“The Rain”in Yıldızı Mikkel Boe Følsgaard: Karanlık Evrenin Ardındaki Aydınlığa Odaklandık

Netflix’in yapımcılığını üstlendiği ilk orijinal Danimarka dizisi The Rain, geçen hafta izleyiciyle buluştu. Seyirciyi farklı bir kıyamet sonrası evrenine davet eden dramanın başrol oyuncularından Mikkel Boe Følsgaard, “Dizide çok fazla kan revan yok ama yaşananlar zaten yeterince korkutucu. Biz bu karanlık evrenin ardındaki aydınlığa odaklanmak istedik,” diyor.

Yağmurla yayıldıktan sonra İskandinavya nüfusunun çoğunu yok eden ölümcül bir virüsten kurtulmayı başaran Danimarkalı iki kardeş, hayatta kalabilme umuduyla zorlu bir yolculuğa çıkar. Kendileri gibi bir şekilde hayatta kalmayı başaran diğer gençlerle karşılaşırlar. İkili, yanlarındakilerle İskandinavya’nın geri kalanında bir hayat belirtisi arar. Babalarının da hayatta olduğunu umut etmektedirler. Yeni hayatlarında istedikleri kişi olmakta özgür olduklarını düşünen gençler, yalnızca geride bıraktıkları dünyada var olduğunu sandıkları aşk, kıskançlık ve yaşlanma gibi birçok sorunun kıyamet sonrasında da var olduğunu keşfeder…

Farklı bir kıyamet sonrası hikâyesi

Netflix’in Danimarka’da yaptığı ilk orijinal dizi The Rain‘in konusu kabaca böyle anlatılabilir.

Tüm zamanların en iyi İskandinav dizilerinden Borgen‘in yaratıcısı Jannik Tai Mosholt’un başında olduğu bir ekip tarafından hayata geçirilen drama, farklı bir felaket sonrası hikâyesine davet ediyor izleyiciyi.

Geçen hafta yayınlanan The Rain‘in başrol oyuncularından Mikkel Boe Følsgaard’la Netflix’in İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlediği etkinlikte buluştuk. Berlin Film Festivali’nin prestijli Altın Ayı Ödülü’ne sahip Danimarkalı oyuncu, dizide Martin karakterini canlandırıyor. Følsgaard, dizi hakkında “The Rain‘i diğer kıyamet sonrası dramalarından ayıran nokta, bence İskandinav oluşu. İskandinavya, dünyanın en güvenli ve huzurlu bölgesi olarak bilinir. Bu toplumun paramparça olduğunu ve bu toplumu oluşturan insanların hayatta kalma mücadelesini izlemek, bu açıdan ilgi çekici,” diyor.

Röportaj: Onur Bayrakçeken

author-avatar

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğrencilik ediyor. Annesinin başucunda okuduğu kitaplarla okumayı, ilkokul hocasının teşvikiyle yazmayı, Barış Manço dinleyerek müziği sevdi. Varlık, Lacivert, Akatalpa, Berfin Bahar, Diri Ozanlar Derneği, Peyniraltı Edebiyatı, Marşandiz Fanzin, Karakalem, Gölge E-Dergi gibi yayınlarda ve aykiriakademi.com'da öyküleri, şiirleri ve denemeleri; ilerihaber.org'da röportajları, kitap ve albüm incelemeleri yayınlandı. Arkadaşlarıyla Rozinant adında bir eleştiri dergisi çıkarıyor. Futbol ve boks tutkunu. Arada bir caprazbaglar.com'da spor yazıları yazıyor.

Henüz Yorum Yok : ""The Rain"in Yıldızı Mikkel Boe Følsgaard: Karanlık Evrenin Ardındaki Aydınlığa Odaklandık"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.