TARDIS’e Kadın Eli Değiyor | Gökhan Tosun

“Doctor Who”da 9. sezonun ardından beklenmedik bir haber gelmiş ve Steven Moffat görevi bırakacağını açıklamıştı. Başyazarlığı ve uygulayıcı yapımcılığı üstlenen Moffat’ın ayrılacağını açıklaması üzerine gözler “12. Doctor” Peter Capaldi’ye çevrilmişti ki çok geçmeden onun da diziden ayrılacağı açıklandı. Ocak 2016 itibariyle başlayan “Yeni Doctor kim olacak?” sorusu ise 16 Temmuz itibariyle yanıt buldu ve TARDIS’in yeni sahibi bir “Time Lord” değil “Time Lady” oldu: Jodie Whittaker!

13.Doctor’dan bahsetmeden önce kısaca süreçten bahsetmekte yarar var. Dizinin takipçileri için oldukça heyecanlı günler hatta saatler yaşandı. 10. sezonun final yapmasının ardından herkes yeni “Doctor”un açıklanacağı günü beklemeye başlamıştı. BBC de 14 Temmuz’da “Doctor” karakterini canlandıracak yeni oyuncunun “Wimbledon Erkekler Finali”nden hemen sonra açıklanacağını duyurdu. BBC, İngiltere’nin en prestijli spor organizasyonu olan ve milyonlarca kişi tarafından takip edilen Wimbledon Tenis Turnuvası’nın finalinde açıklayacağını duyurarak diziye olan inancını bir kez daha göstermiş oldu.

Her şey yayınlanan tanıtım filminden sonra başladı. Bahis sitelerinde oranlar bir anda değişmeye başladı ve yeni Doctor’a dair iddiaların ardı arkası kesilmedi. Phoebe Waller-Bridge, Kris Marshall, Rory Kinnear, Richard Ayoade ve Richard Madden en favori isimler olarak öne çıktılar.  Yıllardır dillendirilen “Kadın Doctor” Phoebe Waller-Bridge’ı, Doctor’un kızıl olma hayali Kris Marshall’ı, bir süredir dillendirilen “Siyahi Doctor” fikri Richard Ayoade’i, düşen reytingleri yükseltmek için beklenen “Genç ve yakışıklı Doctor” iddiaları ise Richard Madden’ı ön plana çıkartmıştı. Tanıtım filminde yer alan “10” kapı numaralı İngiltere Başbakanı’nın kapı numarasının 13’e dönüşmesi de bende Rory Kinnear olabileceği izlenimini uyandırmıştı. Rory Kinnear’ı Black Mirror’ın ilk bölümündeki “İngiltere Başbakanı” rolüyle hafızalarımıza kazıdığımızı düşünürsek haksız da değildim.

Diğer yandan kapı numarasındaki “10” rakamının “13”e dönüşmesi de akıllara 10. Doctor David Tennant’ı getirdi. Gerçekçilikten uzak, fantastik ve belki de imkânsız bir düşünceydi ama Doctor Who evreninde her şeye hazırlıklı olmak lazımdı. Sosyal medyayı sallayan olay da Wimbledon Erkekler Finali’nin başlamasıyla oldu. İlk setin sonunda seyirciler arasında David Tennant’ın görünmesi, yeni Doctor’un açıklanmasını bekleyen hayranlar arasında heyecana neden oldu. Twitter TT listesinde de “David Tennant” ve “Doctor13” hashtaglerinin alt alta gelmesi kısa süreli bir infial yarattı ama maçın bitimiyle birlikte her şey geride kaldı.

Kusursuz bir tanıtımla 13. Doctor’un Jodie Whittaker olduğu açıklandı. Jodie Whittaker, Doctor Who dizisindeki ilk kadın Doctor olacak ve bu karar hayranlar arasında bölünmelere neden oldu. Bir kısmı Doctor karakterinin erkek olması gerektiğini söylerken, diğer kısım ise dizi için gerekli olduğunu ve memnun olduklarını dile getirdiler. Bir de “Kadın Doctor” fikrine sıcak bakan ama seçilen oyuncudan memnun olmayan kesim var. Bu tartışmalar sürüp giderken biz Jodie Whittaker’ı yakından tanıyalım.

 

1982 doğumlu olan Jodie Whittaker, adını ilk kez “Venüs” filmiyle duyurdu. Türk izleyicilerin en aşina olacağı işi ise Black Mirror dizisi (1. Sezon 3. Bölüm) Son olarak, yeni başyazar Chris Chibnall’ın senaristliğini yaptığı Broadchurch dizisinde yer aldı. Bu dizide 10. Doctor David Tennant’la da karşılıklı oynadı.

“Kadın Doctor” fikri yıllardır dillendiriliyordu ancak bugüne kadar bu cesareti gösterebilen başyazar çıkmamıştı. Chris Chibnall, iddialı bir giriş yaptı ancak önemli olan devamını getirebilmesi. İlk sorulması gereken soru “Neden?” bu noktada. Sadece popülerleşme kaygısı taşıyan bir adım ise dizinin 10. sezonda çektiği sancıları tekrar yaşayacağından şüphem yok. Son yol arkadaşı “Bill” karakteri bu sebepten eşcinsel olmuş, tüm PR çalışmaları bunun üzerine yapılmıştı ancak gözümüze sokulan bu durum dizi içerisinde genel hikâyeye hiçbir şekilde hizmet etmemişti. Jack Harkness veya Madame Vastra karakterlerinde olduğu gibi işlemek yerine bunu bir reyting çabasına döndürmeleri hataydı ve umarım aynı hatayı “Kadın Doctor” konusunda yaşamazlar.

Missy karakteriyle birlikte “Kadın Doctor” fikrine yavaş yavaş hazırlandığımızı düşünüyorum. Master’ın Missy’e dönüşmesinin altında yatan sebebin de bu olduğu kanaatindeyim. 9. sezon finalinde de altyapısı hazırlandı ve 10. sezonun son 2 bölümünde de üstüne basa basa “Doctor cinsiyet değiştirecek!” dediler. *Spoiler* Dikkatli izleyiciler rejenerasyon geçirmemek için ellerini kara sokan 12. Doctor’un, elini geri çıkarttığında kadın ellerine sahip olduğunu fark etmişlerdi zaten. *Spoiler* Düşünülmüş ve üzerinde çok çalışılmış bir karar olduğu belli ancak hikâyenin temeline zarar vermesi muhtemel riskler de taşıyor.

BBC daha önce “Yeni Doctor kadın olmayacak” şeklinde bir açıklama yapmışken fikrini neden değiştirdi? Yeni sezonla ilgili en büyük tüyoyu verecek soru bu zaten. Her ne kadar vasat senaryolar denk gelmiş olsa da Peter Capaldi’nin oyunculuğu herkes için hayranlık uyandırıcı cinstendi. Bu açıdan bakacak olursak, onun üzerine çıkabilecek bir oyuncu aramaktansa tüm algıyı başka yöne çekmek istemiş olabilirler. Ki bu düşüncede haksız da değiller. Chris Chibnall’ın da daha önce çalıştığı ve tanıdığı bir oyuncuyla bayrağı devralması onun için rahatlatıcı bir etken olacaktır.

Her rejenerasyon döneminde yaşanan duygular şu an tekrarlanmaya başladı. Önce Doctor’un gidişini kabullenememek, ardından yeni Doctor’dan nefret etmek… Bu filmin sonunu daha önce defalarca gördüğümüz için biliyorum ki Jodie Whittaker veda ederken de aynı süreç yaşanacak. Hem soğuk hem sempatik bir yüze sahip olan Jodie Whittaker’ın diziye neler katabileceğini söylemek şu an için güç ancak bildiğim bir şey var ki, TARDIS onu kabul ederse biz de kabul edeceğiz.

Hoş geldin 13!

author-avatar

Mavi bir polis kulübesi bekleyengillerden...

Henüz Yorum Yok : "TARDIS'e Kadın Eli Değiyor | Gökhan Tosun"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.