Türkiye’yi uluslararası arenada temsil eden ‘Okul Tıraşı’ bugün vizyonda

 Türkiye’yi uluslararası arenada temsil eden ‘Okul Tıraşı’ bugün vizyonda

Katıldığı ulusal ve uluslar arası festivallerde beğeniyle karşılanıp birçok önemli ödül kazanan, ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın ikinci uzun metraj filmi ‘Okul Tıraşı’ bugün vizyona giriyor.

Ferit Karahan’ın, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı ‘Okul Tıraşı’nın yapımcılığını Kanat Doğramacı üstleniyor. Baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un dokunaklı hikâyesini anlatan film, gösterildiği festivallerde seyirci ve eleştirmenlerin favorisi oldu.

Ferit Karahan: “Kişisel tarihimde biriken iyi-kötü bolca yaşanmışlık, söz konusu bir film yapmak olunca pozitif bir etkiye dönüşüyor”

Tek bir günde ve tek mekânda geçen ‘Okul Tıraşı’ ile ilgili yönetmen Ferit Karahan Yatılı okul, çocukluğumun ve ilk gençliğimin 6 yılının geçtiği, belleğimden bir türlü atamadığım anılarımın olduğu bir mekan… Kişisel tarihimde biriken iyi-kötü bolca yaşanmışlık, söz konusu bir film yapmak olunca pozitif bir etkiye dönüşüyor. Çok iyi bildiğim bu mekana dair bir hikaye anlatmak, beni bir yönetmen olarak güvende hissettiriyor şeklinde duygularını ifade etti ve filmin anı kurtarmak için başvurulan küçük yalanların nasıl büyüyüp bir felakete dönüştüğünü anlattığının altını çizdi.

Kanat Doğramacı: “Okul Tıraşı, sistemin bu insanlara ‘kabullenmeyi’ ve ‘umutsuzluğu’ nasıl işlediğinin bir nevi belgelenmesi”

Yönetmen Ferit Karahan’ı çok sayıda ödül kazanan ilk filmi “Cennetten Kovulmak’tan beri takip ettiğini söyleyen yapımcı Kanat Doğramacı “Hayata bakış açımız ve hayata karşı duyduğumuz ortak kaygılardan dolayı kendisini henüz şahsen tanımasam bile sanki tanıyormuşum gibi hissediyordum. Tüm bu sebeplerden dolayı, kendisiyle tanıştıktan sonra “Okul Tıraşı” projesini beraber hayata geçirme fikri benim için kişisel bir görev ve keyif diyerek sözlerini Okul Tıraşısistemin bu insanlara ‘kabullenmeyi’ ve ‘umutsuzluğu’ nasıl işlediğinin bir nevi belgelenmesi. Film, bu toplumsal ‘kader’i tarif ederken kahraman olarak saflığın, masumiyetin ve en önemlisi umudun temsilcisi olan çocukları kullanmakta. İnsanların hayatlarını öğüten sistemi anlatmak için ise baskılar ve Kafkaesk bir bürokrasiyle yönetilen bir yatılı okul kullanılmakta” şeklinde sonlandırdı.

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ve FIPRESCI Ödülü’ne layık görülerek festival yolculuğuna ödülle başlayan ‘Okul Tıraşı’, Türkiye’de ise 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödülleriyle döndü. ‘Okul Tıraşı’nın yaklaşık iki yıla yayılan festival yolculuğu süresince kazandığı 25’in üzerinde ödül bulunuyor. 

Asteros Film yapımı, dağıtımcılığını CGV Mars Dağıtım’ın üstlendiği  filmin başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile çocuk oyuncu Samet Yıldız paylaşıyor. ‘Okul Tıraşı’nın kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi.

ÖDÜLLER

●      FIPRESCI – Berlin Film Festivali – 2021

●      EN İYİ FİLM – Chicago International Film Festival – ABD – 2021

●      EN İYİ FİLM -Antalya Film Festivali – Türkiye – 2021

●      EN İYİ FİLM – Cinema Juve International Film Festival – İspanya – 2021

●      EN İYİ FİLM -Türkiye Almanya Film Festival – Almanya – 2022

●      EN İYİ FİLM -Balkan Panorama Film Festival – 2022 – Türkiye

●      EN İYİ FİLM (ELEŞTİRMENLER ÖDÜLÜ) – Atlantida Film Festival – İspanya

●      EN İYİ YÖNETMEN – European Film Festival of Palić – Sırbistan – 2021

●      EN İYİ YÖNETMEN – Ourence Film Festival – İspanya- 2021

●      EN İYİ YÖNETMEN – Boğaziçi Film Festivali – Türkiye – 2021

●      EN İYİ YÖNETMEN Kazan Int’l Film Festival – Rusya – 2021

●      EN İYİ SENARYO– Fajr International Film Festival – 2021

●      EN İYİ SENARYO – Antalya Film Festival – Türkiye – 2021

●      EN İYİ SENARYO – Duhok International Film Festival – Irak – 2021

●      SEYİRCİ ÖDÜLÜ – Cinema Juve International Film Festival – İspanya – 2021

●      SEYİRCİ ÖDÜLÜ – Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival, Auteur Film Festival,

●      Montenegro FilmFestival -2021

●      EN İYİ KURGU -Boğaziçi Film Festivali – Türkiye – 2021

●      EN İYİ KURGU – Ankara Film Festival – Türkiye – 2021

●      EN İYİ KURGU -Antalya Film Festival – Türkiye – 2021

●      JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ – Haifa International Film Festival – İsrail – 2021

●      JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ – Isfahan Int. Fest. Children and Young Adults – İran – 2021

●      EN İYİ ERKEK OYUNCU -Lisbon & Sintra Film Festival – Portekiz– 2021

●      EN İYİ ERKEK OYUNCU -Kazan International Film Festival – Rusya – 2021

●      EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU -Ankara Film Festival – Türkiye – 2021

●      EN İYİ ERKEK OYUNCU – Balkan Panorama Film Festival – Türkiye – 2022

“OKUL TIRAŞI” HAKKINDA

“Okul Tıraşı”; ilk filmi “Cennetten Kovulmak” ile 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve Jüri Özel ödülleri de dahil olmak üzere festivallerden birçok ödül kazanan Ferit Karahan’ın yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj filmi. Henüz yapım aşamasında Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Romanya CNC’den yapım desteği alan film, aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan araştırma geliştirme desteği ve Antalya Film Forum’dan Pitching Ödülü de almaya hak kazandı. “Okul Tıraşı”, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali / Eastern Promises Industry Days Works in Progress yarışmasında ise First Cut+ Özel Ödülü’nü kazandı. Yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği filmin çekimleri, 2019’un ilk aylarında Van’ın Bahçesaray ilçesinde gerçekleşti.

Benzer İçerikler