Fringe Festival ‘Je t’appellerais Eve’ oyunu ile Institut français İstanbul’da

 Fringe Festival ‘Je t’appellerais Eve’ oyunu ile Institut français İstanbul’da

Istanbul Fringe Festival ve Institut français İstanbul, Şubat ayında Fransa’dan Théâtre Sauve Qui Peut (Le TSQP) ekibini ağırlıyor. Ekip, Frank Wedekind’in, Lulu – A Monster Tragedy eserinden ilham alan Je t’appellerais Eve (I Will Call You Eve) gösterimiyle, 24 ve 25 Şubat tarihlerinde Institut français İstanbul’da seyirciyle buluşacak. Etkinliklerin biletlerine tiyatrolar.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

Je T’appellerais Eve – Théâtre Sauve Qui Peut (Le TSQP)

Je t’appellerais Eve, ilhamını Frank Wedekind’in, Lulu – A Monster Tragedy adlı eserindeki korkunç özgür ruhu kendi çöküşünü tetikleyecek bir kadın güzelliği idealini, ilham perisini canlandıran oyunundan alıyor. Lulu’nun yansıttığı kadın imajını, kadın olmanın nasıl öldürücü olabileceğini sorgulayan oyun, farklı sanat disiplinlerini ve mediumları iç içe geçiren farklı tiyatro tekniklerini deneyerek, duygular ve sembollere dayanan yeni bir dil yaratıyor.

Orijinal metni (Eva Schumacher), müziği (Caroline Martin) ve oyunculuğu aynı anda, uzun süre zihinlerde iz bırakacak canlı görüntüler oluşturmak amacıyla üretilen Je t’appellerais Eve, 24 ve 25 Şubat’ta, saat 20.00’de Institut français İstanbul’da Fransızca olarak ve Türkçe üst yazı ile sahnelenecek.

Yöneten, dramaturji, senografi: Eva Schumacher

Hareket ve müzik kompozisyonu: Caroline Martin, Chloé Dufresne, Caroline Martin, Samantha Montagna and Eva Schumacher

Işık Tasarımı: Collective

Yayın ve Prodüksiyon Şefi: Maria Elena Capra

Fotoğraf: Louis De Ducla

Prodüksiyon: Le TSQP

Le Galet à Strasbourg, la Quintaine à Chasseneuil du Poitou, l’Espace Malraux à Geispolsheim, le 23 à Strasbourg, la Machine à Coude de Voulême, le Crédit agricole’ün desteğiyle.

Tür: Fiziksel tiyatro

Süre: Tek Perde – 60 Dakika

Etkinlik Tarihi: 24-25 Şubat 2022

Etkinlik Saati: 20.00

Sahne: Institut français Istanbul

Bilet linki: https://tiyatrolar.com.tr/tiyatro/i-will-call-you-eve

Bilet Fiyatları: Öğrenci 20 TL / Tam 80 TL

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, yaklaşık 4 bin seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, Türkiye’den ve yurtdışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Üçüncü yılında hibrit bir programla büyüyen festival, tüm tiyatro sezonuna yayılarak katılımcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

Başvuru ve festival programını takip etmek için:

https://www.fringeistanbul.com/home

https://www.instagram.com/fringeistanbul/

https://www.youtube.com/c/FringeIstanbul

https://www.facebook.com/istanbulfringe/

Benzer İçerikler