Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 4 Ekim’de Başlıyor

   Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 4 Ekim’de Başlıyor

  [highlight]İkincisi düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde bu yıl yine zengin bir program sinemaseverleri bekliyor. Film gösterimlerinin ardından film ekipleriyle soru-cevap seansları, söyleşiler, çocuklar ve gençler için atölyeler, konserlerle dolu bir program hazırlandı. Festival, 9 Ekim’e dek sürecek…[/highlight]

  Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar imzalı Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) filmiyle açılıyor.

  Filmin başrollerinde İspanyol sinemasının iki önemli oyuncusu Antonio Banderas ile Penélope Cruz yer alıyor.

  Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun Cannes’da Altın Palmiye kazanan filmi Parazit de festivalde izleyiciyle buluşacak.

  Berlin Film Festivali’nden Ekümenik Jüri Ödülü ile dönen Onun Adı Petrunia (Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija), topluma, medyaya ve hukuka karşı bir başkaldırı hikâyesi anlatıyor. Filmin Makedon yönetmeni Teona Strugar Mitevska, festivalin konukları arasında.

  Tiflis’te hayatını halk danslarına adamış genç Mehrab’ın kendini keşfetme ve büyüme hikâyesini anlatan Ve Sonra Dans Ettik (And Then we Danced) Gürcistan’daki genel kabulleri sorgularken gelenek ve özgürlükler arasında denge kurmaya çabalayan gençlerin dünyasını anlatıyor. Filmin yönetmeni Levan Akin’le başrol oyuncusu Levan Gelbakhiani de Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

  Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmenliği dahil üç dalda ödüle layık görülen Honeyland de festival kapsamında gösterilecek filmlerden.

  Bu yıl Cannes’da Ana Yarışma Özel Ödülü’nü alan Burası Cennet Olmalı, yine Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülen Beanpole, Marco Bellocchio’nun son filmi Il Traditore, Alman yönetmen Jan Ole Genster imzalı Lara, Mehmet Akif Büyükatalay’ın Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’nü aldığı filmi Oray, sinemanın yaşayan efsanelerinden Ken Loach’un son filmi Sorry We Missed You, festivalde izleyiciyle buluşacak diğer filmler.

  Meeting Jim belgeseli, tüm zamanların en büyük futbolcularından Maradona’nın hayatını anlatan Diego Maradona, Berlin ve İstanbul Film Festivallerinde En İyi Belgesel Ödülü’nü alan Ağaçlar Hakkında Konuşmak (Banc d’attente) ve iddialı animasyon Vücudumu Kaybettim de (J’ai perdu mon corps) izleyici karşısına çıkacak festivalde.

  Türkiye-Yunanistan ortak bölümü

  Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, Ayvalık ile komşusu Midilli Adası arasındaki sıcak ilişkiye katkıda bulunmak üzere, Ege’deki ortak geçmişin izinde iki ülkenin ortak geleceği üzerine düşünmeye davet eden bir özel bölüm aracılığıyla tarih ve sanatın yanı sıra ekolojiye de odaklanıyor.

  Bu bölümde yer alan filmler arasında Athina Rachel Tsangari’nin prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan filmi Şövalye (Chevalier), Syllas Tzoumerkas’ın yalnız iki kadının yaşadıkları küçük kasabayı altüst eden bir cinayetin ardından yakınlaşmasını anlatan Sargasso Denizi Mucizesi (To thávma tis thálassas ton Sargassón) ve Nikos Labôt’un ilk uzun metrajlı filmi Kadının İşi (I douleia tis) bulunuyor.

  Türkiye’den…

  Ve festivalde gösterilecek Türk filmleri:

  Kısa süre önce Saraybosna Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü ile dönen Emin Alper filmi Kız Kardeşler ilk sırada. Filmin başrol oyuncuları Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir ile Emin Alper, festivalde Ayvalıklılarla buluşacak. Türkiye-Yunanistan ortak yapımı filmin müziklerini yapan Giorgos ve Nikos Papaioannou Kardeşler de festivale katılarak bir mini konser verecek.

  Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Yuva‘sı, ondan ilham alınarak çekilen Deniz Tortum imzalı Sel Yatağı, Can Evrenol’un Cem Özüduru’nun Perihan isimli çizgi romanından uyarladığı Peri‘si, Füsun Demirel, Berkay Ateş ve Saadet Işıl Aksoy’un başrollerde olduğu Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür‘ü, Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler‘i ve Barış Atay’ın ikinci yönetmenlik denemesi Aden, seçkinin diğer parçaları.

  Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 9 Ekim’de kapanışını efsanevi yarış atı Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın hikâyesini anlatan Bizim İçin Şampiyon‘la yapıyor. Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan ve filmin yönetmeni Ahmet Katıksız da kapanışta izleyicilerle buluşacak…

  https://www.youtube.com/watch?v=MMm0_nba8r4

  Benzer İçerikler