Gain’de Ankapark Belgeseli

 Gain’de Ankapark Belgeseli

15 dakikalık Ankapark: Bir Ankara Dosyası, oldukça kısa bir biçimde Atatürk Orman Çiftliği içine yapılan “Avrupa’nın en büyük tema parkı”nı anlatıyor. Belgeselde öncelikle Ankara’nın kent olarak yapısına ilişkin uzman görüşlerini dinliyoruz. Ardından Melih Gökçek’in 2019 yılında açtığı Ankapark‘ın işlevsizliğinden söz ediliyor.

Ankapark’ta Neler Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Ankapark açılışında 10 milyon turisti bu noktaya çekme iddialarından söz edilmişti. Açılıştan iki gün sonra oyuncaklardan biri durdu, işçilerin maaşları ödenmedi. Altı ay gibi kısa bir süre içinde ise park, elektrik faturalarını ödeyemediğinden kapandı.

Ankapark

Uzun süredir Ankapark atıl biçimde duruyordu. 750 milyon dolar harcanan tema parkı, Ankaralıların vergileriyle yapıldı. Şu günlerde, uzun zamandır süren Ankapark Davası sonuçlanarak park, Ankara Büyük Şehir Belediyesi’ne devredildi. Harcanan bu paralara karşılık neredeyse hiç işlememiş olan bu alanın şimdi nasıl değerlendirileceği tartışılıyor. Mansur Yavaş (Şimdiki Ankara Belediye Başkanı), geçtiğimiz hafta bu alana ilişkin kararı halkın vereceğini, bunun için bir anket yapacaklarını açıkladı.

Gain’in kısa belgeselinde son yaşananlar hariç sürecin nasıl ilerlediğini izlemeniz mümkün. Belgeselde Ankapark’ın yapılışı ve genel olarak kentin çehresinin değişimi hakkında bilmediğiniz detayları da göreceksiniz. . Bu “devasa tema parkı”nda ne vardı diye soracak olursanız; dinozorlar vardı mesela. Gökçek; “Toplam 300 tane dinozora verilen para 4 milyon 200 bin lira. E bir şey değil,” diyerek bu kadar dinozoru ucuza kapattığını da belirtmişti! Belgeselde belirtildiği gibi “teması olmayan tema parkı”nın içindeki alakasız unsurları göreceksiniz.

Ankapark’a ilişkin bir değerlendirme Ankara Belediyesi’nin sayfasında da yer alıyor

Benzer İçerikler