‘Hayaletler’ Antalya, Varşova ve Ghent Film Festivallerinde

   ‘Hayaletler’ Antalya, Varşova ve Ghent Film Festivallerinde

  Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler‘in festival yolculuğu devam ediyor. Dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nin önemli paralel ve bağımsız bölümlerinden Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda yapan ve burada en iyi film seçilerek Büyük Ödül’ün sahibi olan Hayaletler, ekimde Antalya, Varşova ve Ghent film festivallerinde seyirciyle buluşacak.

  Gelecek hafta başlayacak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yapacak Hayaletler, 9-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 36. Varşova Film Festivali’nin Keşifler bölümünde gösterilecek. 13-24 Ekim tarihlerinde Belçika’da düzenlenecek 47. Ghent Film Festivali’nde yılın Oscar’a yürüyen bağımsızlarıyla birlikte jüri karşısına çıkacak.

  “Mükemmel bir ilk film”

  Uluslararası dağıtımı Béla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi birçok yaratıcı sinemacıyı destekleyen MPM Premium tarafından yapılan ve İspanya, Almanya, Avusturya ve Yunanistan hakları satın alınan Hayaletler, festivaller kadar eleştirmenlerin de 2020 gözdelerinden birine dönüştü.

  Tüm Türkiye’de elektriklerin kesildiği o gün

  Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler, tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçiyor. O gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor. Başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı filmin görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini de Erdinç Aktürk üstlendi. Filmin dikkat çeken müziklerini ise alternatif projeleriyle tanıdığımız bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

  Ağustos ayında Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nin (CNC) Fransa ortak yapımı projelere verdiği Dünya Sinema Fonu’nu (Aide aux Cinemas du Monde) kazanan Hayaletler, 2017’de Selanik Film Festivali’nin Crossroads platformunda En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Ödülü’nün ikisini birden almıştı. Bu yıl ayrıca İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar’a seçilen film, Katar merkezli Doha Film Enstitüsü’nün ilk ya da ikinci film projelerine verdiği destek programında post prodüksiyon fonunun sahibi olmuştu.

  Benzer İçerikler