İzlerken Kafa Yakması Kesin Diziler | Nida Fındık

   İzlerken Kafa Yakması Kesin Diziler | Nida Fındık

  Her dizi sadece kafa dağıtmak ya da keyifli zaman geçirmek için izlenmez. Gerçek diziseverler çok iyi bilir ki dizi izlerken bir şeyler öğrenmek son derece mümkündür. Kimi diziden yemek tarifi, kimi diziden nasıl zengin olunacağı, kimisinden insanlık tarihini içeren sırlar, kimisinden de nasıl bir sevgili olunması gerektiği konusunda doneler alınabilir. Ancak bazı diziler var ki onlar sadece kafa yakmak, modern tabirle “kafa açmak” için girer. Buyurun, “kafa yakan diziler” konusunda iddialı olan on diziyle henüz tanışmadıysanız tanışın!

  1- BLACK MIRROR

  Listeye Black Mirror’la başlamamak, insanlık tarihinin olası kıyamet senaryolarından birine dair konuları tek tek ele alan bu diziyi geride bırakmak olmazdı. “Teknoloji bizim düşmanımız mı? Her şeyi bilmesek, insanlığın kötü tarafını bu kadar çıplak şekilde görmesek mi?” sorusuna takır takır cevap veren Black Mirror’ın özellikle ilk 2 sezonunun bölümleri kitap gibidir. Hâlâ izlemediyseniz, “Eyvah!” diyorum. Hemen bu kafa yakma seansına girip telefonunuzdan nefret etmeye başlamalısınız.

  2- HOUSE OF CARDS

  Siyaset sizin için, durduğu yerde bile yeterince zor bir kelime mi? Politikayla alakanız sadece akşam haberleri mi? Ya da bilinçli bir şekilde siyasetle ilgilenip her gün dünyanın gidişatını yeniden mi sorguluyorsunuz? Underwoodlar bu işi sizin için daha karışık hale getirmek için oradalar… Emin olun, özel hayatlarından tutun da verdikleri inanılmaz kararlarla kafanızı yakıp sizi karanlık tarafa geçirmek konusunda yeterince başarılılar!

  3- WESTWORLD

  “Dünyayı robotlar mı yönetecek yahu!” geyiğinden geldiğimiz noktada karşımızda Tanrı rolü oynayan insanlar, robotluğun doğasına karşı çıkan tasarım harikaları, hikâyesinin altmetnini okumanın zor olduğu bir senaryo ve inanılmaz bir görsellik var. Yaratılış konusuna dair çok ilginç yaklaşımlar, belki daha önce düşünmediğiniz konularla bir araya gelen karakterler ve örneklemeler var. Siz siz olun, Westworld izlemeden, “Dizi izlerken beynim yandı!” demeyin.

  4- GOTHAM

  “Sıradan bir süper kahraman hikâyesi nasıl kafa yakar?” demeden önce şunu unutmayın: Bu izlediğiniz bir süper kahraman hikâyesi değil, bir adamın süper kahraman oluşunun hikâyesi… Düşmanlarıyla beraber büyüyen, dünyada tek başına kalan bir çocuğun dramının gerçek kötülerle ve hayali bir şehirde, gerçek bir dünyada geçen farklı bir kahramanlık destanı… Üstelik Bruce Wayne’i ellerinizle büyütmeniz de cabası…

  5- GOLIATH

  Her bölümünün sonunda, “Yok artık, gerçekten mi?” diyeceğiniz, ruhu karanlık bir diziden bahsediyoruz. “Çok fazla suç draması izledik, bunun farkı ne? Bana ne katacak?” dediğiniz dizinin içinden matruşka gibi sürpriz üstüne sürpriz çıkıyor. Henüz ortamlarda çok konuşulmayan ve popüler olmayan bu dizi, kafa dağıtmalık dizi hayranları için fazla yavaş olabilir. İlk iki bölümü izlemeden kafanız yanmayabilir, ısrarla devam ediniz.

  6- HAND OF GOD

  Kafanızdaki adalet kavramını baştan yaratmak, mutlak gücün ne kadar yozlaşabileceğini görmek için bu hâkimin hikâyesini izlemeniz elzem diye düşünüyorum. “Deliliğe güvenilebilir” olarak özetlenebilecek bir mottosu olan dizinin sadece mahkeme salonlarında geçtiğini sanmayın! Dünyanın her yerinde insanların aslında nasıl aynı şeyden etkilendiğini, nelere aynı tepkileri verdiğini gördüğünüzde beyninizin yanması ve “Bu nasıl böyle oluyor?” sorularını sormanız son derece olası…

  7- WAYWARD PINES

  “İnsanlığın geleceği tehlike altında!” gibi bir klişe sloganla hayatına başlayıp kendi sarmalına çeken karanlık öyküsü ve klostrofobik atmosferiyle Wayward Pines, özellikle bilimkurgu sevenlerin kafasını yakabilecek bir dizi. Hoş, dizi başlarken herkesin çok yüksek olan beklentisi kimilerine göre karşılanmasa da özellikle ilk sezonun kafayı ufak ufak yaktığı bir gerçek… İzlemediyseniz boş bir zamanınızda görüşlerinizi yeniden değerlendirmek için izlemeniz önerilir. Öyle ya, hiçbir kasaba Wayward Pines’a benzemez!

  8- THE LEGION

  Olayın çıkış noktası yeterince kaotik, bir akıl hastanesi… “Mutantların hikâyesinin başladığı yer mi? Yoksa bu başka bir hikâyenin başlangıcı mı?” dedirten ve kafaları karıştıran Legion, sadece hikâyesi değil, oyunculuklarıyla da kafa yakıyor. Kaliteli bir hikâye izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken dizi, doğal olarak X-Men hayranlarına fazlasıyla önerilir. Tabii henüz izlemedilerse…

  9- MR. ROBOT

  Bu listede olmazsa olmaz bir diğer dizi Mr. Robot… Yeni neslin pelerinsiz antikahramanı olan sevgili Elliot’ın yaşadıkları özellikle genç beyinlerin kafasını yakmadı desek yanlış söylemiş oluruz. “Bu daha ne, siz 3. sezonda neler olacağını bir bilseniz delirirsiniz!” diyen yapımcımızın söylediklerine bakacak olursak bizi çok fena meseleler bekliyor. Yoksa dünyanın düzeni mi değişecek? İyisi mi henüz izlemediyseniz ilk 2 sezonu, yeni sezon başlamadan mutlaka izleyin!

  10- AMERICAN GODS

  Nefis bir edebi uyarlama, sıradışı ve doğaüstü bir atmosfer, çılgın karakterler! Şimdilik bilinçli ve zorlu izleyicinin yorumu, “Bu diziyi anlamak zor ve anlamayan sevmez!” oldu. Tek bir cümleyle diziyi özetlememiz gerekirse sloganını söyleyelim; “Neye tapıyorsan sen osun!” Bu derin ve minicik cümlenin anlamını çok farklı dünyalara girip kafa yakarak öğrenmek istiyorsanız ve “Yok artık!” diyerek dizi izlemek istiyorsanız buyurun, ekranlar sizin!

   

  Benzer İçerikler