Güven Erkin Erkal’dan Son Dönemde Kulağımıza Çarpan En Sıkı 5 Dizi Şarkısı

- Fotoğraf:
Utku Demirsoy
Görsel kültür her zamankinden daha güçlü, her zamankinden daha sıkı işler her gün yeni örneklerle hazırlanıp bize sunuluyor. Müzik, hayatımızın her alanında olduğu gibi, ama en güçlü haliyle filmlere ve dizilere karakter vermeye devam ediyor. Başarılı işler, doğru müzik seçimiyle karşımıza çıkıyor.

Oturup diziler ve müziklerle ilgili bir dizin oluşturmak istesek uzayıp gider. Bu listede en güncel, en yakın zamandan beş örnek derledik, son dönemde dizilere eşlik eden en sıkı parçalarda akılda kalanlardan beş tanesini buraya aldık.

Siz de yorum kutusuna aklınızda kalanları yazmaktan çekinmeyin.

The Clash – Should I Stay Or Should I Go / Lucifer / 2×9

Bir çizgi roman uyarlaması olan Lucifer, tüm hızıyla, her bölümde daha da renklenip hareketlenerek devam ediyor. Birtakım ailevi mevzulardan ve can sıkıntısından Cehennem’i terk edip dünyaya inen Lucifer, yani evet, Şeytan’ın ta kendisi, bu sefer de dünyada kimi insani işlere karışıyor. Peşinden gelen ruhani akrabalarıyla uğraşırken bir yandan dedektiflik maceralarına, bir yandan da gönül işlerine karışıyor.

The Clash’in kültleşen parçası Should I Stay or Should I Go, dizinin 2.sezonunun 9.bölümünün hoş bir detayı olarak karşımızdaydı. Dizi, jeneriğinden başlayıp hemen her bölüme eşlik eden parçalarıyla zengin bir soundtrack’e sahip. Dizinin başrol oyuncusu Tom Ellis’in piyanosunun başındaki canlı performansları da ayrı bir leziz.

Meraklısına not: The Clash’in bu parçası, Lucifer’den daha yoğun olarak Stranger Things’in de soundtrack’lerinden biri oldu.

Billy Joel – Uptown Girl / Preacher / 2×4

Son dönemin en sıkı çizgi roman uyarlamalarından olan Preacher, genel anlamda sessiz sedasız ilerleyişine rağmen yerini sağlamlaştırdı. Muazzam bir ikinci sezonla da geri döndü hatta sezonu ortalamak üzere.

Vampirlerden meleklere, tüm uhrevi varlıkları dünyamızdaki bir dizi kanlı olayda buluşturan ve tüm bunlarda mizahi dozunu hiç düşürmeyen Preacher’ın 2.sezon 4.bölümüne Billy Joel’in Uptown Girl parçası konuk oldu. Ama ne konuk oluş…

Pink Floyd / Breathe / iZombie / 3×10

Efsane grup Pink Floyd’suz bir dizi sektörü olmaz, olamazdı. Pink Floyd parçaları ve grup üyeleri çeşitli şekillerde dizilere konuk olmaya devam ediyor.

iZombie’nin adı ve konusuna gönderme yapar şekilde “Nefes Al” anlamındaki Pink Floyd parçası “Breathe”, dizinin 3.sezonunun 10.bölümüne konuk oldu.

Daha fazla Pink Floyd isteyenler Marvel’in FX dizisi Legion’a hemen başlayabilirler. Öyle ki dizide bolca Pink Floyd atmosferi, parçası kullanılmakla birlikte karakterlerden Sydney Barret de adını, grubun kurucu elemanından alıyor.

Oingo Boingo / Dead Man’s Party / Supergirl / 2×04

DC Comics ve CW işbirliğinin “Arrowverse” adı verilen dörtlüsünün en sevilen karakterlerinden Supergirl de yerini sağlamlaştıran uyarlamalardan. Pek sevimli, pek güçlü süperkahramanımız Supergirl’ün 2.sezonunun 4.bölümüne, seksenlerin karakteristik post-punk gruplarından Oingo Boingo, Dead Man’s Party parçasıyla konuk oldu. Açın sesi açın!

Carpenters / They Long to Be Close To You / The Simpsons / 28×21

Simpsons 28.sezona ulaştı. (Hey maşallah!) Bu zamana dek sayısız parçayı ve sanatçıyı konuk eden ekran klasiği, 28.sezonun 21.bölümünde Carpenters’ı konuk etti. Supergirl’den de geriye, 1970’li yıllara giden The Simpsons, sadece parçayla değil, dizideki hikâyeyle de eşzamanlı bir nostalji yaşattı izleyene.

Hoş bir ayrıntı; Fantastik filmlerin fantastik bestecisi Danny Elfman, Supergirl’de bir bar sahnesinde kulaklarımızı şenlendiren Oingo Boingo’nun solistidir.

1 Yorum : "Güven Erkin Erkal'dan Son Dönemde Kulağımıza Çarpan En Sıkı 5 Dizi Şarkısı"

  • comment-avatar
    Can Orkan 4 Kasım 2017 (19:48)

    Güven’ciğim, sen hiç “Supernatural” izlememişsin belli ki

Bu yazıya yorum yap

E-posta adresin görünmeyecek.