Ahmet Tansu Taşanlar: “Sevdiklerine sarılmak en büyük zenginlikmiş”

 Ahmet Tansu Taşanlar: “Sevdiklerine sarılmak en büyük zenginlikmiş”

Kara Para Aşk, Çukur gibi beğenilen dizilerde rol aldıktan sonra son dönemin popüler dizisi Hercai’de oynayan, tiyatroyla da bağını koparmayan başarılı oyuncu Ahmet Tansu Taşanlar ile Episode 20. sayıda bir röportaj yaptık. Pandemi sürecini, sürecin etkilerini, özlediği ve keşfettiği şeyleri konuştuk.

Nasıl gidiyor karantina günleri?

Eve kapanalı kaç gün oldu bilmiyorum, saymayı bıraktım. Alıştım da sanırım. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere şu an ülkenin çarklarını döndürebilmek için çalışmak zorunda olanların Allah yardımcısı olsun. Evde kalmaktan şikâyet etme lüksüm olduğunu düşünmüyorum.

Bu dönem, çok fazla keşke dedirtti, sıradan bir günde açık havada sevdiklerimizle bir kahve içmenin değerini artık herkes daha çok anladı sanırım. Hayat dediğimiz koşuşturmada ertelediğim ne çok şey varmış, hepsi kocaman bir keşke ile oturdu yüreğime. Sevdiklerine sarılmak dünyanın en büyük zenginliğiymiş.

ahmet tansu taşanlar

Özlediğim çok şey var ama hepsi eş dostla. Fenerbahçe’yi çok özledim ama o bile arkadaşlarla Yoğurtçu Parkı’nda toplanıp kol kola stada gidince güzel. Dalış yapmayı çok özledim, bütün yıl gün sayıyorum Kaş için. Çalışmayı çok özledim. Tiyatroyu, sahnede olmayı. Say say bitecek gibi değil. Hayatın normale dönmesini özledim. Sıradan ve normal olan, en özel olanmış.

Karantina sürecini Ankara’da ailemin yanında geçiriyorum ve sanırım en büyük şans bu süreçte, bir bahçe oluşu… Domates ek, maydonoz topla, bütün enerjim değişiyor. Kitap okuma çabası, konsol oyunları, dizi-film izle. Ara sıra iki satır bir şeyler karalıyorum. Birçok tiyatro, oyunlarını YouTube üzerinden paylaşmaya başladı. Sahnede izlemek gibi olmuyor tabii ama dünyanın bir ucundaki sahneye bir tıkla ulaşmak değişik bir deneyim. Instagram canlı yayınlarını izliyorum, çok güzel içerik üretenler oldu misal “mücbir sebepler”…

Sinema ve dizi sektörünü çok etkileyen bir süreç bu, kalabalık ekiplerle iş yapıldığı için. Uzun yıllardır sektörün içinde birisi olarak dünyada ve ülkemizde sektör nasıl etkilenecek sizce, dönemin yarattığı avantajlar ve dezavantajlar neler olacak?

Dizi sektörü daha erken toparlanacaktır. Televizyon herkesin evinde, güvenli alanında daha kolay ulaşılabilir bir mecra. Ancak insanların tekrar sinema ve tiyatro salonlarına gelmesi, toplu olarak kapalı bir alana girmesi zaman alacak gibi görünüyor. Bu süreç belki de dijital platformlar için bir fırsat, daha yüksek bütçeler ayırabilirlerse daha özgün ve kaliteli TV filmleri izleyebiliriz.

Oyuncuları nasıl etkiliyor bu süreç sizce?

Hayatını sadece tiyatrodan kazanan oyuncu ve teknik ekip arkadaşlarımız var, ödenekli tiyatrolar bir nebze daha iyi durumda olsalar da özel tiyatrolarda çalışan arkadaşlarımız için durum gerçekten iç karartıcı. Hemen her gün fikir alışverişleri yapıyoruz sahnelerimizi ayakta tutmak için. Tiyatro Kooperatifi çözüme yönelik bir öneri listesi oluşturdu, umarım bir an önce umut veren sonuçlar çıkar.

ahmet tansu taşanlar

Tüm dünya bu karantina ve virüs dönemini atlattıktan sonra ilk neler yapmayı hayal ediyorsunuz?

Hep şikâyet ettiğimiz o kalabalıklara karışmak öncelikli isteğim… O sıkıcı, rutin hayatta atladığım güzel “an”ları doyasıya yaşamak istiyorum. Bir de dalış yapabilirsem muhteşem olur..

Bu dönemde hepimiz bazı okuma, izleme listeleri, programlar yapıyoruz. Ne kadar uyabiliyoruz tartışılır ama sizin böyle programlarınız, listeleriniz var mı?

Bir liste yapıp saati saatine uymak zor geliyor, bir şeyi kural haline getirince yapamıyorum. Spor yapmaya çabalıyorum, hayatımın her döneminde olduğu gibi sadece çabalıyorum. Benim için zor bir aktivite. İzlemek ve okumak için çok kabarık bir listem var, kendimi hep eksik hissediyorum bu konuda. Ne kadar izlesem, okusam da hep atladığım, eksik kalan bir şey oluyor..

Son dönemde keşfettiğiniz ve önereceğiniz kitap, dizi, film, albüm, app…

Aslında daha çok kaçırdığım dizi ve filmleri izlemeyi, aldığım ve okuyamadığım kitapları bitirmeye çabalıyorum. Bu ara Azra Kohen’in Gör Beni kitabı elimde, film olarak en son MUBI’de Pelin Esmer’in yönettiği İşe Yarar Bir Şey’i, dizi olarak Netflix’te After Life‘ı izledim.

Benzer İçerikler