Anna Friel: Umursadığım Tek Şey, Daha İyi Olmak

 Anna Friel: Umursadığım Tek Şey, Daha İyi Olmak

Pictured: ANNA FRIEL as Marcella. This photograph is (C) RANKIN and can only be reproduced for editorial purposes directly in connection with the programme or event mentioned above. Once made available by ITV plc Picture Desk, this photograph can be reproduced once only up until the transmission [TX] date and no reproduction fee will be charged. Any subsequent usage may incur a fee. This photograph must not be manipulated [excluding basic cropping] in a manner which alters the visual appearance of the person photographed deemed detrimental or inappropriate by ITV plc Picture Desk. This photograph must not be syndicated to any other company, publication or website, or permanently archived, without the express written permission of ITV Plc Picture Desk. Full Terms and conditions are available on the website www.itvpictures.com For further information please contact: Patrick.smith@itv.com 0207 1573044

[highlight]13-14 yaşından beri setlerde Anna Friel. Britanyalı aktris, 1991’de bir pembe diziyle başlayan serüveninde önemli bir yer tutan Marcella‘nın 2. sezonuyla bu akşam yeniden karşımızda olacak. Friel, öncesinde hem diziye hem de kendisine dair ipuçları veriyor…[/highlight]

Çeviri: Sena Özkurt

Az, öz ve genellikle özel işlere imza atan İngiliz kanalı ITV’nin nitelikli polisiyesi Marcella‘da Londralı dedektif Marcella Backland rolünde izliyoruz Anna Friel’i.

Bron/Broen‘in yaratıcısı İsveçli Hans Rosenfeldt’in imzasını taşıyan Marcella‘da, İsveç-Danimarka ortak yapımı dizideki Saga Norén karakteri gibi, Friel’in canlandırdığı Marcella Backland’ın da karanlık ve gizemli bir yanı var: Stresli anlarda kendini bir anda kaybediyor ve o anlarda ne yaptığını hatırlamıyor. Kendisine zarar veren şeyler bunlar.

https://www.youtube.com/watch?v=y7lViEVpjdU&t=2s

Gizem aralanıyor

“İzleyicilerin cevaplar için 18 ay beklemesinin hayal kırıklığı yarattığını biliyorum ama Hans böyle yapıyor. Artık bayılmaların sebebinin açıklanması gerektiğiyle ilgili ben de çok ısrarcıydım. Oldukça sinirli ve vahşi olabiliyor ve bunun sebebini anlamadıkça çocuklarını kaybetme tehlikesi hep olacak,” diyor Friel, rolündeki bu gizem için.

Marcella’nın 2. sezonu başlarken

Dizinin bu akşam başlayacak yeni sezonu, ilk sezona göre daha karanlık, kasvetli ve kanlı geçecek gibi. Tüyler ürpertici cinsel tacizlerin, pedofili vakalarının olduğu ve küçük çocukların garip deneylere maruz kaldığı sahneler var. Friel, “Bazıları için izlemesi zor da olsa, maalesef çocukları öldüren insanlar mevcut ve Hans, bütün hikâyeyi bu gerçek olaylara dayandırarak yazdı,” diyor.

Britanyalı aktris, sette genç oyuncuların yanında olmuş hep, onlara moral vermiş: “Yıpratıcı bir sahnede hemen ellerini tutuyordum ve müziği açarak, ‘Sana bunu yapmak zorunda olduğum için çok özür dilerim’ diyordum.”

Daha karanlık, kasvetli ve ürpertici

O sahnelerle kendisi nasıl başa çıkmış peki? Friel, “Çekim tamamlanınca her zaman çok tükenmiş hissediyordum. Vücudum yaşananların gerçek olmadığını anlamakta zorluk çekiyordu. Sonuçta kamera benim Marcella olarak hissettiğim duyguları ve düşündüklerimi anlayabiliyor ama günün sonunda kendimi karakterden sıyırmam gerekiyor çünkü eve Gracie’nin yanına gidiyordum ve Gracie, Marcella yerine annesini görmek istiyor,” diyor.

Yeni dizisi “Butterfly”da yine zorlayıcı bir rolde

Gracie, Friel’in 12 yaşındaki kızı. Gitar çalıyor, şarkılar söylüyor. Son zamanlardaysa oyunculuğa meyletmeye başlamış. Bu durum onu korkutmuyor: “İnsan kayırmanın bu meslekte iş yapmadığını iyi biliyor. Çok çalışması gerektiğini de. Her ne yapmak isterse onu hep yüreklendirip desteklerim ama okulun ve daha çok kitap okuması gerektiğinin de önemli olduğunu söylüyorum ona.”

Yine ITV’nin sonbaharda yayınlamaya başlayacağı yeni dizilerinden Butterfly‘da başrolü üstlenen Friel, kendini kız olarak tanımlayan 11 yaşındaki bir erkek çocuğun annesini canlandıracak.

“Tartışmalı konulardan kaçmıyorum,” diyor Friel ve ekliyor: “Bu, benim seçimim değil ama ilginç bulduğum konular bunlar. Televizyon gibi güçlü bir kanal aracılığıyla bunun gibi öyküleri anlatabileceğimizi düşünüyorum. Bu tür şeyleri, gazete okuyarak tam olarak kavrayamazsınız ama diziler hafif de olsa bu tür konuları aydınlatmaya yardımcı olabilir.”

Aslında yukarıdaki cümleler, onun kariyerini de özetliyor bir anlamda. Biz yine de kendi sözleriyle kapatalım röportajı: “Umursadığım tek şey, daha iyi olmak. 13 yaşımdan beri çalışıyorum ve her zaman beni zorlayacak ve daha geniş kitlelere ulaşmamı sağlayacak işleri seçmeye çalıştım. Oynadığım her karakter, birbirlerinden çok farklıydı. Planım buydu. Her zaman uzun ama daha verimli olan yolu seçmeye çalıştım.”

Independent gazetesinden derlenmiştir…

Benzer İçerikler