Bride of the Water God – İlk Bakış | Burcu Mercan BABAL

Geçtiğimiz yılın tartışmasız en çok konuşulan işlerinden Goblin’in ev sahibi tvN kanalı dizinin başarısından oldukça memnun kalmış olacak ki, doğa üstü hikayeleri izleyici ile buluştırmaya devam ediyor. Kanalın 3 Temmuz’da yayınlanmaya başlayacak yeni dizisi “Bride of the Water God”da da, dizinin adından da anlaşılacağı üzere yine Tanrı’ların ve fanilerin kesişen hikayesini izleyeceğiz.

K-Drama’ların yoğun gündeminde Bride of the Water God’ın ilgimi çekmesinin ve henüz dizi başlamamışken hakkında bir şeyler yazmak istememin iki önemli sebebi bulunuyor: ilki dizinin yayınlanacağı kanalın büyük prodüksiyonları ile dikkat çeken tvN olması; ikincisi ve asıl önemli olan ise çömez olmasına rağmen çok sevdiğim Nam Joo-hyuk’un dizinin baş rolünde yer alacak olması…

Bride of the Water God, Yun Mi-kyung tarafından yaratılan ve 2006 – 2014 tarihleri arasında Wink dergisinde yayınlanan aynı isimli popüler Kore fantastik manhwasının (Kore literatüründe mangalara verilen isim) bir modern zamanlar uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.  Birebir bir uyarlamadan ziyade daha çok bir spin-off özelliği taşıyan projenin senaryo yazarı Jung Yoon-jung olacak ki kendisi daha önce Misaeng, Arang and the Magistrate gibi dizilerin de senaryo yazarlığını yapmıştı. Dizinin yönetmeni ise Bubblegum, Three Musketeers, Nine ve Queen Inhyun’s Man gibi dizilerden hatırlanabilecek deneyimli yönetmen Kim Byung-soo.

Orijinal hikaye, yıllardır süren kuraklık sebebiyle zorluk çeken küçük bir kasabanın, buna bir son vermesi için Ha-baek isimli bir su tanrısından yardım istedikleri ve bu uğurda genç kızları bu tanrıya sundukları bir dünyada geçiyor; kurban edilen kızlardan birisi su tanrısının gelini haline geliyor ve ölümlü bir insanla bir tanrı birbirine aşık olunca olaylar gelişiyor. Dizi uyarlamasında ise ana karakterler aynı kalacak olmasına rağmen, hikaye günümüz Seul’ünde geçecek ve buna uygun olarak da hikaye farklılaşmış olacak.

Bride of the Water God dizisinin baş rollerinde yer alacak isimler Nam Joo-hyuk ve Shin Se-kyung olarak açıklandı. Daha önce Who Are You: School 2015, Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo, Cheese in the Trap gibi hayranlar tarafından çok sevilen dizilerde yer alan ve kariyerine mankenlik yaparak başlayan Nam Joo-hyuk’u en son geçen senenin en sevilen dizilerinden Weightlifting Fairy Kim Bok Joo’da izlemiştik – ki bu dizi benim de en sevdiğim k-dramalar arasında “bir kendini iyi hisset” dizisi olarak yer alıyor.  Weightlifting Fairy Kim Bok Joo’da başrolü paylaştığı Lee Sung-kyung (ki o da kariyerine mankenlikle başlamış ve Cheese in the Trap dizisinde yer almış, son zamanların en iyi çıkış yapan oyuncularından biri) ile olan ilişkisi sebebiyle şu sıralar Kore Magazin gündeminde de sıklıkla yer alan Nam Joo-hyuk, dizide su tanrısı Ha-baek’i canlandıracak. Ha-baek’in gelini rolünde ise Shin Se-kyung’u izleyeceğiz; aktristin önceki işleri arasında Six Flying Dragons ve The Girl Who Sees Smells gibi diziler yer alıyor. Shin Se-kyung, dizide bir nöropsikiyatrist olan Yoon So-A karakterini canlandıracak. Yoon So-A, insan sevgisi yüzünden ailesini ikinci plana atan babasından gelen yüklü miktarda borçla baş etmeye çalışan genç bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Kendi sorunlarıyla uğraşan Yoon So-A’nın ailesi yüzyıllardır Ha-baek’e hizmet etmekle yükümlü, bu durumdan onun haberi var mı bunu hep beraber öğreneceğiz.

Dizide yer alan 2. kadın ve erkek başroller ise Krystal (She’s So Lovable, Heirs) ve Gong Myung (Drinking Solo, Entertainer) olarak açıklandı. f(x) isimli K-Pop kız grubu üyelerinden Krystal dizide faniler arasında bir “aktris” olarak yüzlerce yıldır hayatına devam eden ve gerçek bir tanrıça olan Moo Ra karakterini canlandıracak. Şu işe bakın ki, Gong Myung da 5urprise isimli bir K-Pop erkek grubu üyesi… Onu da dizide rüzgar tanrısı Bi-ryum rolünde izleyeceğiz. K-drama söz konusu olduğunda aşk üçgenleri (dörtgenleri, beşgenleri…) olmazsa olmaz klişelerden biliyorsunuz; Bride of the Water God’da da Ha-baek, Yoon So-A’ya; Bi-ryum, Moo Ra’ya; Moo Ra ise tabi ki gönlü bir başkasında olan Ha-baek’e aşık.

Bride of the Water God, şu sıralar tvN’de devam eden Circle dizisi tamamlandığında, kanalın Pazartesi-Salı akşamı yayın akışında kendine yer bulacak. Oldukça genç ve tecrübesiz sayılabilecek bir kadroya sahip olması ve pek çok bakımdan Goblin’i andırması sebebiyle şimdiden izleyicilerin biraz tereddütle yaklaştığı dizi, prodüksiyon ekibi açısından ise kesinlikle ilgi görmeyi hak ediyor. Alışkın olduğumuz üzere, uyarlamalar orijinal kaynaktan uzaklaştığı ölçüde, hayranların tepkisini çekiyor her zaman. Bu sebeple şu sıralar biraz kızgın olan Bride of the Water God manhwasının fanlarını birazcık göz ardı etmemiz gerekiyor sanırım.

Bride of the Water God henüz izleyici karşısına çıkmamış olmasına rağmen Goblin ile kıyaslanmaya başlandı bile ve korkarım hayranların bunun için pek çok haklı sebebi var. 2016 yılı sonunda yayınlanmaya başlayan, bölümleri izlenme rekorları kırarken OST’si ile de müzik listelerinde haftalarca ilk sırada kalan ve hatta dizinin çekildiği mekanlar turist akınına uğrayan Goblin’in baş rolünde uzun yıllardır dizi çekmeyen Gong Yoo bulunuyordu. Train to Busan isimli zombi filminden anımsayabileceğiniz aktör benim de kişisel favorilerimden biri ve bu dizide oldukça başarılı bir performans sergiliyor idi. Gong Yoo, Goblin’de “ölümsüzlük” ile lanetlenmiş ve yüzyıllardır bu lanete son verecek “gelin”ini arayan bir goblini (Türkçe’ye cin olarak çevirmek uygun) canlandırıyordu. Goblin’de Gong Yoo’nun hayaletleri ve diğer doğa üstü yaratıkları görebilen gelini Ji Eun-Tak rolünde ise genç oyuncu Kim Go-Eun’u izledik. İkiliye; Goblin’in ev arkadaşı ve nefretle karışık bir sevgi beslediği dostu Azrail rolünde Dong-Wook Lee ve Ji Eun-Tak’ın biraz çatlak patronu Sunny rolünde Yoo In-na eşlik ediyordu. Aynı evde yaşayan bir Goblin ve Azrail; sürekli kendisinden bir şeyler bekleyen hayaletleri görmesi yetmiyormuş gibi bir de üniversite sınavına hazırlanmaya çalışan Goblin’in gelini; tüm bu tuhaf olayların arasında asıl mesleği “azrail”lik olan bir adamla doğru dürüst ilişki kurmaya çalışan bir tavuk restoranı sahibi genç kadın, yüzyıllara uzanan epik bir aşk hikayesi… Goblin, saymaya satırların yetmeyeceği pek çok sebeple kalbimizi fethetti, bizi güldürdü ve ağlattı. Henüz izlemeden yorum yapmak elbette doğru değil ancak Goblin ve Bride of the Water God’ın temel hikayesi arasındaki benzerlik ortada, tabi önemli olan Bride of the Water God’ın hikayesi ile berebar bize ne gibi yenilikler sunacağı…

Şimdiye dek oynadığı tüm dizileri sevdiğim ve özellikle Weightlifting Fairy Kim Bok Joo sonrası yakın takibe aldığım genç oyuncu (henüz 23 yaşında!) Nam Joo-hyuk’un yüzlerce yaşındaki bir tanrı rolünde nasıl bir performans sergileyeceğini gerçekten büyük bir merakla bekliyorum. Her ne kadar Shin Se-kyung çok aşina olduğum bir oyuncu olmasa da, yayınlanan fragmanlara bakıldığında Nam Joo-hyuk ile güzel bir elektrik yakalamışa benziyorlar. Diğer taraftan The Heirs dizisinde en sevdiğim karakterlerden birini canlandıran Krystal ise, kıskanç Tanrıça/aktrist rolü için muhteşem bir tercih olmuş, çok başarılı olacağına eminim.

(Bu arada küçk bir not: K-Pop gruplarından çıkan ve dramalarda yer alan isimlerin sayısı K-Drama’larda oldukça fazladır, hemen her dizide böyle bir oyuncu yer alır. Bu sizi endişelendirmesin zira bu “idol”lerin hepsi çıkış yapmadan evvel yıllarca eğitim aldıkları için, oyunculuk onlara çok da uzak bir kavram değil. Zaten çoğu idol, çoğu zaman bir projenin parçası olarak rol yapmaya devam ediyor. Bu sebeple K-Pop grup üyelerinin dizilerde yer alması, sizi o diziye karşı ön yargıya düşürmesin. Kaldı ki, Chan-wook Park’ın I’m a Cyborg, But That’s OK filminde harikalar yaratan Rain’in aslında bir şarkıcı olduğunu hatırlatmak isterim…)

Son olarak şunu da ekleyeyim: doğa üstü konular, fantastik hikayeler K-Drama’ların yeni keşfettiği türler değil elbette… Eğer Bride of the Water God başlamadan önce K-Drama’ların bu türdeki yorumlarına göz atmak isterseniz size bazı tavsiyelerde bulunmak isterim: soğuk ve kendini beğenmiş bir CEO ile şans eseri karşılaştığı dublör kadının, gizemli bir şekilde bedenlerinin değişmesi sonrası yaşanan traji komik olayların anlatıldığı ve baş rolünde şimdilerin ünlü oyuncusu Hyun Bin’in yer aldığı Secret Garden (ki en iyi k-drama dizi listelerinde mutlaka yer alır), hayaletleri gördüğü ve onlarla iletişim kurduğu için normal hayatına devam edemeyen bir kadının, ona dokunduğu zaman bu lanetten kurtulduğu bir adamla olan ilişkisini anlatan ve ünlü oyuncular So Ji-Sub ile Kong Hyo-Jin’in baş rolü paylaştığı “Master’s Sun” ile bir modern zaman deniz kızı hikayesi olan, Türk hayranların favorisi Le Min Ho’nun askerlik öncesi son dizisi “Legend of the Blue Sea” bu türü merak edenler için başlangıç dizileri olabilir.

3 Temmuz’da tvN’de yayınlanmaya başlayacak fantastik-romantik-komedi-drama The Bride of the Water God, hiç bir şey olmasa da hoş görüntüler eşliğinde size keyifli vakit geçirmeyi vaat eden bir dizi. Romantizm K-Dramaların olmazsa olması elbette, ancak yayınlanan fragmanlara bakılırsa bizi bir o kadar da kahkaha dolu sahne bekliyor hatat birz da korkup, ürpermeye hazır olun derim. Hep beraber göreceğiz. 😉

 

 

 

Henüz Yorum Yok : "Bride of the Water God – İlk Bakış | Burcu Mercan BABAL"

    Bu yazıya yorum yap

    E-posta adresin görünmeyecek.