2020’nin (Şimdilik) En İyi Kore Dizileri

 2020’nin (Şimdilik) En İyi Kore Dizileri

Burcu Babal’ın bu listesi, Episode’un 21. sayısında yayımlanmıştır.

2020 yılına başladığımız o heyecanlı ve umutlu dönemde dünya insanları olarak sanırım bunları yaşayacağımızı hiçbirimiz tahmin edemezdik. Modern dünyada bir ilk yaşandı ve pandemi sebebiyle hepimiz evlerimize kapandık. Ardından “Black Lives Matter” protestoları yüzünden önce Amerika’da, sonra da dünyanın pek çok ülkesinde yer yerinden oynadı. Tüm bu olağanüstü durumlara rağmen yavaş yavaş yeni normale (artık o her ne demekse) alışmaya çalıştığımız şu günlerde -şükürler olsun ki- 2020’nin de ilk yarısını çoktan geride bıraktık. 

Bu yazıda, yılın ilk 7 ayında yayınlanan, 2020’nin (şimdilik) en iyi 7 Kore dizisini listeledik. Listeyi hazırlarken de MyDramaList sitesindeki puanları göz önüne aldık. (Bu listede sadece final yapmış diziler yer alıyor.)

7- Itaewon Class (MyDramaList: 8,6)

Episode Dergi 18. sayı için yazdığım “2020’nin Merakla Beklenen Uzakdoğu Dizileri” yazısında da yer verdiğim Itaewon Class 16 bölümlük yayın hayatını geçtiğimiz mart ayında jTBC kanalında tamamladı. Şu anda Netflix Türkiye’de de izlemek mümkün. 

Itaewon Class, Jo Gwang-Jin tarafından yazılan aynı isimli webtoondan uyarlanıyor. Itaewon’da “Jagga” adlı bir restoran zincirinin sahibi, Jang Dae-Hee (Yoo Jae-Myung) ve onun oğlu (Ahn Bo-Hyun), okuldaki önemsiz bir kavganın ardından Park Sae-Ro-Yi’nin (Park Seo-Joon) hayatını mahvetmekle kalmaz, babasının ölümüne de neden olurlar. Bu olayların ardından hapse giren Park Sae-Ro-Yi, özgürlüğüne kavuşmasının ardından intikam almak için “Jagga” restoran zincirini yok etmeye karar verir ve aynı bölgede bir restoran açar. Bu uzun zamana yayılacak mücadelesinde kendisine hepsi farklı karakterdeki dostları yardımcı olacaktır. 

Bu dizi, adaletsiz bir dünyada ayakta kalmaya çalışan bir grup insanın “intikam” hikâyesini anlatıyor. Bu sebeple de bana, fakir olup ezilenlerin zenginlik ve güç kazanarak kendilerine zulmedenlerden intikam aldığı eski Yeşilçam filmlerinin tadını verdi. 

Başladığı kadar iddialı bir final yapamasa da yozlaşmış adalet sistemi, ırkçılık, transfobi gibi hem dünyanın hem de Kore’nin ciddi sorunlarına cesurca yer vermiş olması sebebiyle takdiri hak eden bir yapım. 

Dizinin başrol kadın oyuncusu Kim Da-mi’nin Baeksang Sanat Ödüllerinde en iyi yeni kadın oyuncu ödülünü aldığını da ekleyelim. 

6- Extracurricular (MyDramaList: 8,7)

“Lise ve gençlik” her ne kadar K-dramaların sevdiği bir tema olsa da Extracurricular çok farklı ve oldukça karanlık bir lise dizisi ortaya koyuyor. Nisan ayında 10 bölümlük ilk sezonu yayınlanan Netflix orijinal dizisi Extracurricular’ın 2. sezonunun olup olmayacağı henüz kesin değil, ancak şu bir gerçek ki diziyi izleyip seven herkes daha fazlasını istiyor. 

Dizide, yalnız yaşayan lise öğrencisi Ji Soo’nun hikâyesini izliyoruz. Ji Soo okulda oldukça başarılı, örnek alınacak bir öğrencidir. Ancak hem geçimini sağlamak hem de hayali olan üniversiteye gitmek için paraya, çok paraya ihtiyacı vardır ve kendisi bu sebeple genç seks işçilerinin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Olaylardan uzak durmaya çalışsa da bir gün kendisini sınıf arkadaşı Gyuri’yle beraber ciddi bir suça bulaşmış bulur. İkisi verdikleri kararlarla içine düştükleri bu durumdan kurtulmaya çalıştıkça kendilerini daha kötü bir durumda bulacaklardır. 

Dizinin kadrosunda da fazla tanınmayan genç oyuncular yer alıyor. Başrolde Kim Dong Hee var, oyuncuyu SKY Castle ve Itaewon Class dizilerinde de izledik. Kim Dong Hee’ye eşlik eden isimler Park Joo Hyun (Bae Gyu Ri), Jung Da Bin (Seo Min Hee) ve Nam Yoon Soo (Kwak Ki Tae). Oyuncular genç olmalarına rağmen başarılı bir performans ortaya koyuyorlar. 

Dizi, daha önce Kore dizilerinde değinilmeyen konulara değinen bir polisiye ve çok fazla şiddet içeren, oldukça karanlık bir yapım. İçinizi ısıtacak bir gençlik hikâyesi bekliyorsanız yanlış yerdesiniz. 

5- Mystic Pop-up Bar (MyDramaList: 8,7)

Listemizdeki tek fantastik kurgu yapım, Mystic Pop-up Bar ve bu yapım aynı isimli popüler webtoondan uyarlanıyor. 12 bölümlük jTBC dizisi 25 Haziran’da final yaptı. 

Wol Joo, 100.000 kişiye yardım etmek zorunda olan, doğaüstü güçlere sahip ve yüzyıllardır yaşayan bir kadındır. Yalnızca geceleri açılan bir çadır restoranının sahibidir ve gelen müşterileri (yaşayan ya da ölü) dertlerini anlatmaya ikna ederek rüyalarında sorunlarını çözmelerine yardım eder. Beklenmedik olaylar gelişir ve Han Kang Bae isimli genç bir adam restoranda part-time çalışarak kendisine yardım etmeye başlar.

Bugüne dek pek çok farklı yapımda izlediğimiz (Kill Me, Heal Me, She Was Pretty) kadın oyuncu Hwang Jung Eum, çabuk sinirlenen, lanetli doğaüstü varlık olarak çok başarılı hatta kendisini ilk defa bir role bu kadar yakıştırdığımı söyleyebilirim. Kendisine zorlu görevinde yardımcı olan part-time çalışan Han Kang Bae rolünde ise BtoB K-Pop grubundan deneyimli oyuncu Yook Sung Jae’yi izliyoruz. Dizide yer alan diğer önemli isimler ise Choi Won Young, Na Jong Chan, Oh Young Shil, Jung Da Eun, Lee Joon Hyuk ve Yeom Hye Ran.

Bu dizinin vaat ettikleri tuhaf ve ilgi çekici karakterler, bol bol konuşma, komedi, eğlenceli bir hikâye olarak özetlenebilir. 

4- The World of the Married (MyDramaList: 8,8)

The World of the Married, Doctor Foster isimli popüler İngiliz dizisinden uyarlanan bir yapım. jTBC kanalında 16 bölüm yayınlandı ve mayıs ayında da final yaptı. Dizi geçtiğimiz yılların hit yapımı Sky Castle’ı sollayarak (kablolu kanallar arasında) Kore televizyon tarihinin en yüksek reytingini alan yapım olmasıyla beraber +18 sahneleriyle de çok konuşuldu.

Başarılı bir kariyere, sevgi ve mutluluk dolu bir aile hayatına, mükemmel bir kocaya sahip olduğunu düşünen Doktor Ji Sun Woo, bir gün kocasının şalının üzerinde uzun bir saç teli bulur. Bunun ardından içine yerleşen şüpheden kurtulamayan Ji Sun, gerçeği bulmayı aklına koyar ve sonunda gerçeğe ulaşır: Eşi kendisini aldatmaktadır. Bunu keşfetmesiyle beraber Ji Sun Woo’nun hayatı altüst olacaktır. Kendisini yalanların ve ihanetlerin ortasında bulan Ji Sun Woo, kocasından intikam almak için de elinden geleni ardında koymayacaktır. 

Dizi, Baeksang Sanat Ödüllerinde de iki önemli ödülün sahibi oldu; Mo Wan-II “En İyi Yönetmen” ödülünü alırken dizinin kadın başrolü Kim Hee-Ae de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı. 

Kim Hee-Ae’ye dizide eşlik eden diğer oyuncular Park Hae Joon, Han So Hee, Park Sun Young ve Kim Young Min.

Yalanlar, ihanet, intikam arayışı, sürükleyicilik… Karşınızda şok üstüne şok yaşatacak, izlemekten geri duramayacağınız bir yapım. 

3- Crash Landing on You (MyDramaList: 9,0)

Aralık 2019-Şubat 2020 arasında tvN kanalında 16 bölüm yayınlanan Crash Landing on You bu yılın ilk hiti oldu; dizi hem çok izlendi hem de çok sevildi. 

Crash Landing on You, şaşırtıcı bir aşk hikâyesini anlatıyor. Neden mi şaşırtıcı? Çünkü bu dizide kızımız Güney Kore’den; oğlumuz ise Kuzey Kore’den… Bir holdingin mirasçısı olan Yoon Se Ri, bir yamaç paraşütü kazası sonucu (keşke buradaki CGI sahneleri dizinin geri kalanı kadar başarılı olsaydı) kendini Kuzey Kore sınırları içerisinde bulur. Burada, Kuzey Koreli bir subay olan Ri Jung-Hyeok ile karşılaşır. Ri Jung-Hyeok, Yoon Se Ri’ye ülkesine dönmesi için yardım edeceğine ve onu saklayacağına söz verir. Tabii zamanla bu ikili arasında duygular derinleşir. Se Ri, Jung-Hyeok’un yardımıyla ülkesine dönmeye çalıştığı dönemde bir taraftan pek çok zorlukla karşılaşacak, diğer taraftan güzel arkadaşlıklar kurup anılar edinecektir. 

Crash Landing on You yan karakterler ve hikâyeleri de ilgi çeken bir romantik-komedi-drama. Ayrıca Kuzey Kore’de (artık ne kadar gerçeğe yakınsa) günlük hayatı anlatması açısından da ilgi çekici bir dizi. 

Dizide Son Ye Jin’i Güney Koreli Yoon Se Ri rolünde, başarılı oyuncu Hyun Bin’i ise Kuzey Koreli Ri Jung Hyuk rolünde izliyoruz. Crash Landing on You’nun hepsi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan dev bir kadrosu var: Seo Ji Hye, Kim Jung Hyun, Yang Kyung Won, Lee Shin Young, Kim Sun Young, Cha Chung Hwa… 

Kim Sun-Young, Baeksang Sanat Ödüllerinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü de evine götürdü. Ayrıca dizinin başrol oyuncuları Hyun Bin ve Son Ye Jin de “En Popüler” kadın ve erkek oyuncu olarak aynı törende ödül aldılar. 

2- Twogether (MyDramaList: 9,3)

Twogether için yılın sürprizi diyebiliriz; bu kadar ihtiyacımız olduğunu izleyene dek fark etmediğimiz bir program… 

Koreli oyuncu Lee Seung Gi (Vagabond, A Korean Odyssey, You’re All Surrounded) ve Tayvanlı oyuncu Jasper Liu (Before We Get Married, Triad Princess) farklı ülkelerde, farklı güzergâhlarda geziyor, farklı görevleri tamamlayarak hayranlarına ulaşmaya çalışıyor. 

Amazing Race isimli programı anımsatan yapımın 8 bölümlük ilk sezonu haziran ayında Netflix’te yayınlandı. Program bir Netflix orijinal yapımı. 

Çince ve az İngilizce bilen Lee Seung Gi ile Korece ve az İngilizce bilen Jasper Liu ikilisinin enerjileri çok güzel, eğlenceli ve komikler. Program pandemi öncesinde çekildiği için ikilimiz Endonezya, Tayland ve Nepal’de çeşitli şehirleri ve turistik mekânları gezme şansı elde etmişler. Bırakın Güneydoğu Asya’ya gitmeyi, evimizden çıkmanın bile pek güvenli olmadığı bugünlerde böyle bir seyahat programını izleyebilmek gerçekten büyük bir keyif…

Programın 2. sezonu olacak mı belli değil… Olsa bile ne zaman çekilebileceği tamamen belirsiz. Ancak umarız Netflix bu formatı bu ikiliyle ya da farklı ikililerle çekmeye devam eder. 

1- Hospital Playlist (MyDramaList: 9,3)

Ve geldik zirvedeki yapıma: İzleyen herkesin büyük övgüyle bahsettiği Hospital Playlist. Şimdilik yılın en iyi Kore dizisi olan bu yapım, çok büyük bir sürpriz olmazsa yıl sonuna dek ilk sırada kalmaya devam edecek muhtemelen. 

Dizinin 12 bölümlük ilk sezonu tvN kanalında mayıs ayında final yaptı ve şu anda Netflix’te  izlenebilir. 

Henüz tıp fakültesindeyken başlayan arkadaşlıklarını meslektaş olarak aynı hastanede devam ettiren hepsi birbirinden farklı karakterdeki 5 doktorun, ilk bakışta sıradan gibi görünen ama aslında çok özel hayatlarına odaklanıyor dizi. Her hastane dizisinde olduğu gibi, hastaların ve hastanede çalışan diğer personelin yaşamlarından da kısa kesitler sunuyor. Ayrıca yakın arkadaş olan bu beş doktorun bir de müzik grubu var. 

Kore dizilerinin tanıdık isimleri Jo Jung Suk (Oh My Ghostess, Jealousy Incarnate), Yoo Yeon Seok (Mr. Sunshine), Jung Kyung Ho (Life on Mars, Prison Playbook), Kim Dae Myung (The Sound of Your Heart) ve Jeon Mi Do (Mother) ana hikâyedeki beş doktoru canlandırıyor. 

2. sezon onayı alan ve şimdiden büyük heyecanla beklenen dizinin yönetmeni de oldukça başarılı yapımlar olan Prison Playbook ve Reply serilerini de yöneten Shin Won Ho. 

Yaşadığımız olayların hepimizi kötümserliğe ittiği şu günlerde, içimizi ısıtacak yapımlara daha çok ihtiyacımız var ve işte Hospital Playlist de bu açıdan en doğru yapım…

Benzer İçerikler