Kore Korku Dizileri

 Kore Korku Dizileri

Kore dizileri dünyada tanınmadan çok önce bu ülkeden çıkan başka bir şey, sinemaseverler arasından çoktan popüler olmuştu bile: Kore korku filmleri. Her ne kadar Kore dizi sektörü “korku” türünde pek üretken olmasa da zaman içerisinde ekrana bakarken tüylerinizi ürpertecek yapımlar izleyicinin beğenisine sunuldu. 

Bu yazıda Kore dizisi denildiğinde çok da fazla akla gelmeyen korku (biraz da gerilim ve polisiye) türünden 10 yapımı sizler için listeledik. 

Folklore

HBO Asia tarafından yaratılan bu korku-antoloji serisi, 6 bölüm olarak 2018 yılında yayınlandı. Folklore, 6 farklı Asya ülkesinden geliyor ve her bölümün yaratıcıları farklı. A Mother’s Love, Toyol, POB, Mongdal, Nobody ve Tatami isimli her biri birer saatlik bu 6 bölümde sırasıyla Endonezya, Malezya, Tayland, Kore, Singapur ve Japonya’dan hikâyeler anlatıyor. Her hikâye, ait olduğunu ülkenin kendi kültürel mit ve efsanelerinden besleniyor. 

The Ghost Detective

Bu dizi, bir dedektifin doğa üstü olayları çözmeye çalıştığı klasik hikâyelerden birine sahip. Dedektif Lee Da II, hayaletleri görebilen asistanı Jung Yeo Wool’un yardımıyla hem gizemli-paranormal vakaları hem de Jung Yeo Wool’un kız kardeşinin gizemli ölümünü çözmeye çalışmaktadırlar. Olay yerlerinde hep aynı kırmızılı kadını görmeye başlarlar. Dizinin ana gizemlerinden birini, bu kadının kim olduğu ve neden olay yerlerinde görüldüğü sorusu oluşturuyor.

Goedam

“Goedam” kelime anlamı olarak urban legends yani “şehir efsaneleri” manasına geliyor. Dizi de bununla alakalı olarak Kore’de özellikle gençler arasında kulaktan kulağa yayılan şehir efsanelerini alıyor merkezine… En kısası 7, en uzunu 15 dakika uzunlukta olan 8 bölümde, insanların birbirlerine anlattığı korku hikâyelerini izliyoruz: Gece ıssız bir yolda taksiye alınan kadın, belirli tuşlara basıldığında farklı bir boyuta geçmenize olanak sağlayan bir asansör, canlı yayında ruhların saldırısına uğradığı iddia edilen Youtuber… Konuların hepsi birbirinden farklı görünse de dikkatli izleyiciler bölümlerin detaylarla da olsa birbiriyle bağlantılı olduğunu fark edecekler. Kadronun büyük kısmı genç ve deneyimsiz oyunculardan oluşuyor. Dizi, Netflix Türkiye’de izlenebilir. 

The Guest

Aileleri çok güçlü bir iblis tarafından katledilen, Şaman bir ailede doğan bir medyum, şeytan çıkarmada uzmanlaşmış bir rahip ve şüpheci bir dedektif, ailelerinin intikamını almak ve bu yaratığı sonsuza dek durdurmak için güçlerini birleştirir. “Sohn” (Guest) isimli bu iblis, diğer şeytanları kontrol etme ve insanların içine girerek onlara korkunç şeyler yaptırma gücüne sahiptir. Kim Dong Wook, Kim Jae Wook ve Jung Eun Chae başrollerde. 2018 yılında yayınlanan dizi 16 bölümden oluşuyor. Listemizdeki en ürkütücü işlerden biri olduğunu da ekleyelim.

Nightmare Teacher

Ne dilediğinize dikkat edin… Karşılığında ödemeniz gereken bedel çok ağır olabilir. Nightmare Teacher, 2016’da yayınlanmış bir web serisi, toplam 12 bölümden oluşuyor ve bölüm süreleri de ortalama 15 dakika. Dizide, geçici sınıf öğretmeni işe başladıktan sonra dilekleri gerçekleşmeye başlayan bir sınıf ve çok geç olmadan bu gizemi çözmeye çalışan sınıf başkanının hikâyesini izliyoruz. Gizemli öğretmen rolünde emektar oyuncu Uhm Ki Joon’u izliyoruz.

Kingdom

Belki biraz iddialı olacak ama Kingdom’un hem ekranlardaki en iyi zombi dizilerinden hem de Netflix’in en iyi orijinal işlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Dev bütçesiyle Kingdom prodüksiyonu gerçekten çok iyi bir dizi, dizinin temposu bir an düşmüyor ve o tedirgin atmosfer izleyiciye çok iyi yansıtılıyor. Tarihi Kore dizilerindeki tüm o entrikalar, “korku” temasıyla yoğurulmuş; çekimler, kaçma-dövüşme sahneleri, zombilerin makyajları, hikâye, kostümler… Her detay için ne kadar özenildiği ortada. 2 sezon ve toplamda 12 bölüm olarak yayınlanan bu tarihi zombi dizisinin 3. sezonunu büyük heyecanla bekliyoruz. 

Priest

2018 yılında yayınlanan bu 16 bölümlük dizide, şeytan tarafından ele geçirilmiş ruhları kurtarmak için bir Katolik hastanesinde bir araya gelmiş rahiplerin ve doktorların hikâyesini izliyoruz. İçine giren şeytan sebebiyle annesini kaybeden Oh Soo Min, rahip olup şeytan çıkarmayı öğrenerek yardıma ihtiyacı olan kişilere gayrıresmi olsa da yardım etmeye başlıyor. Ailesini talihsiz bir kaza sonucu kaybeden Ham Eun Ho ise insanlara yardım etmek için doktor oluyor. Kendisi ateist olsa da rahip Oh Soo Min ile karşılaşmasının ardından gerçek olabileceğine asla ihtimal vermediği bir dünyayla tanışıyor.

Save Me

Tam olarak korku türüne ait olmayan bir yapım olsa da Save Me, bir şekilde sinirinizi bozacak gizemli bir gerilim. Lise çağında ikiz çocuk sahibi bir aile, Seul’deki sorunlarından kaçmak üzere herkesin birbirini tanıdığı küçük bir kasabaya yerleşiyor. Yeni yerleştikleri yerde de talihsizlik peşlerini bırakmıyor; yaşadıkları bir trajedinin ardından aile bir tarikatın pençesine düşüyor. Dizide lise arkadaşlarını bu tarikatın elinden kurtarmaya çalışan 4 gencin hikâyesini izliyoruz. 2017 yılında 16 bölüm olarak yayınlanan bu dizi maalesef pek bilinmeyen cevherlerden ve kadrosunda şimdinin parlayan yıldızlarından Seo Ye Ji ve Woo Do Hwan bulunuyor. Diziyi Netflix Türkiye’de izleyebilirsiniz.

Strangers From Hell

Strangers from Hell, ismine uygun şekilde cehennem gibi bir atmosfere sahip olan bir dizi. Genç bir adam olan Jong Woo, büyükşehirde iş bulur ve Seul’e gelir. Kısıtlı bütçesiyle oldukça kötü şartlardaki bir konukevinde oda kiralar. Binanın kötü oluşu kadar, bu binada kalan insanlar da hiç tekin tiplere benzememektedir. Kısa sürede tuhaf olaylar yaşanmaya ve Jong Woo da bu insanlardan korkmaya başlar. Geçtiğimiz yıl yayınlanan 10 bölümlük bu yapım, doğa üstü olayların anlatıldığı bir korku filmi değil ama tedirgin edici atmosferiyle tüylerinizi diken diken edecek, şüpheniz olmasın. Binanın pis ve karanlık odaları, sefalet, korkunç haldeki karakterler, karakterlerin yüzlerine yapılan yakın çekimler, ses kullanımı; hepsi seyirciyi rahatsız etmek için ustaca kullanılmış öğeler.

The Village: Achiara’s Secret

Listemizdeki son dizi, 2015 yılında yayınlanan The Village: Achiara’s Secret. İngilizce öğretmeni olan Han So Yoon küçük, sessiz, huzurlu bir kasaba gibi görünen Achiara’da çalışmaya başlar. Ancak okuldaki ilk gününde, gömülmüş bir ceset bulur. Köy sakinleri bu cesedin kimliği ve nasıl öldürüldüğü hakkında gerçekleri gizlemeye çalışsalar da Han So Yoon, çömez polis memuru Woo Jae ile beraber bu gizemi aydınlatmaya çalışmak için araştırmalara başlar. Onlar gerçeğe yaklaştıkça kasabanın kirli sırları da birer birer ortaya çıkacaktır.  

Benzer İçerikler