Roisin Murphy: Elsewith Korkmamayı Öğrenecek

Dmax’da yayınlanan Vikings kadrosuna devam eden 5. sezonda dahil olan oyunculardan Roisin Murphy, kült dizide Kral Alfred’le evlenen Elsewith karakterine can veriyor. Genç oyuncu, “Bence her İrlandalı oyuncu böyle bir dizide yer almak ister,” derken oynadığı karakterin korkmamayı öğreneceğini umuyor ve ekliyor: “Elsewith, kesinlikle duyulmaktan hoşlanıyor ve daha fazlasını göreceğimizi düşünüyorum.”

5. sezonunun ikinci yarısıyla kasım ayında aramıza dönen tüm zamanların en popüler dizilerinden Vikings‘de heyecan da, entrikalar da, aşk da, savaş da, duygular da dorukta yaşanıyor. Gerçekçi sahneleriyle sinema tadı aldığımız dizi, kalabalık kadrosuyla dikkat çekiyor. Genç İrlandalı oyuncu Roisin Murphy de diziye yeni katılan isimlerden biri. Yakında sesini daha çok yükselteceğine tanık olacağız muhtemelen. Bekleyelim, görelim…

Karakterinizden biraz bahseder misiniz?

Diziye Kral Alfred’in karısı Elsewith olarak dahil oldum. Alfred, soyunu sürdürmek için evlenmesi gereken genç bir kral…

Elsewith, Kraliçe Judith ile nasıl geçiniyor?

En başından beri çok iyi uyuşuyorlar. Bence Judith, Elsewith’te kendinden çok fazla parça buluyor. Elsewith, kraliyet ailesi içinde bu kadar önemli bir rol üstlenmek zorunda kaldığı için biraz bunalmış halde. Judith ona rehberlik ederek gerçekten çok yardımcı oluyor, onu kanatlarının altına alıyor. Elsewith’e çok yatırım yapıyor. Elsewith, eninde sonunda hayatının geri kalanını Alfred’in yanında geçireceğini biliyor, bu yüzden gerçekten güçlü olması gerekiyor. Judith, Elsewith’in kraliyet ailesi içindeki rolünün şekillenmesine yardım ediyor. Bu sayede çok yakınlaşıyorlar.

Elsewith, Vikingler hakkında ne düşünüyor?

Başlangıçta Vikingler kesinlikle merakını uyandırıyor. Ne kadar saldırgan oldukları hakkında çok fazla hikâye duymuşsa da merakı hâlâ çok canlı. Ayrıca çok farklı ve vahşi oluşları da onu cezbediyor…

Halihazırda oturmuş bir diziye ve birbirine alışmış bir ekibe katılmak nasıldı?

Herkes gerçekten çok sıcakkanlıydı. Çok büyük bir prodüksiyon ve çok uzun zamandır devam ediyor. Sorunsuz yürüyor… Herkes birbirini iyi tanıyor ve çok kibarlar. Ekiple kolayca kaynaştığımı söyleyebilirim.

“Her İrlandalı böyle bir dizide oynamak ister”

İzlerken dizinin bir parçası olabilir miyim acaba diye düşünmüş müydünüz hiç?

Kesinlikle. Bence her İrlandalı oyuncu böyle bir dizide yer almak ister.

Setteki ilk gününüz göz korkutucu gelmedi mi?

Bir açıdan geldi sanırım… Bence sete başlamadan öncesi daha zor, çünkü dizi beş yıldır devam ediyor ve buna nasıl dahil olacağını düşünüyorsun. Sette yürüyene kadar bilemezsin ama oraya vardığın an, “Ah evet. Evimdeyim,” diyorsun. Ondan sonrası kolay…

“Elsewith, Lagertha’yı bilge bir kadın olarak görüyor”

Elsewith’in Lagertha’dan aldığı ne? Güçlü savaşçı Lagertha gibi mi olmayı arzuluyor?

Bence Elsewith bir savaşçı olmak isteseydi bile bir şansı olmazdı çünkü buna izni yok… Kralın karısının elinde kalkanla oradan oraya koşturmasına izin vermezler. Bence Elsewith, Lagertha’nın vahşi bir savaşçıdan çok daha fazlası ve kendisine bir şeyler öğretebilecek bilge bir kadın olduğunun farkında.

Elsewith’in daha asi olabileceğini umuyor musunuz?

Tabii ki. Ayrıca sesini yükseltmeyi ve korkmamayı da öğreneceğini umuyorum. Kesinlikle duyulmaktan hoşlanıyor ve daha fazlasını görmeyi umuyorum.

Kostüm, saç ve makyajınız ne kadar sürüyor?

Saç 45 dakika… Makyaj, az olduğu için çok hızlı. Kostümler çok güzel. Tüm hayatınız boyunca çalışsanız da bu dizide giydiğimiz gibi kostümlerin içine asla giremezsiniz. Harika bir iş! Kostümleri ölçülerinize uyduruyorlar, bu yüzden her zaman harika görünüyor.

Elsewith’in Alfred’le ilişkisi nasıl peki?

Alfred’in başlarda başını kaşıyacak vakti yok ve o kadar genç bir kral ki, her şeyden epey bunalıyor. Elsewith de Alfred ile nasıl bağ kuracağını bilmiyor. Ancak zaman geçtikçe ve Alfred konumuyla barıştıkça gerçekten iyi anlaşıyorlar ve büyük bir ortaklık kuruyorlar.

Alfred, Elsewith’e güveniyor mu?

Güveniyor ve bir şeyleri tartışabilecekleri bir ortaklıkları var. Birbirlerine saygı duyuyorlar ve birbirlerini sevmek üzere büyüdüklerini düşünüyorum.

Dizinin yaratıcısı Michael Hirst, çok fazla sezgisi olan karakterler yazıyor. Onun yazı stili hakkındaki ne düşünüyorsunuz?

Michael, muşteşem ve çok güçlü kadınlar yazıyor; bu harika bir şey. Özellikle, bunun gibi dönem işlerinde kadın sesine değer veren bir yazarla çalışmak güzeldir. Kadınların dizide yapabilecekleri inanılmaz şeyler var ki onları yapmak için bir Viking olmak zorunda bile değilsiniz…

Çeviri: Onur Bayrakçeken

Henüz Yorum Yok : "Roisin Murphy: Elsewith Korkmamayı Öğrenecek"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.