18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Haziran’da başlıyor

Bu yıl 18.’si düzenlenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Haziran’da başlıyor. Koronavirüs salgını dolayısıyla online düzenlenecek festival, Filmmor web sitesinden ücretsiz olarak izlenebilecek.

22 Haziran’a kadar sürecek festival boyunca Hak Odaklı Sinema, Kadınların Sineması, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Kadraj, Feminist Bellek ve Film-i Takip bölümlerinde 40 film gösterilecek. Bunun yanı sıra söyleşiler, paneller ve atölyeler düzenlenecek.

Festival programı ise şu şekilde:

Hak Odaklı Sinema

Eşitlik hâlâ çok uzak olsa da kadınlar giderek daha çok sinema yapıyor ve kendi hikâyelerini kendi dilleriyle anlatarak “hak” kavramını daha sık dillendiriyor, haksızlıklara karşı daha kararlı duruş sergiliyor. Bunca HAKsızlık karşısında, hakları dillendiren, hak ihlâllerine karşı çıkan Filmmor da bu yıl Hak Odaklı Sinema’ya bakıyor. Film programı yanında Ahu Öztürk, Çiğdem Mater, Gülen Güler, Melek Ulagay Taylan, Meltem Cumbul’un katılımıyla Hak Odaklı Sinema panelinde filmlerin söylemi ve yapımındaki haklar/haksızlıklar ve hak odaklılık tartışılacak.

Hak Odaklı Sinema Bölümü Filmleri: Direnen Kadınlar (Chieko Yamagami), Fundamental: Aslolan Mücadele (Sharmeen Obaid-Chinoy), Kız Kulesi (Susanna Lira), Sofia (Meryem Benm’Barek)

Kadınların Sineması

Yeryüzünün dört bir yanından filmlerin buluştuğu Kadınların Sineması bölümünde yer alan Cevher, Kendi Işığındaki Kadın, Fakir, Porselen, Delphine ve Carole, Duygular Dile Geldi ile Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum filmleri Türkiyeli izleyicilerle buluşacak. Cevher ve Kendi Işığındaki Kadın’ın yönetmeni Sinai Sganzeria ile Fakir filminin yönetmeni Helena Ignez ile online söyleşi de festival web sitesinden yayınlanacak.

Kadınlar Sineması Bölümü Filmleri: Arada Bir Yer (Selin Bonfil), Beni Hâlâ Sevdiğini Söyle (Rui Ting Ji), Cadı Üçlemesi (Ceylan Özgün Özçelik), Cevher (Sinai Sganzeria), Da Capo (İpek Efe), Delphine ve Carole (Callisto Mc Nulty), Duygular Dile Geldi (Wen Li), Dünyanın Sonuna Kadar (Florence Bouvy), Fakir (Helena Ignez), Günaydın! (Şehbal Şenyurt)

Sinai Sganzeria ve Helena Ignez, söyleşileriyle festivalde olacak

Bedenimiz Bizimdir

Bedenimiz Bizimdir bölümünde, “Kâh tararım saçlarımı kâh savururum kime ne” diyen, normları ters yüz eden filmler var.

Bedenimiz Bizimdir Bölümü Filmleri: Bedenimden Öte (Susanna Lira), Flora (Chaerin Im), Hokka Burunlu Kadınlar (Handan İpekçi), Kırlangıçlar (Caroline Emery), Singled Out (Mariona Guiu, Ariadna Relea)

Cinsiyetler

Cinsiyetler bölümü, bu yıl da “Batsın ikili cinsiyet rejimi!” diyen filmleri ağırlıyor.

Cinsiyetler Bölümü Filmleri: Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Céline Sciamma), At Çizerek Büyüyen Kızlar (Joanie Wind), İtalya ve Bu Sular (Anja Franziska Plaschg, Loan Gavriel), XY (Anna Karín Lárusdóttir)

Feminist Bellek: Alice Guy-Blaché

Feminist Bellek bölümü bu yıl sinema tarihinin kurmaca film yapan ilk yönetmeni Alice Guy-Blaché’yi selamlıyor; Feminizmin Sonuçları ve Düşen Yapraklar filmleri ile birlikte, erkek egemen film endüstrisindeki feminist inadı ve mirasını izleyiciyle buluşturan Alice Guy-Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi var.

Alice Guy-Blaché

Feminist Kadraj

Patriyarkayı kadraj dışında bırakırken, Feminist Kadraj bölümünde bu yıl Hollandalı görüntü yönetmeni-yönetmen Claire Pijman filmleri ve söyleşisi var.

Feminist Kadraj Bölümü Filmleri: Amsterdam Sinfonietta (Claire Pijman), Babam Fotoğraf Çekiyor (Claire Pijman), Sonra Umursarız (Claire Pijman)

Film-i Takip

Film-i Takip bölümünde, Pelin Esmer’in, 2005 yılında ilk oyunlarını çıkaran Arslanköylü kadınların 14 yıl sonraki oyunlarını izleyen Kraliçe Lear belgeseli var. Belgesel gösteriminden sonra Yerelde Kültür Sanat Üreten Kadınlar forumunda kadınların yerelde kültür sanat alanındaki üretimleri ve deneyimleri konuşulacak.

Atölye, Panel ve Söyleşiler

Festival online film atölyesi Evde Kendi Filmini Yap ile başlayacak. Festival boyunca filmleri izleyiciyle buluşan yönetmenler, film ekipleri film gösterimlerinin ardından izleyicilerle söyleşi yapacak.
Filmmor’un, kadınların film endüstrisinin farklı alanlarındaki varlığını görünür kılmak ve tartışmak için üç yıl önce başlattığı paneller dizisinde, bu yıl söz Kameralı Kadınlar’da. Festival 22 Haziran’da Altın Bamya Ödülleri’nin de açıklanacağı kapanış ile sona erecek.
Filmmor 18. yaşını, Mor Kamera Dayanışma Ödülü’nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek ve festival boyunca tüm film ve etkinlikleri ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırarak festivali var eden herkesle birlikte kutluyor, “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” diyor.

Benzer İçerikler