Çok Tutan Dizilerin, Tutturamadıkları Şarkıları

   Çok Tutan Dizilerin, Tutturamadıkları Şarkıları

  En başta belirteyim, konu bir şarkı nasıl tutmaz değil. Reyting rekorları kıran, her hafta Twitter’da trend topic olan bir yapıma şarkı yollamak için yanıp tutuşan bireylerin şarkıyı o bölüme yerleştirdiklerinde olan patlamama hali. 

  Bazen olmayınca olmuyor. Dilediğiniz kadar radyolarda çaldırın, YouTube ve birçok dijital platformda reklamlı, sponsorlu çıkın. Tiktok için fenomenlere videolar çektirin. Olmayınca olmuyor!

  Yakın zamanda buna benzer bir örneğe denk geldim. Bu şarkı neydi diye düşündüm. Shazamladım. Baktım, işlerini çok beğendiğim bir müzisyen. Hayır, adını vermeyeceğim. Çünkü konu o değil. Şarkı daha önce de gişe rekorları kıran bir filmde de yer aldı. Aklımı kurcalayan, buna benzer birçok durum olması.

  Şarkıların zamanı yoktur.

  O an, ister doğru bir önerme olarak kabul edin ister etmeyin, şarkıların zamansız olduğunu düşündüm. Şarkıların zamanı yoktur. Evet, kimileri popüler olur. Çok dinlenir, çok tıklanır. Her şekilde karşına çıkar. Ancak bazı şarkı şarkıların zamansızlığı, hiç ummadığınız bir dönemdedir ve her yeri sarar. 

  O hafta o bölümde yayınlandığında, kitlesel erişiminin yüksek olacağını bilmek ama devamını bilememek hali. Kimi zaman, o sahneye uymayan, daha çok dizinin rengine uymayan bir durum. 

  Nasıl ki senaryo, oyuncu kadrosu, yaratılan dünya birbirini tetikleyen etkenler; müzik de işin duyguyla ilgili parçası. Sırf çok tutuyor diye çalınması, şarkıya hizmet etmediği gibi dizinin kendisine de o an desteklemediği pozisyonlar doğuyor.

  Peki, tersini de düşünelim. Çok tutan bir şarkıyı, henüz ilk bölümünde, adı bilinmeyen oyunculardan oluşan bir projenin içine yerleştirdiğimizde ne oluyor? Bilemiyoruz. Formüle etmeye çalıştığım, fikrine uğraştığım şey geçersiz işlem içeriyor. Her şey tamamen doğru yer ve zamanla ilgili. 

  Çok tutan dizilerin, tutturamadığı şarkılar için yapımın düşüncesi ne tahmin edemiyorum. Bildiğim şey, bazen o şarkı o dönemin içinde yer almadığı. 

  Diziler Çalan Şarkılar TOP 5

  1. Sezen Aksu – Kavaklar (Masumlar Apartmanı / TRT)
  2. Ferdi Özbeğen – O Günler (Bir Başkadır / Netflix)
  3. Ekin Beril – Fırtına (Saygı / BluTv)
  4. Sena Şener – Karanlık Her Günüm (Alev Alev / Show TV)
  5. Sertab Erener – Rüya (Sadakatsiz / Kanal D)

  Benzer İçerikler