Müzikleri de Ayrı Bir Şahsiyet

 Müzikleri de Ayrı Bir Şahsiyet

[highlight]”Şahsiyet için oluşturmak istediğimiz müzikal kimlik işin dünyasıyla, görüntüsüyle doğru yerde buluşsun istedik. Agâh karakterinin yaşadığı ev (tüplü TV, duvardaki saat, çorapları, kol saati, walkman) bize zamansız, alternatif bir gerçeklik hissi verdi. Sanki 2018 ama tam da değil, aslında İstanbul ama senin İstanbul’un değil…”[/highlight]

Güntaç Özdemir ve Sertaç Özgümüş… İkisi de ayrı ayrı çok beğendiğim iki müzisyen. Güntaç’ın sahnesi, saçları gibi fıkır fıkır. Sertaç, Multitap ile yaptığı şarkılardan sektöre harika aranjeler sundu. Tamam, bu iki yakışıklı dostu övdükten sonra asıl konuya gelebilirim. Birbirlerinden bağımsız reklam müzikleri yapan başarılı iki müzisyen. Güçlerini, duygularını, akışlarını Kaydedenler Kulübü adı altında birleştirdiler. Onların yaptığı birçok reklam müziğini biliyoruz. Asıl mesele Şahsiyet dizisinde karşımıza çıkıyor. Şahsiyet yayınlandığı an itibarıyla sosyal medyayı yıkıp geçerken, jeneriği ve müziğiyle de merak konusu oldu. Güntaç ve Sertaç’a dizi müzikleriyle ilgili aklıma gelen her şeyi sordum. Buyurunuz, müzikleriyle iki ayrı şahsiyetin cümleleri tek bir ağızda birleşince ortaya çıkan mis gibi cevaplar…

Röportaj: Yasemin Şefik

“Şahsiyet” dizisinden teklif nasıl geldi?

Zeynep Dinçer (Nirengi Müzik), “Ay Yapım’ın yeni bir projesi var ve sizinle de görüşmek isterler,” diye aradı bizi. Yönetmenimiz ve uygulayıcı yapımcımızla bir toplantı yaptık. Bize projeden bahsettiler ve ilk bölümün senaryosunu okuduk. Bir sonraki toplantıya kadar bazı demolar hazırlamamızı istediler.

Tüm temalar dahil her noktasına kadar müziği siz mi hazırlıyorsunuz?

Evet, dizi içinde kullanılan (telifli müzikler hariç) bütün müzikler bize ait.

Neden Oblivion dediniz jenerik müziğine?

Şarkı isimlerimiz Türkçe mi olsun İngilizce mi diye aramızda bir değerlendirme yaptık. Bu işin başka ülkelerde de izleyiciyle buluşacağını düşünerek, şarkılar kendini daha iyi ifade edebilsin diye isimlerinin İngilizce olmasına karar verdik. Oblivion, içine gireceğimiz serüveni anlatan doğru bir anahtar kelime diye düşünüyoruz.

Synthwave dediğimiz 80’ler pop, biraz retro, diğer taraftan zamansız bir “şahsiyet” müziği yaptınız diyebilir miyiz?

Şahsiyet için oluşturmak istediğimiz müzikal kimlik işin dünyasıyla, görüntüsüyle doğru yerde buluşsun istedik. Agâh karakterinin yaşadığı ev (tüplü TV, duvardaki saat, çorapları, kol saati, walkman) bize zamansız, alternatif bir gerçeklik hissi verdi. Sanki 2018 ama tam da değil, aslında İstanbul ama senin İstanbul’un değil…

“Onur Saylak, bizi özgür bıraktı ki sektörde bu gerçekten lüks”

Senaryoyu okuduğunuzda mı yoksa izlediğinizde mi kafanızda müzik canlanıyor? Ya da ikisinde farklı şeyler mi hayal ediyorsunuz?

Müzikleri hazırlamaya senaryoyu okuyarak başladık. Yönetmenimiz Onur Saylak, bize her müzisyenin isteyebileceği bir özgürlük alanı bıraktı ki sektörde bu gerçekten lüks. Daha sonra stüdyomuzda Onur Saylak ve Hakan Günday’la bir araya geldik. Müzikleri dinledik. Senaryoyu okuduğumuzda aslında hikâyenin içinde müzikal olarak doğru yerde durmuşuz, onu anladık.

Yönetmen ve senarist size ne istediklerini anlattılar mı?

Yönetmenimiz ne istemediğini de anlattı. Sürekli iletişim halindeydik ve ne istediklerini bilen insanlarla çalıştık. Daha filmi bu süreçte iyi bir yardımcı oldu diyebiliriz. Aynı ekibin daha önce yaptığı işi izlemek, size gelecek görüntülerin nasıl bir dili olacağı konusunda önemli ipuçları veriyor.

“Şahsiyet’in sektörde kırılma yaratacağına inanıyoruz”

Sizin şu an yaptığınız bu yenilikçi yaklaşım, diğer dizileri de etkiler mi?

Bunu biraz da zaman gösterecek. Fakat yenilik sadece müziği değiştirerek yapılırsa sırıtır. Şahsiyet‘in her yönüyle sektörde bir kırılma yaratacağına inanıyoruz.

Dizinin jeneriğini “Stranger Things”e yakın bulmuşlar. Benzetmişler demek istemiyorum çünkü ben benzetmedim. Tarzların buluşması diyebilirim. Siz ne dersiniz?

Stranger Things‘i neye yakın bulmuşlar acaba? Bu müzik tarzı, içindeki elementler bakımından böyle karşılaştırmalar yaptırmaya çok müsait. Bu müzik Stranger Things ile ortaya çıkmadı ki bu arada çok da severiz o jeneriği. Synthesizer müziği birçok filmde, dizide daha önce de kullanıldı.

Dizide çalan şarkıları siz mi seçiyorsunuz yoksa senaryoda mı var?

Çalan müzikler senaryoda var…

Bu röportaj, Episode Dergi’nin 9. sayısında yayımlanmıştır…

Benzer İçerikler