Bu Hafta Ne İzlesek? (1 Nisan – 8 Nisan)

 Bu Hafta Ne İzlesek? (1 Nisan – 8 Nisan)

Episode editörlerinin haftalık önerilerini içeren; dizi, film, belgesel, tiyatro, festival gibi, dijital ve fiziksel katılımlı etkinlikleri de içeren, kayda değer bulduğumuz önerilerimizi siz okurlarımız için derledik. Keyifli okumalar!

53-61 – GAİN

GAİN, izleyicisini 53-61 ile bu kez Karadeniz’in iki simge kentine, Rize ve Trabzon’a doğru yola çıkarıyor. Komedi ve belgeselin iç içe geçtiği mockumentary tarzındaki belgeselde, YouTube’un çok izlenen eğlenceli ekiplerinden Volkşov, dışarıdan bakanların şifrelerini kolay kolay çözemediği bu coğrafyayı anlamaya çalışıyor.

YouTube’daki Volkşov isimli eğlenceli programlarıyla tanınan komedyenler Oktay Kaya, Pınar Fidan ve Cihan Akıncı, bir bölümde Ayder Yaylası, Uzungöl, Sümela Manastırı gibi simge yerleri turist gibi gezerken, başka bir bölümde Trabzonspor’un galibiyetine bir Trabzonludan daha büyük coşkuyla seviniyor. Ekibin Trabzon ve Rize’deki hayatın fotoğrafını çektiği, ismini iki kentin plaka numarasından alan 6 bölümlük mockumentary “53-61”,  ilk iki bölümüyle 30 Mart’ta yayınlandı.

Hiçbir Şey Yerinde Değil – Beykoz Kundura

Beykoz Kundura Nisan ayı boyunca her hafta sonu, performans ve çağdaş dansın önemli isimlerini Kundura Sahne’de ağırlıyor. Türkiye’nin önde gelen çağdaş dans topluluklarından Çıplak Ayaklar Kumpanyası, görsel ve işitsel bir evren kurarak kayıp ve göç duygusunu anlamaya çağıran performansları “Hiçbir Şey Yerinde Değil” ile 2 Nisan Cumartesi ve 3 Nisan Pazar günleri dans tutkunlarıyla buluşacak.

Grup ayrıca, sarsıcı bir izleme deneyimi sunan son projeleri “Taşıdıklarımız” ile de 16 ve 17 Nisan tarihlerinde Kundura Sahne’de olacak. 

Annette – beIN CONNECT

Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Soundtrack ödüllerini alan, Adam Driver ve Marion Cotillard’ın başrollerinde yer aldığı, bir stand-up komedyeni ile bir opera şarkıcısının aşkını anlatan, usta Fransız yönetmen Leos Carax’ın çektiği muhteşem müzikal “Annette”, sinemalardan sonra ilk kez 2 Nisan’da beIN CONNECT’te yayınlanacak.

Mauvais sang, Boy Meets Girl, Les Amants du Pont-Neuf gibi sevilen filmleri sinema dünyasına kazandıran Leos Carax, beğeniyle karşılanan ve şimdiden kült filmler arasında yerini alan Holy Motors’tan yedi yıl sonra yeni filmiyle beyazperdeye büyük bir sükse yaparak dönmüş; film, eleştirmenlerden olumlu eleştiriler almıştı.

All The Old Knives – Amazon Prime Video Türkiye

Casus gerilim filmi “All The Old Knives”, 8 Nisan Cuma günü Amazon Prime Video Türkiye’de Prime üyeleriyle buluşuyor. CIA, ajanlarından birinin 100’den fazla insanın hayatına mal olan bilgileri sızdırdığını öğrendiğinde emektar casus Henry Pelham’ı (Chris Pine), CIA’in Viyana merkezindeki eski görev arkadaşları arasından köstebeği bulmakla görevlendirir. Pelham’ın soruşturması onu Avusturya’dan İngiltere’ye ve daha sonra bir zamanlar meslektaşı ve eski sevgilisi olan Celia Harrison (Thandiwe Newton) ile tekrar bir araya geldiği Kaliforniya’ya götürür. İkili, küresel casusluk, ahlaki belirsizlik ve ölümcül ihanetin bu sürükleyici hikayesinde meslek ve tutku arasındaki çizgiyi de bulanıklaştırıyor.

Ünlü Danimarkalı yönetmen Janus Metz tarafından yönetilen ve Olen Steinhauer tarafından senaryosu yazılan filmde Laurence Fishburne ve Jonathan Pryce da rol alıyor.

Uçak Kazası Raporu – National Geographic

“Uçak Kazası Raporu”, havacılık tarihinde iz bırakmış sansasyonel uçak kazalarının perde arkasını inceleyerek, uçuş esnasında neyin ters gitmiş olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Kokpit kayıtları, kaza raporları ve görgü tanıklarının ifadelerinden yararlanan National Geographic’in efsane belgesel serisi “Uçak Kazası Raporu”, gelişmiş bilgisayar grafikleri ve gerçekçi canlandırmalarla, sizleri evlerinizden alıp yaşanmış kazaların atmosferine doğru gizemli bir yolculuğa çıkartacak.

Kazaların sır perdelerini aralayan, arkalarında yatan nedenleri ve hiç görülmemiş kayıtları ortaya çıkartan belgesel serisi, 21. sezonuyla, havacılık tarihinin efsanevi felaketlerini araştırarak kara kutularda saklı kalmış gizemlere ışık tutmaya devam ediyor. “Uçak Kazası Raporu” yeni sezonunun ilk bölümüyle 4 Nisan Pazartesi akşamı saat 22.00’de National Geographic’te yayınlanacak.

Karda Bir Beyaz Kuş – MUBI Türkiye

Gregg Araki’nin yönetmenliğini üstlendiği, 2014 yapımı gerilim filmi Karda Bir Beyaz Kuş MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. 17 yaşındaki Kat Connors, kendi arzularının mahiyetini keşfettiği bir dönemde bir yandan da annesi Eve’in ortadan kayboluşuyla baş etmek zorundadır. Her daim göz alıcı ama mesafeli duran annesinin gidişi ona bir tür özgürlük hissi verse de, bu sırrı çözülemeyen vaka giderek içini kemirmeye başlar.

Kuir sinemanın ikonlarından Gregg Araki’nin imzasını taşıyan bu edebiyat uyarlaması, Kaliforniya güneşinin altında kara film unsurlarıyla bezeli bir büyüme öyküsü.

Benzer İçerikler