Endeavour Morse Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 Endeavour Morse Hakkında Bilmeniz Gerekenler

[highlight]Colin Dexter’ın efsanevi roman karakteri Endeavour Morse, İngiliz polisiyesinin unutulmaz dedektifleri arasında, Sherlock Holmeslerin neslinden sonra, belki başı çeker. 1987’den 2000’e dek, 12 yıl boyunca iki saatlik 33 bölüm halinde Dedektif Morse’un serüvenlerini görselleştiren Inspector Morse dizisi de en az roman serisi kadar külttür…[/highlight]

2012’den beri Morse’un gençliğine ve kariyerinin ilk yıllarına uzanan Endeavour dizisi televizyonlarda dönüyor. Orijinal dizi kadar ses getirmese de hatırı sayılır takipçisi var. Ben de Endeavour 7. sezonunun prömiyerini yapmışken Endeavour Morse hakkında bilmeniz gereken beş ayrıntıyı sizler için derledim.

O bir klasik müzik ve opera tutkunu

Aslında 221B Dergi’nin 24. sayısında ayrıntılı mı ayrıntılı yazdım Endeavour’ın, yani Dedektif Morse’un neler dinlediğini. Ancak burada da bahsetmeliyim çünkü onun hakkında bilmeniz gereken ilk şey büyük bir klasik müzik ve opera tutkunu olduğudur. Dedektif Morse sıkı bir Richard Wagner hayranıdır. Amadeus Mozart, Ludwig van Beethovan, Giacomo Puccini, Frederic Chopin de pek sevdiği diğer müzisyenler arasındadır. Nitekim gerek romanlarda gerekse orijinal dizide ve Endeavour‘da biz de Dedektif Morse’la (ya da genç Endeavour) birlikte bu bestecileri dinleriz.

En sevdiği içki ale

Endeavour Morse gibi eğitimli bir beyefendinin viski, cin, şarap gibi içkilere meftun olacağını düşünebilirsiniz ama onun asla vazgeçmeyeceği bir tek içki var: Ale bira. Onun bir beyefendi ama bir İngiliz beyefendisi olduğunu göz önünde bulundurunca bu şaşırtıcı sayılmaz. Bilmeyenler için ale bira, dünyanın en eski bira türlerindendir ve Britanya Adası’nda pek sevilir. Yalnız söylemeden geçmeyelim, özellikle genç Endeavour kahve ve çay içmeyi de ale içmek kadar sever!

Adını bir savaş gemisinden alır

Endeavour ne ilginç isim, değil mi? Kelime anlamı, “çaba harcamak.”.Annesi bir Quaker olduğundan olsa gerek çocuğuna böyle “erdemli” bir isim koymayı uygun bulmuş. Ancak Endeavour isminin asıl kaynağı, Müfettiş’in babasıdır: Bu adam, Britanya Kraliyet Donanması’nın meşhur kaptanı James Cook’un aman Allah nasıl hayranıdır!.. James Cook’un idare ettiği gemi de, işte, denizcilik tarihinin en unutulmaz gemilerinden HMS Endeavour’dır.

Çapraz bulmaca ustası

Kimi satranca kimi briçe meraklıdır; Endeavour Morse’un merakı ise çapraz bulmacaya. Soyadı da bir çapraz bulmaca ustasından geliyor. Yaratıcısı Colin Dexter, ona Morse soyadını ünlü bankacı ve çapraz bulmaca şampiyonu Jeremy Morse’tan vermiş.

Kan ve yükseklik korkusu var

Şaşırtıcı ama gerçek: Cinayetlerle meşgul olan Endeavour Morse, kan görmeye zar zor dayanıyor. Yüksek bir yere çıktı mı da dizlerinin bağı çözülüyor…

Benzer İçerikler