Hayırsız Ada: 140journos, ‘Hamlet’ten İlhamla Hazırladı

 Hayırsız Ada: 140journos, ‘Hamlet’ten İlhamla Hazırladı

Kaan Müjdeci’nin uyarlayıp yönettiği GAİN Orijinal dizisi Hamlet, izleyiciyle buluştuğu ilk günden bu yana beğeni topluyor. Shakespeare’in ölümsüz eserini gerçek bir hikâyeyle harmanlayan Hamlet, Adalar’daki fayton krallığının yıkılışını bir Türk aile dramasıyla buluşturuyor. Diziye de konu olan gerçek hikâyeyi işleyen 140journos özel bölümü Hayırsız Ada ise şehrin geçmişindeki karanlık hatıraları akla getiren bir kabusu yeniden hatırlatıyor ve bugünlerde Adalar’da yaşananlar arasında bağ kuruyor. Hamlet’ten ilhamla hazırlanan Hayırsız Ada, YouTube üzerinden ücretsiz olarak izlenebilir.

GAİN ve Asteros Film ortak yapımı Hamlet, Kaan Müjdeci’nin ilk dizisi. Müjdeci, bu dizide Shakespeare’in ölümsüz eserinden çağdaş bir yorumla uyarlayarak gerçek bir hikâyeyle harmanlıyor. Tüm bölümleriyle GAİN’de izleyiciyle buluşan dizinin güçlü kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Elit İşcan, Şebnem Bozoklu, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar, Murat Kılıç, Çiğdem Selışık Onat, Cihat Tamer, Serdar Orçin, Emrullah Çakay, Ozan Çelik, Kutay Sandıkçı, Çiçek Acar ve Mustafa Alabora rol alıyor. Büyükada’daki “fayton krallığı” üzerinden hem hayatın hem de Türkiye’nin akıl almaz görünen, çarpıcı ve bir o kadar da absürt gerçeklerine ışık tutan Hamlet, oyuncuların dikkat çekici performansları, sürükleyici hikâye anlatımı ve etkileyici görselliğiyle sezonun en iddialı yapımları arasında yer alıyor. 

140journos’un GAİN işbirliğiyle ve Hamlet’ten ilhamla hazırladığı özel bölümü Hayırsız Ada ise, diziye de konu olan gerçek hikâyeyi işlerken İstanbul’un geçmişindeki bir kabusu yeniden hatırlatıyor ve bugünlerde Adalar’da yaşananlar arasında bağ kuruyor. 140journos, Hayırsız Ada özel bölümünde, toplumun kronikleşen sorunlarını çözmeye çalışırken sorunları daha da derinleştirmesi örüntüsüne özgün bir bakış açısı getirmek için faytoncular, aktivistler, siyasetçiler ve aydınlarla yapılan mülâkatları, masalsı bir kreatif çerçeveyle sinematik bir belgesel filme dönüştürerek YouTube üzerinden ücretsiz olarak izleyiciyle buluşturuyor. 

Hayırsız Ada

Hamlet dizisinin konusu nedir?

Hamlet, 16. yüzyıldaki krallığın yıkılışına ve güç dengelerinin değişimine bugünkü “fayton krallığı” üzerinden bakıyor. Üstelik bu kez, Hamlet genç bir kadın… İstanbul Büyükada’da, 81 atın topluca gömüleceği bir gece, faytonların sahibi olan adam öldürülür. Katilse erkek kardeşidir. Maktulün genç kızı, babasının katilini bulmak ve karanlık ilişkileri ortaya çıkarmak için bir intikam planı hazırlar: Şüpheli olan herkesi TV’nin en meşhur reality show’unda, sahnede buluşturacaktır.

140journos’un Hayırsız Ada özel bölümünün konusu nedir?

İstanbul adalarında lojistik ve turistik amaçlarla kullanılan faytonların kaldırılması için ada sakinleri ve hayvanseverler tarafından yıllardır sürdürülen ancak dikkate alınmayan aktivist inisiyatif, şehrin yönetiminin 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası el değiştirmesiyle sonunda siyasi bir muhatap bulur. İstanbul’un yeni iktidarı, şehrin kronikleşmiş sorunlarını süratle çözmek için kolları sıvar. Ancak oluşan kakofoni esnasında adaların atlarının bir kısmı ortadan kaybolur. Atların akıbetini öğrenmek için meselenin peşine düşen bir avuç insan, işin altını kazıdıkça Türkiye’nin uygunsuz gerçeklerini öğrenmeye başlar. Kazananın olmadığı bu gürültülü savaş büsbütün sona mı ermiştir, yoksa atların hayaletleri bir gün Shakespeare’in Hamlet’indeki gibi karanlık bir ormanda karşımıza çıkıp bize gerçekleri anlatacak mıdır?

Benzer İçerikler