Gain Ekranlarında Dikkat Çeken 10 Belgesel

 Gain Ekranlarında Dikkat Çeken 10 Belgesel

Türkiye’nin yeni nesil içerik platformu Gain, seçkisinde muhtelif konuları işleyen birçok ilgi çekici dizi, film, kısa, animasyon barındırdığı gibi önemli, merak uyandıran belgeselleri de izleyiciyle buluşturuyor. Sizler için, Gain seçkisindeki en dikkat çekici belgesellerden bazılarını derledik.

Keyifli okumalar, keyifli izlemeler!

I am Gen Z (2021)

Gain

Yönetmenliğini Liz Smith’in yaptığı ve bu yıl içinde gösterime giren I am Gen Z, ele aldığı konu itibarıyla son yılların gündemden düşmeyen bir konuya ışık tutuyor: Z kuşağı ve dijital devrim. 

1 saat 40 dakika uzunluğundaki bu belgesel, dijital devrimin ve teknolojinin Z kuşağını nasıl etkilediğini, Z kuşağının sanıldığı kadar sorumsuz ve bencil olup olmadığını uzmanlara soruyor. 

Dead Man’s Switch (2021)

Gain

Bugünlerde herkes kripto paraları konuşuyor. Ancak birilerinin varını yoğunu batırdığı, birilerinin ise zenginliğine zenginlik kattığı bu yeni finans dünyasının karanlık hikâyelerinden çok da bahsedilmiyor. Bu yıl içinde gösterime giren, yönetmenliğini Sheona McDonald’ın yaptığı Dead Man’s Switch, işte bu karanlık hikâyelerden birini ele alıyor. 

Gerald Cotten, genç yaşında Kanada’nın en büyük kripto para borsasının CEO’su olduğunda milyonlarca doların yönetiminden sorumlu olmuştu. Ancak bu sorumluluğu ve iş dünyasındaki parlak geleceği çok sürmedi. Cotten, 30 yaşında Hindistan’da gizemli bir şekilde hayatını kaybetti; Cotten’ın hayatıyla beraber 215 milyon dolarlık bir para da ortadan kayboldu. Dead Man’s Switch, işte bu gizemli ölümün ardındaki perdeyi aralamaya girişiyor. 

Yeni Umutlar (2021)

Gain

Nike ve SosyalBen Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan Yeni Umutlar belgeseli, sporseverler (özellikle de sporsever gençler) için ilham verici bir hikayeyi konu alıyor. Bu yaklaşık 12 dakikalık kısa belgesel, Gain kullanıcılarına voleybol dünyamızın yükselen yıldızı Ebrar Karakurt’un yaşamına girme fırsatı tanıyor. En önemlisi de onun, genç kızlar imkansızlıklar yüzünden spordan uzak kalmasın diye kurduğu Ebrar Karakurt Akademisi’ni bizlere tanıtıyor. 

Bir Umut Marmara (2021)

Gain

Bu yıl yaşanan müsilaj felaketi, tüm Türkiye’nin gözlerini birden Marmara Denizi’ne çevirmesine neden oldu. Ancak bizlerin yeni fark ettiği bu durumun, uzmanlar uzun zamandır farkındaydı ve Marmara Denizi’ndeki kirliliğin müsilaja yol açabileceği yolunda pek de duyulmayan uyarılar yapıyorlardı. 

Türkiye İş Bankası katkılarıyla hazırlanan yaklaşık bir saatlik bu belgeselde, müsilajın nedenlerini, bölgedeki canlı yaşamı üzerindeki etkilerini ve sorunun nasıl çözüleceğine dair çözüm yollarını uzmanlardan, balıkçılardan, bölge insanlarından dinliyoruz. 

Belgeselde, Marmara Denizi’nden sualtı görüntüleri de yer alıyor ve böylece denizin son durumunu apaçık görebiliyoruz.

Beyaz Yaka (2021)

Gain

Üç bölümde beyaz yakalıların sorunlarına ve yaşamlarına ışık tutan Beyaz Yaka belgeseli, bu yıl Gain kullanıcılarıyla buluştu. Gain orijinal yapımı bu belgesel, beyaz yakalıların sorunlarına ve yaşam tarzına ışık tutuyor. Bitmek bilmeyen mesailer, kariyer mücadelesi, ofis yaşamı, eve taşınan işler ile kurumsal yaşamı sorguluyor. 

Beyaz Yaka’da kurumsal hayata dair tespitleriyle bilinen komedyen Kaan Sekban, akademisyenler, ajans başkanları ve bizzat beyaz yakalılar konuşuyor. Bir bölümde ise mavi yakadan beyaz yakaya geçip pişman olan bir çalışanın ilginç öyküsünü dinliyoruz. 

Bir Şifa Bağımlısının İtirafları (2021)

Gain

Caner Özyurtlu’nun yönetmenliğini yaptığı Bir Şifa Bağımlısının İtirafları, Ela Başak Atakan’ın gerçek hikayesini ele aldığı aynı isimli kitabından uyarlandı. Altı bölümlük bu belgesel dizi, Atakan’ın çocuğunun bir türlü geçmeyen hastalığına şifa bulma arayışını mizahi bir dille ele alıyor. Çareyi modern tıpta bulamayan Elif Başak Atakan’ın yolu nefes terapisi, yoga gibi yöntemlerle kesişiyor.

Bu altı bölümlük yolculuk, Gain orijinal yapımlarından.

İstanbul Apartmanları (2021)

Gain orijinal yapımı bu belgesel dizisinde Beyoğlu’nun tarihi apartmanlarını keşfediyoruz. Mısır Apartman’ında Deniz Palas’a Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan birçok yapıyı bizzat hâlâ hayattaki sakinleri anlatıyor. 

İstanbul Apartmanları, on dakikayı geçmeyen bölümleriyle şehir kültürü meraklıları için biçilmiş kaftan.

Ele Güne Karşı (2021)

Gain orijinal yapımı Ele Güne Karşı belgesel dizisi, bizleri Türk pop müziğinin efsanevi üçlüsü MFÖ’nin kulisine ve stüdyosuna sokuyor. Beş bölüm, bir de bir konser kulisinde yaşananlara tanık olduğumuz bonus bölümden oluşan Ele Güne Karşı’da MFÖ’nün 50 yıla yaklaşan hikâyesini daha önce yayınlanmamış arşiv görüntüleri ve ilk kez, bizzat Mahzar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur’dan duyduğumuz anılarla dinliyoruz. Bu arada, “Ele Güne Karşı”dan “Bodrum Bodrum”a birçok efsanevi şarkının da yaratım hikâyesini öğreniyoruz.

Tenere (2020)

Hasan Söylemez’in yapımcısı ve yönetmeni olduğu Tenere, zorlu bir yolculuğu; Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkıp önce Libya’ya, oradan da Avrupa’ya ulaşmak için çölü geçmeye çalışan Afrikalıların hikâyesini anlatıyor. Tenere, Agadez şehrinden Beşir ile arkadaşlarının, tıkabasa bir kamyonda günlerce süren çöl yolculuğunu bizzat yolculuğun içinden gösteriyor.

Dikkat çekici, bir o kadar tedirgin edici ve düşündürücü görüntülerin yer aldığı belgesel, Manchester Film Festivali’nden En İyi Görüntü Ödülü’yle döndü. 

Soundbreaking (2016) 

Tam adı Soundbreaking: Stories from the Cutting Edge of Recorded Music olan bu sekiz bölümlük belgesel dizisi, müzik meraklıları için birebir! Son yüzyılda stüdyoda müzik kaydının geçirdiği evrimi arşiv görüntüleri, kayıtlar ve bizzat efsanevi müzisyenlerle yapılan röportajlarla anlatan Soundbreaking’de konuşan 150 kadar müzisyenden bazıları şunlar:  Paul McCartney, Ringo Starr, Joni Mitchell, Roger Waters, Jeff Beck, Roger Daltrey, Linda Perry, Elton John, Debbie Harry, Quincy Jones, B.B. King, Annie Lennox, Mark Knopfler, Tom Petty, Willie Nelson, Ben Harper, Billy Idol, Beck, RZA, Bon Iver, Nile Rodgers, Nigel Godrich, Brian Eno, St. Vincent, Mark Ronson, Rick Rubin, Tony Visconti…

Soundbreaking, 60. Grammy Ödülleri’nde En İyi Film dalında aday gösterilmişti.

Benzer İçerikler