Ahmet Ümit’in ‘Kavim’ Romanını Ekrana Veli Çelik Uyarlayacak

 Ahmet Ümit’in ‘Kavim’ Romanını Ekrana Veli Çelik Uyarlayacak

Polisiye romanlarıyla tanınan yazar Ahmet Ümit’in sevilen kitabı Kavim, seyirciyle buluşmak için gün sayıyor.

Ünlü yönetmen Veli Çelik tarafından çekilecek filmde senaristlik görevi de yine Velik Çelik’te. Yaz başından bu yana senaryoyu yazmak üzere eşi ve kızıyla Selimiye’ye kapanan Veli Çelik: “Kavim, kariyerimde hem yazıp hem yönettiğim ilk film olacağından epey heyecanlıyım. Seyirciyle buluşacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum,” dedi.  

Episode Dergi, Veli Çelik’le yaptığı kısa söyleşide romanın uyarlaması hakkında merak edilenleri sordu.

Öncelikle Kavim, peşinde çok ismin olduğu bir kitaptı. Ahmet Ümit’i nasıl ikna etiniz? Proje tek bir kitapla mı sınırlı yoksa farklı kitaplarıyla da devamı gelecek mi?

Bu proje için teklif, kitabın film haklarına sahip olan yapımcı tarafından bana geldi. Ayrıca Ahmet ile uzun yıllara dayalı bir dostluğumuz var. Kendisini insan olarak çok sevmenin yanında yazar kimliğine de büyük saygı duyuyorum. Söz konusu bir Ahmet Ümit romanı olunca programım uygun olmamasına rağmen hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Şu an için gündemimizde sadece Kavim var. İleriye dönük bir şeyler söylemek için henüz erken. Tüm konsantrasyonumuz bu projede, şimdilik…

Ayrıca Kavim uyarlamasının hem senaryosunu yazıyor hem de çekiyorsunuz. Bu sürece dair de söylemek istedikleriniz var mı?

Senaryoyu da yazmamı istemeleri benim için sürpriz oldu. Ancak daha önce yazdığım ve yayınlanan deneme yazıları ve köşe yazılarımı hatta senaryoları bilen yapımcımın, bu konudaki ısrarı karşısında hayır diyemedim. Galiba hem yazmak hem de çekmek daha heyecan verici. Projenin sonuçlarını, daha da gönül rahatlığı ile amasız fakatsız üstlenebileceğim, diye düşünüyorum.

Daha önce de Ahmet Ümit’le çalışmış mıydınız?

Evet, daha önce birlikte çalıştık. Hatta Komiser Nevzat‘ı ilk defa televizyon ekranlarına taşıyan yönetmen bendim. Ahmet’le çalışmak o zaman çok keyifliydi, şimdi de hem keyifli hem de onur verici.

Proje vizyona mı girecek yoksa bir platformda mı yayınlanacak? Takviminiz belli mi?

Bir platformda yayınlanması üzerine konuşuyoruz ancak Türkiye’deki süreçleri biliyorsunuz. Vizyonla ilgili bir değişiklik yapılabilir. Projenin, yılbaşından önce seyircisiyle buluşmasını istiyoruz.

Nasıl bir uyarlama planlıyorsunuz? Kitaba bağlı kalacak mısınız?

Tabii ki, zaten okuru ile güçlü bağlar kurmayı başarmış bir kitap. Evet, kitaba bağlı kalıyorum ancak roman ve filmlerin dramaturji disiplinleri birbirine yakın olsa da sonuçta farklı formatlardır. Dolayısıyla içeriğe sadık kalarak bazı sinematografik değişiklikler yapıyorum. Okurlar, kitabı okurken kendileri imajine ederler, filmi ise benim tercihlerim eşliğinde seyredecekler. Bundan sebep karşılaşacağımız sonuçları açıkçası ben de merakla bekliyorum.

Cast ile ilgili bir çalışmanız oldu mu?

Cast çalışması bir yandan devam ediyor ancak henüz isim konuşmak için erken.

Benzer İçerikler