Röportaj Serisi: “Kim Bu Dizi Fanları? | Bölüm 4: Mr.Robot

Röp:Koray Sarıdoğan
EpisodeDergi.com özelinde hazırladığımız röportaj serilerinin 4.sünü uzun zamandır klasörlerimizde bekleyen Mr.Robot TR fan sayfasına ayırdık. Deliliği de dahiliği de kuşku götürmeyen anarşist hacker’ımız Elliot Alderson’ın zaferiyle sonuçlandığını sandığımuz ilk sezonunun ardından çekim planları, senaryo, kurgu ve akla gelebilecek tüm unsurlarda baş döndürücü bir serüven yaşatan Mr.Robot’un 3.sezonunu gelecek ekim ayında izleyeceğimiz geçtiğimiz haftalarda duyuruldu. Eh, madem daha zaman var, bu aralığı bu röportajla dolduralım dedik.

Daha önce Hannibal, Doctor Who ve Sherlock dizilerinin yerli fanlarıyla yaptığımız röportajların tamamına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, 2 aylık çıkan Episode Dergi’de dizi karakterlerinin psikanalizlerini yapan Esra Koçak’ın, 2.sayıdaki arşivlik Elliot Alderson yazısını kaçırmayın! 

“Kim Bu Dizi Fanları” Serisinin Diğer Röportajları İçin Tıklayın

“Mr.Robot Tüm Dizi Dünyasından Ayrı Bir Yerde”

Sayfayı ne zaman açtınız, yönetici ve editör kadrosu kaç kişi, kimler var? Kısaca biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Sayfa 1 Haziran 2015’te açıldı. Yani Mr Robot’un ilk sezonunda, pilot bölümünün yayınlandığı zamanlara denk geliyor bu. 4 kişilik bir yönetici kadrosuna sahibiz: Tayfun Sağdıç, Aydın Bahçe, Ali Oğuz Çıplak, Fred Doran. Sayfayı 2 kişi (Tayfun, Aydın) kurdu ve devamında bir yönetici (Ali Oğuz) aldılar. Daha sonrasında ise sayfaya alınan tek yönetici ben (Fred Doran) oldum. Benden sonra da sayfaya alınan bir yönetici arkadaşımız oldu, ancak kendisiyle birtakım sorunlar sebebiyle yollarımızı ayırmak zorunda kaldık.

Kadroda yer alanlar kendi hayatlarında neler yapıyorlar?

Sayfa kurucuları ile fazla konuşma fırsatım olmadı. Çünkü benim yönetici olduğum dönemde de kurucular dışında sonradan sayfaya yönetici alınan arkadaşımız Ali Oğuz beni yönetici yapmıştı. Bildiğim kadarıyla kurucular üniversitede okuyorlar veya çalışıyorlar. Ben ve Ali Oğuz da öğrenciyiz.

Görsel: RexPLuna – DeviantArt

Sizi, bu sayfayı açmaya iten nedir?

Bu sayfanın kurulmasındaki en önemli etken şüphesiz Mr Robot’un mükemmelliğinden kaynaklanıyor ve buradaki amaç, bu mükemmeliğe ulaşan Türkler adına bir sayfa açmak oluyor.

Bu dizi sizin hayatınızda nasıl bir yer kaplıyor? Tam olarak hangi özelliklerini seviyorsunuz?

Mr Robot’la aslında çok geç tanışan bir insanım. Bu sene Ocak-Şubat ayları arası bir dönemde olmuştu. Bu dönem, dizinin ilk sezonunun (Eylül 2015) çoktan sona erdiği, ikinci sezonunun ise başlangıç tarihinin belli olmadığı zamanları kapsıyordu. Diziye, çoğunlukla takıldığım forumdaki arkadaşlarımın izlemeleri üzerine merak edip başlamış, önceleri çok etkilenmesem de zamanla diziye ufak ufak bağlanmaya ve devamında hastası olmaya başladığım bir süreç içerisine girmiştim. Bu süreç, önce ilk sezonun 8 bölümünü bir çırpıda izlememle başlamıştı. Sonrasında 9. bölüm öncesi 2 ay boyunca ilk 8 bölümü defalarca izlemiş, bu aralıkta da dizi sahneleri hakkında çıkarımlar ve incelemeler yapmaya başlamışım. Neyse ki heyecanımı bozacak herhangi bir spoiler yememiştim. Daha sonra 9. bölümü izlememle birlikte 1 ay daha kendime ara verip ilk 8 bölümde uyguladığım döngüyü tekrarlayarak birinci sezonun finalini yapmıştım. Bu aralıklarda hem Mr.Robot’un psikopat karakteri Tyrell Wellick’e hem de dizinin felsefesi ve sahnelerine büyük bir hayranlık duymaya başlamıştım. Özellikle Tyrell Wellick; karakteriyle, duruşuyla davranışlarıyla, karizmasıyla, hırsıyla, adeta her şeyiyle benim için bir rol modeli ve gelecekte olmayı hayal ettiğim insan haline gelmiştir. Bunun dışında Mr.Robot, orijinal karakterleri, replikleri, sahneleri, göndermeleri, müzikleriyle bana göre tüm dizi dünyasından ayrı bir yerde yer almakta.

İkinci sezon oldukça karmaşık bitti. 3.sezonla ilgili beklentileriniz neler?

Dizinin ilk sezonu, alışılagelmişin dışındaki olayları, ters köşeleri ve beklenmedik sahneleriyle adeta beyin yakmıştır. Aynısı aslında ikinci sezon için hatta daha fazla geçerlidir. Ancak bana göre dizinin ilk sezonunda bunlara alışan bünye, ikinci sezonda böyle şeyleri izlerken ”Ne oluyor ya?” tarzı şaşırma reaksiyonlarını ilk sezona nazaran daha az vermiştir. Sonuç olarak her sahnesi anlamlı ve en ufak bir detayı bile ileriki bölümlerde ve sezonlarda önemli yer tutabilecek bir diziyi izliyoruz. İlk sezon sonunda belki de bu bilinci kavradığımız için ikinci sezonda ilk sezona göre daha az şaşırdık. Bu yüzden de hikayenin daha durağan işlendiği ikinci sezonun ilk yarısında izleyiciler diziden beklentilerini bulmakta sıkıntı çektiler, ancak sezonun ikinci yarısının bomba gibi geçmesiyle birlikte bölümlere olan beğeniler artış gösterdi.

İkinci sezon oldukça karmaşık bitti. 3.sezonla ilgili beklentileriniz neler?

Spoiler vermeden bu soruyu cevaplandıracağım. 3. sezon için aslında fazla bir beklentim yok, çünkü zaten efsane bir sezon izleyeceğimin farkındayım. Ancak 15 bölümlük ve her bölümü 50 dakikanın üzerinde bir sezon hazırlanırsa çok güzel olur. (İlk sezon 10 bölüm, ikinci sezon 12 bölümdü.) Ne kadar çok Mr.Robot, o kadar çok muhteşemlik. Bir de 3. sezonun ortasında 4. sezon da duyurulmalı ki bu efsane yapıtı daha çok izleme şerefine erişebilelim.

Mr.Robot güncel gelişmelere dair birçok göndermelerle dolu cesur bir iş. Sizce anlatılan şeyler fantastik birer kurgu mu yoksa gerçek hayatta olup biten şeyleri de doğrudan anlatıyor mu?

Dizinin hikayesi tabii ki bir kurgudan oluşuyor. Ancak Mr.Robot dünyasında gerçekleşen neredeyse tüm olaylar, gerçekte günümüzde görülen olayların bire bir kopyası gibi. Siber dünya, siyasi konular, ekonomi, medya, toplum… Bunların hepsi en ince ayrıntısına kadar Mr.Robot’ta işleniyor.

Takipçilerinizle bire bir iletişiminiz nasıl? Mesela gerçek hayatta buluşmalar, etkinlikler oluyor mu?

Takipçilerimizle gayet güzel, samimi bir iletişim içerisindeyiz. Sayfaya atılan özel mesajlarda genelde takipçilerimizle iletişime geçiyoruz, bunun dışında paylaşımlarımızın altındaki yorumlar üzerinden de güzel muhabbetler ettiğimiz oluyor. Ancak bazı özel sebeplerden dolayı gerçek hayatta henüz bir buluşma gerçekleştirme imkanımız olmadı. Bunda tabii ki okul ve iş hayatının yoğunlukları da etkili oldu.

Türkiye’deki ve yurt dışındaki diğer Mr.Robot hesaplarıyla iletişim halinde misiniz?

Henüz etkileşim halinde olduğumuz bir hesap olmadı. Kendi sayfamız dışında da Mr.Robot’un ve Mr.Robot kadrosunun oyuncularının hesaplarındaki gelişmeleri takip ediyoruz.

Bu diziyi ve karakterleri hiç izlememiş olanlara tanıtıp sevdirmek için neler yapıyorsunuz?

Güzel bir soru. 🙂 Bunu öncelikli olarak Mr.Robot dizisine hayranlığımı ve Mr.Robot’un felsefesini anlatarak yapıyorum. Sonuç olarak anlattığım kişinin Mr.Robot’u merak etmesini sağlamış oluyorum. Bir de tabii ki kişisel hesaplarımda profil fotoğrafı olarak Tyrell Wellick’in fotoğrafını kullanmam, dizi hakkında da bolca paylaşımda bulunmam, diziyi izlememiş olan arkadaşlarımda merak uyandırıyor.

Gelişmeleri, günceli nasıl takip ediyorsunuz? ​Gönderilerinizi, paylaşımlarınızı nasıl planlıyorsunuz?

Şu sıralar 2.sezon sonu-3. sezon öncesi uzun bir arada bulunduğumuz için sayfada birinci ve ikinci sezon sahnelerinden oluşan paylaşımlar yapıyoruz, bazen de dizi hakkında geyik görseller paylaştığımız oluyor. 2. sezon esnasında ise her hafta bölümler öncesinde tahminler, teoriler ve sahneler hakkında incelemeler yazıp paylaşıyorduk.

Bu diziyi seven yerli izleyici, başka hangi dizilere kendilerini daha yakın buluyorlar?

Genel olarak dizi hayranları kendilerini Breaking Bad, Dexter, Lost, Stranger Things, Supernatural, Shameless gibi dizilere yakın buluyor. Onun dışında film olarak özellikle “Who Am I” da hack-sosyal hayat teması ile birlikte dizi hayranlarının birçoğunun (ben de dahil) çok sevdiği bir film.

Yerli dizilerden izledikleriniz var mı?​

Yerli dizileri maalesef pek beğenmiyorum, ancak bir istisna dışında. O da Ezel’di. Ezel, bence Türk dizileri arasında farkını ve kalitesini en çok ortaya koyan diziydi.

Episode dizi dergisi Aralık ayında ilk sayısını çıkarıyor. Türkiye’de bir dizi dergisinin yayınlanacak olmasıyla ilgili neler düşünüyor, hissediyorsunuz?

Derginin ilk sayısının hayırlı olmasını öncelikle diliyorum. Diziler hakkında böyle bir dergi projesine girilmesini de çok doğru buluyor ve destekliyorum. Ayrıca derginin web sitesinde de yer almak sayfamız adına onur verici bir olay kesinlikle. 🙂

Mr.Robot TR hesaplarını takip etmek için: Facebook Instagram

author-avatar

1987, Ankara doğumlu. Mylos Yayın Grubu'nun sosyal medya editörlüğünü yapmakla birlikte 2010'da kişisel blogu olarak açtığı ve şimdilerde kültür-sanat-edebiyat haberleri ve eleştirilerini yayınlayan "KalemKahveKlavye.com"da editörlüğe ve yazarlığa devam ediyor. 2015'te ilk romanı Kadran Kadraj, Esen Kitap etiketiyle yayımlandı. Evli ve iki kedi babası...

Henüz Yorum Yok : "Röportaj Serisi: "Kim Bu Dizi Fanları? | Bölüm 4: Mr.Robot"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.