Gain: Dikkat Çeken Kısa Filmler

   Gain: Dikkat Çeken Kısa Filmler

  Türkiye’nin önde gelen dijital platformlarından Gain, kısa içerikleriyle sinema ve dizi meraklıları için yeni bir soluk oldu. Gain’in koleksiyonunda birçok belgeselin ve dizinin yanı sıra heyecan verici kısa filmler de yer alıyor. Biz de sizler için bu kısa filmlerden 10 tanesini seçtik. 

  Keyifli okumalar, keyifli seyirler!

  The Black Hole (2008)

  Gain

  Beyaz yakalıların gece mesaisi dertlerini gizemli, biraz fantastik ve biraz da eğlenceli şekilde ele alan The Black Hole, gece mesaisi sırasında bir karadelik keşfeden bir ofis çalışanının yaklaşık üç dakikasını ekrana getiriyor. 

  Philip Sansom ile Olly Williams’ın yazıp yönettikleri yapım, özellikle çarpıcı sonuyla dikkat çekiyor. Başrolünü Napoleon Ryan’ın üstlendiği The Black Hole, Virgin Media Kısa Film Ödülleri Büyük Ödülü sahibi.

  Exit Right (2015) 

  Gain

  Avusturyalı Rupert Höller ile Bernhard Wenger’in yazıp yönettiği Exit Right, 2015’te yayınlandığında birçok uluslararası festivalden ödülle dönmüştü. Sharron Aubrey, Mana Auersperg ve May Garzon’un başrollerinde yer aldığı filmin ödül aldığı festivaller arasında 2015 Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali, 2015 Ayışığında Kısalar Kurzfilmfestival, 2015 California Film Ödülleri ve 2016 Jaipur Uluslararası Film Festivali yer alıyor.

  Doğrusu, ırkçılık temasını özgün bir hikayeyle işleyen bu yedi dakikalık yapım aldığı ödüllerin fazlasını da hak ediyor. Bir yolcu otobüsünde geçen film, siyahi bir adamın başka bir yolcu tarafından ırkçılığa maruz bırakılmasıyla başlıyor. Bu ırkçı tavra otobüsteki herkes sessiz kalırken bir kişi sesini çıkarmaya karar veriyor ve tüm sükunetiyle ırkçıya bir ders veriyor. 

  Quiet on Set (2015)

  İnsan istiyor ki hiçbir savaş gerçek olmasın; tüm o patlayan mermiler, ölen askerler, düşmanlıklar ve çileler bir film setinden ibaret olsun… Son yılların en dikkat çekici kısa filmlerinden Quiet on Set işte tam da böyle bir fikirden yola çıkıyor! İkinci Dünya Savaşı’nın ortasında başlayan hikâye, savaşı birdenbire bir film setine taşıyor.

  Norveçli yönetmen Petter Holmsen’in yazıp yönettiği Quiet on Set, ilginç konusu ve kurgusuyla Gain koleksiyonundaki dikkat çekici kısa filmlerden. Yaklaşık 12 dakika uzunluğundaki filmin başrollerini ise Elias Holmen Sørensen, Maria Grazia Di Meo ve Petter Gundersen Barhaugen paylaşıyor.

  Cemil Şov (2015)

  Bu yıl farklı bir hikayeyle uzun metraj versiyonu İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kurgu Ödülü’ne layık görülen ve Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde gösterilen Cemil Şov, bir alışveriş merkezinde güvenlik elemanı olarak çalışan ama hep oyunculuk hayalleri kuran Cemil’in başından geçenleri konu alıyor. Evinde taklit videoları çekip paylaşan Cemil, çalıştığı yerde ise ayın elemanı seçilmeyi ve aynı yerde çalışan platonik aşkı Burcu’ya kendini göstermeyi çok istemektedir. Ancak Cemil, ayın elemanı seçilemeyince büyük bir hayal kırıklığı yaşar ve yeteneklerini göstermek için taklitlerinden birini AVM’nin hoparlörlerinden herkese dinletir.

  Barış Sarhan’ın yazıp yönettiği Cemil Şov’un başrollerini Ozan Çelik, Gülce Oral ve Alican Yücesoy paylaşıyor. Salih Kalyon ve Serkan Keskin gibi iki usta oyuncu da filmde temizlikçi rolünde karşımıza çıkıyor.

  Kamyon (2017)

  Canbert Yerguz’un yazıp yönettiği bu etkileyici kısa film, “kendisine emanet edilen kamyonla şehirler arası uzun bir yola koyulan” Besim’in yaklaşık 11 dakikalık hikayesini anlatıyor. Kamyonun motoru arızalanınca Anadolu’da, ıssız bir yolda kalakalan Besim, kamyonun yanmasından korkar. Bunun üzerine tamirci arayışına koyulur ama bu arayış gitgide karmaşık bir hal almaya başlar. 

  Uluslararası Montpellier Akdeniz Film Festivali, 39. Cinemed, Seattle Türk Film Festivali ve Boğaziçi Film Festivali’ne katılan Kamyon’un oyuncu kadrosunda Tansu Biçer, Mustafa Kırantepe, Muhammed Cangören, Sabahattin Yakut, Alperen Adıman, Neslihan Aker, Süleyman Karaahmet, Serkan Keskin gibi önemli isimler bulunuyor.

  High Score (2018)

  Gain

  Kıyamet sonrası bir dünyada nereye sığınırsınız? Üç dakikalık kısa çizgi film High Score’un baş karakteri, bir atari salonuna sığınıyor! 

  Atelier de Sèvres öğrencileri Pablo Cortes, Lou-Maurice de Reparaz, Elodie Ferrer, Brian Lim ve Adrien Vallade’ın sadece bir ayda hazırladıkları High Score, Rennes Métropole Ulusal Animasyon Filmleri Festivali’nden SACD Ödülü’yle döndü. 

  Damage Control (2018)

  gain

  Gerilim filmlerini sever misiniz? Seviyorsanız, bu defa çok değil, yedi dakikada gerim gerim gerileceksiniz. Ryan Oksenberg’in yazıp yönettiği Damage Control, kendisine yeni miras kalan bir ev ile nişanlısını şaşırtmaya hazırlanan Drew’un gizemli bir kadın tarafından karanlık geçmişiyle yüzleşmek zorunda bırakılmasını çarpıcı bir şekilde anlatıyor. 

  #MeToo hareketinin en ses getirdiği dönemde rıza meselesini ele alan filmin başrollerini Clayton Farris ile Heather Geisler paylaşıyor.

  La Merde (2018)

  Ben Adam-Harris’in yazıp yönettiği ve Eva-Jane Willis’in başrolünde olduğu La Merde, son yılların en beğenilen kısa romanik-komedilerinin başında geliyor. 2018 Isle of Man Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönen, 2019 Hollywood Kısa Komedileri’nde yarışan La Merde, ilk görüşte ikinci şansın olmadığını mizahi bir dille hatırlatıyor: Güzel bir gecenin ardından bir hata, her şeyi mahvedebilir!

  Re-Entry (2019)

  Gain

  Ben Brand’in Andy Weir’in bır kısa hikayesinden uyarlayıp yönettiği Re-Entry, trafik kazasında ölen bir adamı odağına alıyor. Issaka Sawadogo’nun canlandırdığı bu adam öldükten sonra birden uyanıyor ve karşısında 

  Johnny Bang Reilly’nin canlandırdığı Tanrı’yı buluyor. Adam, kafasına takılan soruların cevabını bizzat Tanrı’dan alıyor.

  SophiaWorld (2019)

  Gain

  Westworld dizisini seviyor musunuz? Öyleyse bu yaklaşık altı dakikalık filmi mutlaka izlemelisiniz! Geoffrey James Clark’ın yönettiği ve Luke Kingma ile yazarlığını yaptığı SophiaWorld’ün başrolünde Westworld’ün yıldızlarından Evan Rachel Wood var. Üstelik bu filmde, Westworld’de bir androidi canlandıran Wood, dünyamızın meçhur robotu Robot Sophia ile New York’ta bir otelde buluşuyor! 

  Westworld’ü ya da robotları seviyorsanız bu ilginç buluşmayı Gain ekranlarında izlemeden etmeyin.

  Benzer İçerikler