2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, dün gece düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Festivalde en iyi filme verilen Kristal Flamingo ödülünü “Sen Ben Lenin” filmi kazandı.

Duvar’ın haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali sona erdi. Festival’de En İyi Film Ödülü’ne Tufan Taştan yönetmenliğindeki “Sen Ben Lenin” layık görülürken, En iyi yönetmene verilen Jüri Özel Ödülü Tayfun Pirselimoğlu aldı. 

Gecenin açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. İzmir’de sinema ve film müzikleri konusunda büyük bir eksikliğin olduğunu düşünen Tunç Soyer, “Ben de bir vatandaş olarak İzmir’de sinema ve film müzikleri konusunda büyük bir eksikliğin olduğunu biliyordum. Başkanlık görevine geldikten sonra da bununla ilgili ortak bir hayal kurmaya başladık. Tarih boyunca kültür sanat alanında sayısız eser üretmiş ve bu mirası bugüne taşımış İzmir, film ve müzik festivalleriyle çok özgün bir festivale ev sahipliği yapmaya başladı. İzmir çok şanslı çünkü biz bu çıtayı yükseltmeye kararlıyız” dedi.

Festival Direktörü Vecdi Sayar da hayalinin İzmir’i sinema kenti yapmak olduğunu söyledi. Sayar, “Sevgili başkanımızla ortak bir hülyamız var. Bu kenti bir sinema kenti yapmak. Bu sadece adımlardan bir tanesi daha pek çok şey olacak. Daha başka etkinlikleri ve çok önemli sinemacıları burada göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

ZÜLFÜ LİVANELİ VE ZBİGNİEW PREİSNER’E ONUR ÖDÜLÜ

Festivalin Onur Ödülleri bu yıl müzisyen, yazar ve yönetmen Zülfü Livaneli ile Polonyalı besteci Zbigniew Preisner verildi. Zbigniew Preisner ödül konuşmasında, “1970’lerde buralara gelmiştim. O nedenle bu ödül beni çok sevindirdi. Dev isimlerle çalışmak, dev yönetmenlerle çalışmak, Kieslowski gibi değerli isimlere müzik yapmak çok önemli. Ve bunların sonunda bu güzel festivallere çağrılmak, konuk olmak da gerçekten harika’’ dedi.

TONY GATLİF’E KÜLTÜRLERARASI SANAT BAŞARI ÖDÜLÜ

Festivalin Kültürlerarası Sanat Başarı Ödülü, ırkçılık karşıtı yapıtlarıyla tanınan yönetmen Tony Gatlif’e verildi. Gatlif, ödül konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sizler dünyayı bu festivalle buraya taşıyorsunuz. Beni burada bu sahnede ağırladığınız için çok teşekkür ederim. Türkleri gerçekten çok seviyorum. İlk filmim için İzmir’e gelmiştim, tek bir kelime bilmeden hiçbir şey konuşamadan… İşte ben buna büyü diyorum. Büyü diyorum çünkü sinema bizi büyülüyor.”

NECİP SARICI VE ATİLLA DORSAY’A EMEK ÖDÜLÜ

Sinemaya ses mühendisi ve yapımcı olarak çok sayıda yapıt kazandıran Necip Sarıcı ise Emek Ödülü’nü aldı. Emek Ödülü’nü alan sinema yazarı Atilla Dorsay, “Bu festivali son derece önemsiyorum. Bu kadar çok filmi göstermenin yanı sıra modern filmler, belgeseller, dramlar, biyografiler ve bu müziği yaratan insanların önemli bir bölümünü aramızda. Çok önemli misafirler var. Bir araya toplamak, bu festivalin çok büyük bir başarısı’’ dedi.

TELEVİZYON DİZİ MÜZİK ÖDÜLLERİ

Besteci Serdar Kalafatoğlu başkanlığında, yönetmen ve müzisyen Nezih Ünen, sinema ve televizyon yazarları Alican Sekmeç, Burak Göral, Elçin Yahşi, Özlem Özdemir ve Tuğçe Madayanti Dizici’den oluşan jüriler tarafından değerlendirildi.

Jüri, şu yapımları ödüllendirme kararı aldı:

 • Dijital Platform Dizisi En İyi Özgün Şarkı: Blu Tv’nin “Saklı’’ Dizisindeki “Derinlerde Saklı’’ şarkısı ile Sena Şener
 • Ulusal Kanal Dizisi En İyi Özgün Şarkı: Star TV ‘de yayınlanan NG Medya yapımı “Kaderimin Oyunu” dizisinin “Sana Çıkıyor Yollar” şarkısı ile Ender Gündüzlü
 • Dijital Platform Dizisi En İyi Özgün Müzik: Netflix yapımı “Uysallar” dizisi ile Sertaç Özgümüş
 • Ulusal Kanal Dizileri En İyi Özgün Müzik: Fox TV’de yayınlanan MF yapımın “Mahkum” dizisinin jenerik müziği ile Sertaç Özgümüş

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Yönetmen Erden Kıral başkanlığında, Yönetmen Biket İlhan, Ebru Şeremetli, İzzet Öz, besteci Güldiyar Tanrıdağlı, oyuncu Selen Uçer ve opera sanatçısı Selva Erdener’den oluşan jüri şu yapımları ödüllendirme kararı aldı:

 • En İyi Ses Tasarımı: Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde” filmi ile Eli Haligua, Fatih Rağbet ve Besteci Greg Dobrowski
 • En İyi Özgün Film Şarkısı: Tufan Taştan’ın “Sen Ben Lenin” filmindeki “Ahmet Abi” şarkısıyla Barış Diri
 • En İyi Özgün Beste: Tayfun Pirselimoğlu’nun “Kerr” filmindeki özgün müzikle Nikos Kypourgos
 • En İyi Erkek Oyuncu: Emre Erdoğdu’nun “Beni Sevenler Listesi” ile Halil Babür ve Ferit Karol’un “Kumbara” filmindeki rolüyle Murat Kılıç
 • En İyi Kadın Oyuncu: “Kumbara” daki rolüyle Gülçin Kültür
 • Jüri Özel Ödülü: Tayfun Pirselimoğlu
 • En İyi Film: Sen Ben Lenin (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Benzer İçerikler