelmiş olabilir.

Bran Yedi Krallık’ı Kurtarır

Bran, belki de dizideki en güçlü karakterlerden biri olabilir. Üç Gözlü Kuzgun ile yaptığı eğitim sayesinde , geçmişe (ve belki de geleceğe) dair vizyonlara sahip olmuştu. Bu da haliyle zaman yolculuğuna (ve trajik Hodor’un ortaya çıkmasına yol açtı) ve daha sonra kendisinin Raven olmasına yol açtı. Mesela; Bran’ın güçlerini geliştirmeye devam edeceğini ve onları nasıl kontrol altına alabileceği, esas olarak nasıl zaman yolculuğu yapan bir sihirbaz olacağı oldukça merak ediliyor. Teoriye göre; Bran, büyülü güçlerini kullanarak Westeros’u yıkımdan, White Walkers ya da başka herhangi bir tehditten kurtaracak kişidir. Onları yenilgiye uğratmaya ve dünyaya denge sağlamaya çalışmaktadır. Yani dizideki olayların kilit noktasını Bran oluşturacaktır.

Duvar Yıkılabilir

Yedi Krallığın kuzey sınırında 300 mil(482 km) boyunca uzanan, 700 fit(213.36 m) yüksekliğindeki buzdan yapılma devasa duvar, ülkeyi ötesindeki vahşi topraklardan ayırır. Duvar rivayete göre 8000 yıl öncesinden günümüze, insanlığın yabanıllar ve diğerlerinden savunulduğu “Uzun Gece” den sonra İnşaatçı Brandon tarafından düzenlenmiştir. Yaklaşık olarak 300 mil(482 km) ve 700 fit(213.36 m) yüksekliğindeki duvar Gece Bekçileri ve bazılarına göre antik büyüler tarafından korunmaktadır. Ak Gezenler eğer daha fazla ilerlerse; Duvar’ın  ötesine geçmek zorunda kalacaklar ve  tam da bu durumda Duvar’ın yok edilme ihtimali gün yüzüne çıkacak.

Buz ve Ateş’in Savaşı

Buz = Ak Gezenler, Ateş = Ejderhalar. Şaşırdınız değil mi? Temel olarak, Buz ve Ateş Şarkısı, bu iki büyük kuvvetin savaşına arasında gerçekleşecek. Ak Gezenler sonunda Westeros’a doğru yol alacak ve kaos ve yıkıma neden olacak ve bölge onları durdurmak için birleşecek. Devam etmek için yeterli Valyrian çeliği olmayabilir, ancak Daenerys’in ejderhalarını da unutmamak gerekir. Bunun yanında Tyrion’un gizli bir Targ olduğuna dair bir söylentiyi de aklımızın bir köşesinde tutmak gerek. Bununla beraber Meera Reed’in Targaryen (ve Jon’un ikizi) olduğu teorisi var, bu yüzden başka bir seçenek de ihtimaller arasında olabilir.

 

Jon Vs Daenerys

Uzun zamandır dizinin iki önemli karakteri Daenerys ve Jon’un sonunda bir araya gelip, Ak Gezenler’i yenip Westeros’a hükmetmeleri bekleniyor.  Bununla birlikte, tam tersinin gerçekleşeceğine dair başka bir teori var. Bu, Westeros’un kurtarıcısı olmak yerine Daenerys’in onun için en büyük tehdit olduğu fikrine dayanıyor. Kendisinden önce Mad King (Çılgın Kral)  gibi delirdiği, ejderhalarının da Yedi Krallık’ı mahvettiğine dair bir teori mevcut. Teoriye göre; Jon, o zaman, onunla savaşmak için hayata döndü. O, Kışın Boynuzu’nu keşfediyor ve Ak Gezenler ordusunu komuta ediyor ve Daenerys ile savaşıyor. Jon buz, Daenerys ise ateşin karşılığı oluyor.      


Kaynak: What Culture

Henüz Yorum Yok : "Game of Thrones Nasıl Bitecek? | En Popüler 10 Fan Teorisi"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.