Cinsel Tacizle Suçlanan Kevin Spacey’nin Kariyeri Bitiyor mu?

   Cinsel Tacizle Suçlanan Kevin Spacey’nin Kariyeri Bitiyor mu?

  [highlight]Bir haftadır ortalık toz duman. Kevin Spacey’nin cinsel tacizle suçlanması sonrasında pek çok insan aktörün kendisini da taciz ettiğini açıkladı. Netflix, Spacey’yi House of Cards‘dan kovdu, dizinin çekimlerini durdurdu. Yakın zamanda yeni iddialar da gündeme gelecektir ama küçük bir toparlama yapmakta fayda gördük. Madde madde gidelim:[/highlight]

  Geçen pazar günü (29 Ekim) o tarihte henüz 15 yaşında olan ABD’li aktör Anthony Rapp, 1986 yılında katıldığı bir partiden sonra Spacey’nin kendisini taciz ettiğini açıklamıştı.

  Şu anda Star Trek: Discovery dizisinde rol alan Rapp, Spacey’nin (o zaman 27 yaşındaydı) kendisini baştan çıkarmaya çalıştığını söylemiş ve aktörün dairesindeki partide sarhoş olduktan sonra kendisini bir yatak odasına götürdüğünü, yatağa atıp üzerine çıktığını, hemen tuvalete saklandığını, ardından da evden kaçtığını belirtmişti.

  Bunun üzerine Spacey, olayı hatırlamadığını, böyle davrandıysa Rapp’e içten bir özür borçlu olduğunu söyledi: “Onun bu hisleri bunca yıl taşımak zorunda kalmasından dolayı üzgünüm.”

  Açıklamanın devamında Spacey gay olduğunu da duyurdu. Hem kadınlarla hem de erkeklerle ilişkiler yaşadığını belirten aktör, “Hayatımı eşcinsel bir erkek olarak yaşamayı seçtim. Bu durumla dürüstçe ve açıklıkla yüzleşmek istiyorum,” dedi.

  Her şey, Anthony Rapp’in açıklamalarıyla başladı

  Spacey’nin cinsel taciz haberi sonrasında özür dileyip mesajını uzun süredir dedikodusu yapılan eşcinsel olduğu iddiasını doğrulayarak bitirmesi, kısacası bu açıklamanın zamanlaması tepki çekti. Tepkiler, bir çocuğa cinsel tacizde bulunmakla eşcinsel olmak arasında hiçbir ilişki kurulamayacağı üzerinde yoğunlaştı.

  Pek çok isim, aktörün tavrına aşina olduğunu duyurdu.

  Uluslararası Emmy Ödülleri Kurulu, aktöre bugüne kadar sanata katkıları için vereceğini duyurduğu özel ödülü geri çekti.

  House of Cards’ın 6. sezonu belirsizliğini koruyor

  Bunu takip eden gün House of Cards‘ın yayıncı kuruluşu Netflix, dizinin 6. sezon sonunda final yapacağını açıkladı.

  Bu açıklamayla hemen hemen aynı saatlerde House of Cards‘ın spinoff’unun çekilmesinin gündemde olduğu haberi dolaşımdaydı. Dizinin, önemli karakterlerden Doug Stamper (Michael Kelly) üzerine yoğunlaşabileceği söyleniyordu…

  Derken oyuncunun ajansından Spacey’nin içinde olduğu durumu değerlendirmek ve tedavi dahil sorunu aşmak için elinden gelen çabayı göstermeye kararlı olduğunu açıklaması geldi.

  Hemen ardından da hem ajansı hem de yayıncısı Spacey’yi terk etti.

  Suçlamalar çorap söküğü gibi

  Bunlar olurken Spacey’yi doğrudan suçlayan insanların sayısı hızla artıyordu.

  Meksikalı aktör Roberto Cavazos, Facebook hesabında Spacey’nin 2004-2015 yılları arasında sanat direktörlüğünü üstlendiği Londra’daki Old Vic Tiyatrosu’nun barında kendisini elle taciz ettiğini, buna karşı koyduğunu yazdı.

  Yapımcı Tony Montana da, 2003 yılında Los Angeles’ta bir bardayken aktörün kendisini elle taciz ettiğini, kasıklarını okşadığını açıkladı. Montana’nın aktarımına göre Spacey, taciz ederken bardan onunla çıkmasını da istemiş…

  İngiliz barmen Daniel Beal de Spacey’yi tacizle suçlayanlardan. O dönem 19 yaşını süren Beal, Sussex kentinde çalıştığı otelde sigara molası vermişken aktörün yanına gelip oturduğunu, kendisine dokunup “Büyük, değil mi?” diye sorduğunu iddia etti. Olay yerinden hızla uzaklaşırken aktörün arkasından gelip kendisine değerli saatini verme konusunda ısrarcı olduğunu da ekledi. Beal, “Şimdi bunu beni sessiz tutmak için yaptığını düşünüyorum,” dedi.

  Bu suçlamalar sonrasında Spacey hakkında İngiltere’de soruşturma açılması gündemde.

  Bitmedi…

  HoC setinde bir “avcı”

  Adını açıklamayan bir erkek daha (yabancı basında John olarak geçiyor) Spacey’nin kendisini hafta sonu için New York’taki evine davet ettiğini, daha ilk gece yatağına gelmesini istediğini duyurdu. Bunu reddedip kanepede yattığını söyleyen adam, sabah Spacey’yi kendisine sarılmış olarak bulduğunu öne sürdü. John, o dönemde reşit değildi.

  Hâlâ devam ediyor…

  CNN Televizyonu’na konuşan House of Cards ekibinden dokuz çalışan, aktörün kendilerini taciz ettiğini iddia etti. Çalışanlar, Spacey’nin adeta av aradığını söylerken, set ortamını zehirli olarak tanımladı…

  İşin kötüsü, House of Cards’ı yapımcısı Media Rights Capital, daha ilk sezonun çekimlerinde (2012) cinsel taciz şikâyetleri almış. Gereğini yaptıklarını söyleseler de bugüne kadar sessiz kalmaları onları aklamıyor maalesef. Tıpkı Spacey’yi aklamayacağı gibi…

  Yayıncı kuruluş Netflix de bu konuda sadece bir şikâyet aldıklarını, konunun kısa sürede çözüme kavuştuğunu açıklamıştı.

  Netflix, Spacey’li Gore Vidal filmini rafa kaldırdı

  House of Cards‘ın 6. sezon sonunda final yapacağına yukarıda değindik. Netflix, bununla da yetinmedi; önce 6. sezonun çekimlerinin belirsiz bir tarihe kadar dondurulduğunu açıkladı, 1 gün sonra da aynı zamanda dizinin yapımcılarından Kevin Spacey’yi kovdu. Açıklama şöyleydi: “Netflix, içinde Kevin Spacey olduğu sürece House of Cards‘ın yapım sürecine karışmayacaktır. Yapımcı şirket Media Rights Capital ile dizinin geleceğine karar vermek için birlikte çalışacağız.”

  Netflix, çekimleri tamamlanıp post-prodüksiyon aşaması devam eden Spacey filmi Gore ile ilgili süreci de tamamen dondurdu. Şirket, Spacey’nin aynı zamanda yapımcılar arasında olduğu yazar Gore Vidal’in hayatını anlatan filmi dağıtmayacak…

  Yeni sezon Claire Underwood üzerine yoğunlaşabilir

  Tekrar House of Cards‘ın geleceğine dönelim: 5. sezonun sonunda Claire Underwod (Robin Wright), “Artık benim zamanım geldi,” diyordu. Yapımcıların toz duman ortadan biraz olsun kalktıktan sonra buradan devam etmesi büyük olasılık. Yani 6. ve son sezon, Claire’in üzerine yoğunlaşacak. Frank Underwod’un da (Spacey) öldürülmesi gerekecek muhtemelen…

  Yukarıda dizinin spinoff, hatta spinofflarının gündemde olduğunu belirtmiştik. Doug Stamper burada öne çıkan isim. Bekleyip göreceğiz…

  Benzer İçerikler