Eleştirmenlerden Çok İzleyiciden Puan Alan En Sevilen 11 Dizi | Çağla Üren

   Eleştirmenlerden Çok İzleyiciden Puan Alan En Sevilen 11 Dizi | Çağla Üren

  Günümüzde, dizilerin televizyonda yayınlanıyor olması, izleyicilerin tüketim alışkanlıkları vb. nedenler, onları sinema filmlerine göre daha ayrıcalıklı kılıyor. Hatta açık konuşmak gerekirse televizyon dizilerinin karakterizasyon, hikaye anlatımı ve yeni yetenekler keşfetmek açısından film sektörüne öğretecek çok şeyi var, diyebiliriz.

  Ancak buna rağmen birçok dizi, eleştirmenlerden hak ettiği değeri göremiyor ve yeterince ciddiye alınmıyor. Fakat bu durum, onların milyonlarca insan tarafından sevilmesine ve izlenmesine engel değil. Hatta birçok yetenekli oyuncunun Holywood’dan dizi sektörüne kayması da tesadüf değil.

  Hal böyle olunca, biz de sizler için izleyiciler tarafından sevilen en iyi dizileri derlemeye karar verdik.  Ancak listeye, zaten efsaneye dönüşmüş olan Game Of Thrones, Doctor Who, Black Mirror ya da Spartacus  gibi kült dizileri dahil etmeyip daha az konuşulan ya da yayın hayatına yeni başlayan dizileri aldık.

  Keyifli okumalar diliyoruz.

  1) Westworld

  westworldbar-1

  IMDB: 9.2

  Michael Crichton’un aynı isimli romanından esinlenen dizinin yapımcıları, aslında oldukça tanıdık isimler: Lost’un senaristi J.J. Abrams ve The Prestige’nin yazarı Jonathan Nolan. (Evet, bildiğimiz Christopher Nolan’ın kardeşi olan.)

  1 Ekim 2016 tarihinde yayınlanmaya başlanan dizi, bizlere yapay zeka ve distopyalarla dolu bir geleceğe karanlık bir yolculuk vadediyor. Heyecanlandınız mı? Biz bu konuda oldukça heyecanlıyız. Üstelik dizinin kadrosunda, Anthony Hopkins, Ed Harris ve Evan Rachel Wood gibi birçok başarılı işe imza atmış oyuncular da bulunuyor.

  [button url=”https://episodedergi.com/westworld-bir-kurgunun-icinde-yasamak/” size=”normal”]Westworld: Bir Kurgunun İçinde Yaşamak[/button]

  [button url=”https://episodedergi.com/westworld-bati-cephesinde-yeni-bir-sey-var/” size=”normal”]Westworld: Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Var[/button]

  2) The Young Pope

  3500

  IMDB: 8.5

  Paolo Sorrentino’nun yeni dizisi The Young Pope, Jude Law’ın oynadığı 13. Papa Pius üzerine yoğunlaşıyor. Karakter, Roma Katolik Kilisesinin başına getirilen ilk Amerikalı, genç ve tartışmacı bir Papa. Dizinin her bölümü estetik olarak mükemmel ki izledikçe izleyesimiz geliyor. Enteletüel, provokatif ve bir o kadar çatışmalı konularıyla dizi, izleyicilerini koltuğa bağlıyor.

  [button url=”https://episodedergi.com/the-young-pope-esra-ertan-dizi-inceleme/” size=”normal”]”Kimsin Sen Lenny Belardo?”[/button]

  3) Stranger Things

  header3-stranger-things-80s-movies

  IMDB: 9.0

  Dizi, aslında sinemadan alışık olduğumuz üç farklı tarzın bir kombinasyonu: İnek öğrencileri ve karizmatik sporcularıyla klişeli üniversite filmleri, çılgın bilim adamlarıyla bilim kurgu filmleri ve Stephen King’i andıran gerilimli esrar filmleri.  Vinona Ryder ve bir grup yetenekli, karizmatik çocuğu odağına alan dizi, bu üç farklı tarzı öyle iyi kombine etmiş ki dünya genelinde adını duyurmayı ve sevilmeyi başardı.

  4) Narcos

  p11993086_b_h10_ab

   

   

  IMDB: 8.9

  Narcos’u övmek için birçok sebebimiz var. Fakat izleyicileri etkileyen en önemli özellikleri şaşırtıcı sinematokrafisi, yetenekli oyuncuları ve insanları ekran başına bağlayan sürükleyici hikayesi. Dizi, küresel bir şekilde büyüyen uyuşturucu ticaretini ve Kolombiya’nın Kokain Kralı olarak anılan Pablo Escobar’ın hikayesini konu alıyor. Dizinin popülaritesi oldukça yüksek ve her bölümde izleyici kitlesi artıyor.

  5) Mahabharat

  pctv-435-hd

  IMDB: 8.7

  Bir Hint efsanesi olan Mahabbarata, bu diziyle yeniden vücut buluyor. Dizi, Hindistan’ın bilge isanlarını dünyaya tanıtmanın kuşkusuz en eğlenceli ve en renkli yolu oldu. Dizinin konusu, iyilik ve kötülüğün sonsuz savaşı. Buyüzden bize krallar, tanrılar ve kahramanlardan oluşan destansı hikayeler sunuyor. Her bölüm sonunda ise Krishna’nın sesini duyuyoruz:

  “Bunu biraz düşün.”

  6) Over the Garden Wall

  maxresdefault

  IMDB: 9.0

  Bir mini seri olan animasyon, ormanda yolunu kaybeden ve evin yolunu bulmaya çalışan iki erkek kardeşe odaklanıyor. Sürreal ve espirili anlatımıyla dizi, her bölümde izleyicilerine “Daha fazla Over Garden Wall” dedirtiyor.

  7) The Crown

  3600

  IMDB: 9.0

  4 Kasım 2016’da yayına başlayan The Crown, bu sezonun yeni dizilerinden. Netflix’in en pahalı dizisi olma ünvanını gururla taşıyan dizinin konusunu, Kraliçe İkinci Elizabeth’in 1947 yılında yaptığı evlilikten günüzümüze kadar uzanan hayatı oluşturuyor. Planlandığı gibi devam ederse dizi altı sezon ve altmış bölüm yayınlanacağı söyleniyor. Kraliçeyi rolünü ise  Claire Foy üstlenmiş durumda.

  8) Horace And Pete

  horace-and-pete-louis-ck-steve-buscemi

  IMDB: 8.9

  Bu çarpıcı dizinin konusu ise yüz yıldır aynı aile tarafından yönetilen New York’taki bir bar ve oranın müdavimleri Horace ve Pete’nin maceraları oluşturuyor. Oyuncu kadrosunda ise (sıkı durun!) Steve Buscemi yer alıyor. Fazla söze gerek yok. The Big Lebowski’den beri aradığını bulamayan bütün “dudeistler” birleşin!

  9) TVF Pitchers

  9ef494c014c0905123780134ecea8209_pitchers-1080x600

  IMBD: 9.4

  IMDB’deki en yüksek puanlardan birine sahip olan komedi dizisi, “2015 yapımı en iyi on dizi” listelerine girebilmiş. Orijinal dili Hintçe olan mini dizi, dört arkadaşın işlerinden istifa edip kendi şirketlerini kurmaya çalışmasını anlatıyor. Ancak işler göründüğü kadar kolay gitmiyor.

  10) The Hollow Crown

  Great Performances: The Hollow Crown - Henry V

  IMDB: 8.5

  The Hollow Crown, aslında Shakespeare’nin tarihi oyunundan uyarlanmış bir mini dizi. Oyuncu kadrosunda kimler yer almıyıor ki? Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch veJeremy Irons… Eğer İngiliz edebiyatını seviyorsanız bu diziyi kesinlikle atlamayın.

  11) Peaky Blinders

  p01l9ktr

  IMDB: 8.8

  Olayların Birinci Dünya Savaşı sonrasında geçtiği 2013 yapımı dizi, İngiltere’de faaliyet gösteren “Peaky Blinders” adlı çeteyi konu alan bir suç-dram dizisi. Kafetli ve karanlık atmosferi, olağanüstü müzikleri ve şaşırtıcı olaylarıyla dizi seyircileri adeta büyülüyor. Oyuncu kadrosunda ise Mad Max: Fury Road’tan tanıdığımız Tom Hardy yer alıyor.

  Kaynak: Brightside

  Benzer İçerikler