Bu Hafta Ne İzlesek? (15 Nisan – 22 Nisan)

 Bu Hafta Ne İzlesek? (15 Nisan – 22 Nisan)

Episode editörlerinin haftalık önerilerini içeren; dizi, film, belgesel, tiyatro, festival gibi, dijital ve fiziksel katılımlı etkinlikleri de içeren, kayda değer bulduğumuz önerilerimizi siz okurlarımız için derledik. Keyifli okumalar!

SENKRON: John Akomfrah filmleri – Pera Müzesi

Pera Film, SENKRON “Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında sanatçı, yönetmen ve küratör John Akomfrah’ın tek kanallı işlerinden oluşan bir seçkiyi çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturuyor. Hafıza, zaman ve insani krizlere odaklanan 5 filmin gösterime sunulduğu “Hafıza Odaları” başlıklı program 15 – 30 Nisan tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesinden ücretsiz izlenebilecek.

Yedi siyah Britanyalı multimedya sanatçısı ve film yapımcısından oluşan Black Audio Film Collective’in kurucularından olan Akomfrah, orijinal görüntüleri arşiv materyalleriyle bir arada kullanarak heyecan verici katmanlı anlatılar oluşturuyor. 

Paskalya Ekranı – Nickelodeon

Nickelodeon, Paskalya kapsamında en sevilen çizgi dizileri ile ekranlara özel bir maraton ile karşımızda. Danger Force, Henry Danger, The Thundermans ve The Loud House özel bölümleri ile 15 – 18 Nisan tarihleri arasında yayınlanacak.

Normal hayatına, part-time süper kahraman yardımcılığını eklemeye çalışan Henry’nin macera dolu hayatını ekranlara taşıyan Henry Danger ve Kaptan Manve Schwoz’un, çocukların süper güçlerini nasıl kullanacaklarını öğretmek için açtığı okuldaki maceraları anlatan Danger Force’un yeni bölümleri ile Paskalya özel bölümlerinde The Loud House, beşi büyük beşi küçük kız kardeşiyle yaşamaya çalışan Lincoln’ün komik hayatını ekranlara taşıyacak.

Ankara Apartmanları – GAİN

Cumhuriyet serüveninin ruhunu, hayat tarzını, ideal insan anlayışını yansıtan “Ankara Apartmanları” GAİN’de meraklısıyla buluşturuyor. Program, modern Türkiye hayalinin yaratıcı ve dönüştürücü örnekleri olan bu apartmanları, mimarlar, tasarımcılar, uzmanlar ve bina sakinlerinin anlatımıyla izleyiciye aktarıyor. 8 bölümlük belgesel serisi “Ankara Apartmanları”, 20 Nisan’da GAİN’de başlıyor. 

GAİN’in yeni belgesel serisi “Ankara Apartmanları”, bu yapıları 20’şer dakikalık 8 bölümle izleyiciye aktararak, kent hafızasını arşivliyor. 1920’lerden başlayarak, Mimar Kemalettin, Danyal Çiper, Nejat Ersin, Sabih Kayan, Lemi Varnalı, Nejat Tekelioğlu, Mutahhar Baykam ile Demirtaş Kamçıl ve Rahmi Bediz gibi, kentin 20’nci yüzyılında iz bırakan mimarların eserlerini kayda alıyor.

Gökkuşağının Altında – FilmBox Arthouse 

Nisan ayında uluslararası sinemada vitrine çıkmış, 3 ayrı ülkeden 3 kısa metrajlı eserinin ekran prömiyeri, FilmBox ArtHouse ekranlarında yapılıyor.

Filmlerden 16 Nisan akşamı yayınlanacak olan Güney Afrika sinemasından kısa metrajlı Gökkuşağının Altında’nın yönetmen koltuğunda Peter Smuts otururken, başrolleri Gantane Kusch ve Isghaan Ridder üstleniyor. Film, işçi sınıfından iki adamın, Bonile ve Alhein’in, geceleri şehri üzerlerinde ertesi günün haber manşetleri olan karton tabelaları asarak dolaşırken geçen hayatlarının öyküsünü anlatıyor.

Medea’ya Göre Ahlak – Oyun Atölyesi

İran asıllı İsveçli yazar Athena Farrokhzad’ın kaleme aldığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Şenay Gürler ile Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, 21 Nisan Perşembe akşamı saat 20.30’da Oyun Atölyesi’nde ilk kez seyircisiyle buluşacak.

İnsanlığın en eski tartışmalarından “Ahlak” kavramını bir karakter olarak seyirci karşısına çıkaran oyunda Ahlak karakterini Özgün Çoban oynuyor. Medea’yı Şenay Gürler‘in canlandırdığı oyunda, Medea ve Ahlak arasında bazen yüksek gerilimli bazen mizah dolu gerilim, oyun boyunca enerjisi yüksek ve hararetli bir seyir oluşturuyor.

Woman at War – MUBI Türkiye

Cannes’daki ilk gösteriminden bu yana izlendikçe ve konuşuldukça etkisi artan bu çevreci masal, büyülü gerçekçilikle kara mizahı buluşturuyor. Benedikt Erlingsson ve Halldóra Geirharðsdóttir, hem çağımıza ait hem de insanlığın her döneminde yankı bulabilecek, bilge, güçlü bir karakter yaratıyor.

Filmin konusu ise şöyle: 50 yaşındaki Halla’nın dışarıdan bakıldığında kendi halinde bir hayatı vardır. Oysa Halla, yaşadığı bölgedeki alüminyum endüstrisine karşı tek başına savaş açmış bir çevrecidir. Bir eylem planının ortasında, çocuk evlat edinmek için yaptığı başvurunun kabul edildiğini öğrenir.

Benzer İçerikler