Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

   Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  ‘Çatlak’ filminin kadın oyuncuları

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında Açık Hava Sineması’nda düzenlenen törenle sona erdi. 3 Ekim’den bu yana Antalyalılara sinema dolu günler yaşatan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

  Habertürk ekranlarından canlı yayınlanan geceyi Yekta Kopan ve Şevval Sam sundu. Festivale protokolün yanı sıra sinema dünyasından birçok değerli isim katıldı.

  Sağlık çalışanlarına teşekkür

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer yaptığı konuşmaya sağlık çalışanlarına teşekkür ederek başladı ve “İnsanlarına, tüm hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi iletmek istiyorum,” dedi. Tuncer, koronavirüs tedavisi devam eden Antalya Büyüşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek‘i de anarak konuşmasına şu şekilde devam etti: “Tedavisi devam eden başkanımıza yurdumuzun dört bir yanından verdiğiniz destekle, sevginin ne kadar büyük bir güç olduğunu bizlere bir kez daha gösterdiniz. Salgının gölgesinde hazırlandığımız ve bugün Ödül Töreni’ni gerçekleştirdiğimiz 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali hepimiz için bambaşka bir tecrübe oldu. Bu yılki festivalin Altın Portakal tarihinde çok farklı bir yeri olacağını düşünüyorum. Daha hazırlık aşamasında birçok kişi festivalin bu yıl yapılmamasını önerdi. Festival çalışmalarını sürdürdüğümüz için bizi eleştirenler oldu. Başkanımız Muhittin Böcek’in öncülüğünde ekip arkadaşlarımızla birlikte zorluklarla dolu bir yola çıktık. Bu zorlu yoldaki en büyük motivasyonumuz ise sinemaya ve sinemacılara vereceğimiz destekle halkımıza vereceğimiz moral oldu.”

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ise festivalde emeği geçenlere teşekkür ederken, “Gerek ülkenin ve dünyanın gerekse de başkanımızın sağlığı nedeniyle ara vermek tercihi normal karşılanabilirdi. Bunu yapmadık. Cumhuriyet öncesi ve sonrası sürekli sıkıntılarla boğuşarak bu ülkeyi var eden bu ülke insanının, azim ve çaba ruhunu taşıyan bizler bugün bütün bu sıkıntılara rağmen festivalimizin 57.’ sini gerçekleştirmenin ve sizlerle birlikte olmanın haklı gururunu yaşıyoruz,” dedi.

  16 kategoride 12 film yarıştı

  Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 12 film, 16 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı. Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal’ın başkanlık ettiği jüride senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel, gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral yer aldı.

  Altın Portakal
  Azra Deniz Okyay, ‘Hayaletler’ filmiyle En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini aldı

  Jüri, Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler adlı filmini En İyi Film seçti. Ödülü açıklayan Zeynep Oral, gerekçelerini şöyle açıkladı: “Zamanın ruhunu soğukkanlılıkla kavramış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan ve sarsan, sinemamız için benzer çalışmalara ilham olacak güçte bir film.”

  ‘Hayaletler’e beş ödül

  57. Altın Portakal Film Festivali, Hayaletler rüzgarıyla geçti. Azra Deniz Okyay’ın filmi En İyi Film başta olmak üzere festivalden tam beş kategoride ödülle döndü. Azra Deniz Okyay, En İyi Yönetmen; Ayris Alptekin; En İyi Kurgu; Emrah Özdemir, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ise Hayaletler filmindeki performansıyla Nalan Kuruçim ve İnsanlar İkiye Ayrılır filmindeki rolüyle Nezaket Erden arasında paylaştırıldı.

  Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Fikret Reyhan yönetmenliğindeki Çatlak filmi layık görüldü. Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nü ise Ferit Karol imzalı Kumbara aldı.

  En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi ise İnsanlar İkiye Ayrılır filmiyle Tunç Şahin oldu.

  En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü, Gelincik filmindeki rolüyle Ahmet Mümtaz Taylan aldı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Çatlak filminin oyuncuları Canan AtalayElif ÜrseGülçin Kültür ŞahinSüreyya Kilimci ve Tuğçe Yolcu’ya verildi. 

  Altın Portakal
  En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü, Gelincik filmindeki rolüyle Ahmet Mümtaz Taylan aldı

  ‘Gölgeler İçinde’ de yarışmadan beş ödül ile döndü

  Erdem Tepegöz’ün yönettiği Gölgeler İçinde beş ödülle geceden ayrıldı. Gölgeler İçinde filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Hayk Kirakosyan, En İyi Müzik Ödülü’nü Greg Dombrowski ve En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü Armen Ghazaryan kazandı.

  Film Yönetmenleri Derneği Jürisi’nin verdiği Film-Yön En İyi Yönetmen ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin verdiği SİYAD Ödülleri de Erdem Tepegöz’ün Gölgeler İçinde adlı filmine verildi.

  Cahide Sonku Ödülü, Asiye Dinçsoy, Betül Esener ve Dudu Yetik’in!

  Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak ve Türkiye sinema sektöründeki kadın temsiliyeti ile görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü geçen yıl ilk kez verilmişti. Ödülü bu yıl Dirlik Düzenlik filminin oyuncuları Asiye DinçsoyBetül Esener ve Dudu Yetik aldı.

  En İyi Belgesel ‘Maddenin Halleri’

  10 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın jürisi yönetmen Bingöl Elmas, yönetmen ve video sanatçısı Köken Ergun ile yönetmen, yapımcı ve akademisyen Kurtuluş Özgen’den oluşuyordu.

  Jüri, “Özgün anlatımı, yenilikçi ve güçlü görselliği, ‘görünmeyeni görünür’ kılması” nedeniyle En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Deniz Tortum’un Maddenin Halleri filmine verdi.

  Jüri Özel Ödülü de “Bir sanatçının yaşamını derinlemesine anlatması, görsel ve işitsel arşivi ustaca kullanması” gerekçesiyle Serdar Kökçeoğlu’nun Mimaroğlu filmine verildi.

  Kardeş yayınımız Plak Mecmuası, bir süre önce Mimaroğlu belgeseli üzerine Serdar Kökçeoğlu ile bir röportaj gerçekleştirmişti.

  ‘Mamaville’ En İyi Kısa Film

  Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise toplam 12 kısa film yarıştı. Jüride oyuncu Cemre Ebuzziya, film küratörü ve sinema yazarı Müge Turan ile yönetmen Ömür Atay yer aldı. Jürinin değerlendirmesi sonucunda Irmak Karasu’nun yönettiği Mamaville En İyi Kısa Film seçildi. Mahsum Taşkın’ın Binbir Gece Masalları adlı filmiyse Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

  Uluslararası Yarışma’nın en iyisi ‘Nereye Gidiyorsun, Aida?’

  10 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisi senarist ve yönetmen Emin Alper, yapımcı Ada Solomon, LesArcs Avrupa ve Tribeca Film Festivalleri’nin Sanat Yönetmeni Frederic Boyer, oyuncu ve yönetmen Niki Karimi ile video sanatçısı, yönetmen ve senarist Sandra Kogut’dan oluşuyordu. Jüri, Jasmila Žbanić’in Nereye Gidiyorsun, Aida? / Qua Vadis, Aida? adlı filmini En İyi Film seçti.

  Jüri, En İyi Yönetmen Ödülü’nü ise En Uzun Gece / Yalda, A Night For Forgiveness filmiyle İranlı yönetmen Massoud Bakhshi’ye verdi.

  Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık / Preperations To Be Together For An Unknown Period Of Time filmiyle Natasa Stork ise En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.

  En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise 200 Metre / 200 Meters‘daki performansıyla Ali Suliman ve Gaza Mon Amour’daki oyunculuğuyla Salim Daw paylaştı.

  Ödüller (Toplu liste)

  ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

  En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? (Jasmila Žbanić)

  En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)

  En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gaza Mon Amour)

  En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

  ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

  En İyi Film: Hayaletler (yönetmen: Azra Deniz Okyay, yapımcı: Dilek Aydın)

  Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan)

  Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)

  En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)

  Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)

  En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)

  En İyi Kadın Oyuncu: Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu (Çatlak)

  En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)

  En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)

  En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)

  En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)

  En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)

  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)

  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)

  Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz)

  Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

  ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

  En İyi Film: Maddenin Halleri (Deniz Tortum)

  Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

  ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

  En İyi Film: Mamaville (Irmak Karasu)

  Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları (Mahsum Taşkın)

  Benzer İçerikler