Parazit Filminden Önce

 Parazit Filminden Önce

Sessiz sedasız, kimsenin büyük beklentileri olmaksızın hayatımıza giren Parazit filmi, 2019 yılının açık ara en çok konuşulan işlerinden biri oldu ki bu durum uzun süre devam edecek gibi duruyor. Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun hem yönettiği hem de Han Jin-won ile senaryosunu ortaklaşa yazdığı film, bir kara komedi-gerilim. Parazit’te “günü kurtarmak” için yaşayan bir ailenin, karşılarına çıkan bir fırsatı değerlendirerek zengin bir ailenin yanında çalışmaya başlamasının hikâyesini başlarda güle eğlene, ikinci yarıda ise dehşet içinde izliyoruz. Metaforları kullanarak sınıf çatışmasını büyük bir başarıyla ele alan film; konusunun ve türünün zorluğuna rağmen aynı anda hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin büyük beğenisini kazanmayı başardı. Bir sanat filmini geniş izleyici kitlelerine ulaştırabilmek, her kesimden izleyiciyi salonlara bu denli sert bir filmle çekebilmek de sanırım yönetmen Bong Joon-ho’nun izleyiciye yukarıdan bakmayan yaklaşımının ve elbette harikulade yönetmenlik yeteneğinin getirisi. 

Parazit Oscar ödülü alan ilk Kore filmi olmasının yanında aynı anda hem “En İyi Film” hem de “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscarlarını alan da ilk film. 

Parazit filmi ilk gösterimini 2019 Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdi ve büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan ilk Kore filmi oldu. Filmin ödül törenlerindeki başarısı bununla sınırlı kalmadı; Parazit’e BAFTA, Golden Globes ve Screen Actors Guild Awards da dahil olmak üzere katıldığı tüm törenlerde ödül yağdı. Ve son olarak Oscar ödül töreninde aldığı 4 ödülle (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve Yabancı Dilde En İyi Film) Parazit ve Bong Joon-ho tam manasıyla tarih yazdı, zira film “En İyi Film” Oscar ödülünü alan ilk yabancı dilde film oldu. Parazit bu ödülü alan ilk Kore filmi olmasının yanında aynı anda hem “En İyi Film” hem de “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscarlarını alan da ilk film. 

Henüz 50 yaşındaki yönetmen Bong Joon-ho aslında Hollywood’a çok uzak bir yönetmen değil. Gizemli polisiye Memories of Murder (2003) ve korku filmi The Host (2006) ile adını duyduğumuz yönetmen, 2009 yılında gerilim filmi Mother ile ününü pekiştirdi. Bong Joon-ho, Parazit gibi sınıf çatışmasına odaklanan distopik film Snowpiercer’da (2013) Chris Evans, Ed Harris, John Hurt, Tilda Swinton gibi ünlü oyuncularla çalışma fırsatı buldu. Netflix için çektiği Okja (2017) filmiyle ise (benim de kendisini sevdiğim yönetmenler arasına eklediğim film budur) Parazit’e yakın kara komediye kaçan tuhaf bir mizaha sahip bir ton yakalamıştı.  

Bong Joon-ho ve oyuncu ekibi ödül törenlerine çoğunlukla beraber katıldılar. Doğallıkları, aldıkları ödüller karşısında saklama ihtiyacı hissetmedikleri sevinçleri ve alçakgönüllülükleri ile herkesin sevgisini kazanan bu ekip, aslında bu yazının asıl sebebini oluşturuyor. Parazit filminin başarısının kaynağında, yönetmenlik ve senaryo kadar enfes oyunculuklar da yer alıyor. Bu yazıda da işte o oyuncuların Parazit öncesi işlerinden bahsetmek istiyorum biraz. 

Song Kang-ho, Parazit’in çok öncesinde rüştünü ispat etmiş, gişe filmlerinden sanat filmlerine dek uzanan bir filmografiye sahip, ödüllü ve çok talep gören bir oyuncu.

Filmin en öne çıkan ismi, emektar oyuncu Song Kang-ho (Fakir Kim ailesinin babası Kim Ki-taek rolünde yer alıyordu). Song Kang-ho kadroda, hiç dizide yer almamış tek oyuncu. Başarılı oyuncu, yönetmenin de defalarca beraber çalıştığı bir isim; kendisi Parazit öncesinde Bong Joon-ho ile Memories of Murder (2003), The Host (2006) ve Snowpiercer (2013) filmlerinde beraber çalışmıştı. Busan doğumlu, 53 yaşındaki oyuncu Song Kang-ho, Parazit’in çok öncesinde rüştünü ispat etmiş, gişe filmlerinden sanat filmlerine dek uzanan bir filmografiye sahip, ödüllü ve çok talep gören bir oyuncu. Song Kang-ho’nun yer aldığı filmler arasında Kore’den çıkan diğer dünyaca ünlü yönetmenler Park Chan-Wook’un (Oldboy, I’m a Cyborg But That’s OK, Handmaiden) yönettiği Joint Security Area (2000) ile Lee Chang-dong’un (Burning) yönettiği Secret Sunshine da (2007) yer alıyor. 2017 yılında yayınlanan, Song Kang-ho’nun Kim Mn Sub isimli bir taksi şoförünü canlandırdığı, 80’li yıllarda Kore’deki Gwangju’da ortaya çıkan olaylardan esinlenen A Taxi Driver filmi, oyuncunun yakın zamanlı en başarılı filmlerinden biri. Song Kang Ho, Parazit sonrasında The King’s Letters (2019) isimli filmde yer aldı; Emergency Declaration ve Parazit’teki rol arkadaşı Park So Dam ile Fifth Column isimli filmlerde de yer alacak. 

Pak So Dam

Fakir Kim ailesinin “annesi” Park Chung Sook’u canlandıran 44 yaşındaki Jang Hye Jin de Song Kang-ho ile beraber Lee Chang Dong’un Secret Sunshine filminde yer almış bir diğer isim. Oyuncuyu, Hyun Bin ve Son Ye Jin’in başrollerde yer aldığı Crash Landing on You dizisinden de anımsıyor olabilirsiniz, Go Myung Eun karakterini canlandırmıştı burada. Jang Hye Jin’in 2020 yılında bir dizi (nisanda başlayacak How to Buy a Friend) ile bir de film (Shouts of a Father) projesi bulunuyor. 

Choi Woo Shik’in bu yıl yeni bir dizi projesi yok ama tam 3 film projesi var

Kim ailesinin oğlu Kim Ki-woo’ya (a.k.a. Kevin) ise pek çok filmle beraber dizide de yer almış, 29 yaşındaki Choi Woo Shik hayat veriyor. Woo Shik, Parazit filminde ikinci kez yönetmen Bong Joon-ho ile çalışıyor; ikisinin beraber çalıştıkları ilk film Okja. Oyuncu, 2016 tarihli başarılı zombi/korku filmi Train to Busan’da bir diğer başarılı ve tanınmış oyuncu Gong Yoo ile birlikte yer almıştı.

Oyuncunun yer aldığı bazı öne çıkan diziler ise şöyle: Tree With Deep Roots (2011), Rooftop Prince (2012), Fated to Love You (2014), Dream Knight (2015), The Boy Next Door (2017), “Kimsenin Bilmediği En iyi Kore Dizileri” başlıklı yazımda da yer vermiş olduğum The Package ve en favori Kore dizilerimden Fight For My Way (2017). Fight For My Way’in başrolünde yer alan Park Seo Joon’u Parazit filminde konuk oyuncu olarak izlemiştik.

Kim Gi Woo’nun lise arkadaşı Min Hyuk olarak, aslında tüm olayların başlamasına sebep olan kişi de ta kendisi oluyor bu durumda. Park Seo Joon ve Choi Woo Shik, normalde de çok yakın arkadaşlar. “Wooga Squad” denen arkadaş grubunda 5 ünlü Koreli isim yer alıyor: Park Seo Joon, Choi Woo Shik, Park Hyung Sik, Peakboy ve dünyaca ünlü K-Pop grubu BTS üyesi V.  Wooga Squad’a Kore’nin gıptayla bakılan arkadaş grubu desek yanlış olmayacaktır.

Sık sık bir araya gelen ekip, sosyal medya üzerinden bireysel işleri için birbirlerine destek vermekten de çekinmiyorlar. Choi Woo Shik’in bu yıl yeni bir dizi projesi yok ama tam 3 film projesi var: The Policeman’s Lineage, Time to Hunt ve ünlü isim Suzy ile beraber rol alacakları Wonderland.

Snowpiercer

Filmde zengin ailenin kapısını çalmadan hemen önce ezber amaçlı söylediği “Jessica, we-dong-ddal, Illinois Chicago” repliğiyle hafızalarımızda yer eden Kim ailesinin kızı Kim Ki-jeong (a.k.a. Jessica) rolünde, 28 yaşındaki Park So Dam’ı izledik. Kariyerine henüz 2013 yılında başlayan aktrisin ilk başrolü Park Bo Young (Strong Woman Do Bong Soon) ile yer aldığı The Silenced (2015) isimli filmle geliyor ve oyuncu burada canlandırdığı Yeon-Duk karakteriyle pek çok ödüle aday oluyor. Oyuncu aynı yıl Veteran, The Throne, The Priests gibi filmlerde, sonraki yıl ise Snow Paths ve Run Off filmlerinde yer alıyor.

Park So Dam’ın dizi kariyerinde ise az ama öz yapım var: Choi Min Ho ile beraber yer aldığı Because It’s The First Time (2015), “Kimsenin Bilmediği En iyi Kore Dizileri” başlıklı yazımızda da yer vermiş olduğumuz A Beautiful Mind (2016) ve Cinderella and the Four Knights (2016). Oyuncu bu yıl The Moment isimli dizide Park Bo Gum ile beraber yer alacak. Park So Dam’ın 2020 için tam 3 film projesi de bulunuyor: Fukuoka, Special Cargo ve Song Kang-Ho’nun da yer alacağı Fifth Column

Lee Sun-kyun’u unutulmaz kılan rol, klasikleşmiş dizi Coffee Prince’te (2007) canlandırdığı Choi Han Seong rolü.

Parazit’te zengin park çiftini Lee Sun-kyun (Baba, Park Dong-ik) ve Cho Yeo-jeong (Anne, Choi Yeon-gyo) canlandırıyordu. 45 yaşındaki aktör Lee Sun-kyun, pek çok Kore dizi ve filminden anımsayabileceğiniz bir oyuncu ve kendisi benim de en sevdiğim Koreli oyuncular arasında yer almakta.  A Hard Day (2014), The Advocate: A Missing Body (2015), Man of Will (2017), Take Point (2018) oyuncunun yer aldığı yakın dönemli filmlerden sadece bazıları. Lee Sun-kyun’u daha çok yer aldığı çok başarılı dizilerle anımsıyor olmalısınız; Gong Hyo Jin ile başrolü paylaştığı Pasta (2010), “Kimsenin Bilmediği En iyi Kore Dizileri” listemizde de yer vermiş olduğumuz My Wife’s Having an Affair this Week (2016), ünlü şarkıcı/oyuncu IU ile başrolü paylaştığı My Mister (2018).

Oyuncu son olarak 2019 yılında Diary of a Prosecutor isimli dizide yer aldı. Ancak benim için Lee Sun-kyun’u unutulmaz kılan rol, klasikleşmiş dizi Coffee Prince’te (2007) canlandırdığı Choi Han Seong rolü. Her fırsatta övmekten geri kalmadığım ve insanları izlemeleri için sıkboğaz ettiğim bu romantik komedide yer alan diğer isimler ise Yoon Eun Hye, Gong Yoo ve Chae Jung Ahn idi. Oyuncunun 2020’de yalnızca bir film projesi mevcut; King Maker

39 yaşındaki güzel (ve yaşını asla belli etmeyen) oyuncu Cho Yeo-jeong, yine kısa süreli kariyerine pek çok dizi ve filmi sıkıştırmış bir isim. Parazit filmi, oyuncunun ilk önemli film başrolü olsa da öncesinde yer aldığı pek çok dizi projesi bulunuyor. I Need Romance (2011), Haeundae Lovers (2012), Divorce Lawyer in Love (2015), Ms. Perfect (2017), Beautiful World (2019) ve Woman of 9.9 Billion (2019) bu yapımlardan bazıları. Oyuncunun 2020 yılı için açıklanmış herhangi bir dizi ya da film projesi bulunmuyor maalesef. 

Cho Yeo-jeong

Parazit’te yer alan kilit karakterlerden biri hiç kuşkusuz zengin ailemizin ilk hizmetçisi Gook Moon-gwang idi. Bu karakteri canlandıran isim ise tam olarak bir Kore dizisi emekçisi diyebileceğimiz, 50 yaşındaki oyuncu Lee Jung-eun idi. Oyuncu Song Kang-ho gibi, yönetmen Bong Joon-ho’nun önceki filmlerinde de çalıştığı bir isim. Mother (2009)  ve Okja (2017) filmlerinde küçük rollerde yer almış; Mother filminin oyuncunun ilk film deneyimi olduğunu da ekleyelim.  Ayrıca Song Kang-ho’nun oynadığı A Taxi Driver filminde de yer alıyor.

Lee Jung-eun’un ilk önemli film rolü Parazit ile beraber 2019 tarihli Let Us Meet Now isimli film. Gelelim aktristin yer aldığı önemli dizilere… Fantastik-komedi Oh My Ghostess (2015), kişisel favorilerimden gençlik dramedysi Weightlifting Fairy Kim Bok Joo (2016), Tomorrow With You (2017), tvN & Netflix dizisi Mr. Sunshine (2018, Strangers from Hell (2019), geçtiğimiz yılın en sevilen Kore dizilerinden When the Camellia Blooms (2019) ve My Holo Love (2020) ilk akla gelebilecek yapımlar. Üretken oyuncunun 2020 yılında iki dizi projesi var: Hi Bye, Mama! ve I Have Been There Once. Ayrıca oyuncu Fisherman isimli bir filmde de yardımcı oyuncu olarak yer alacak.

Parazit’ten Sonra

Başarılı filmin ardından neredeyse tüm oyuncular yeni projeleri için çalışmaya başlamış olsalar da yönetmen Bong Joon-ho’nun yeni film projesi henüz açıklanmadı. Ancak Parazit hikâyesi, bir dizi olarak izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Dürüst olmak gerekirse “ne gerek var” ile “yok artık daha neler” arasında hisler uyandıran bu dizi uyarlaması haberini fazlasıyla yadırgadığımı söylemeliyim. Ancak benzer şekilde hayata geçirilen Fargo’nun başarısı göz önüne alındığında bu projeye de bir şans vermek gerektiği sonucuna ulaşılabilir.

Peki, Parazit dizi uyarlaması hakkında şimdilik neler biliyoruz? Dizi, HBO için hazırlanıyor, projede Bong Joon-ho Oscar ödüllü Adam McKay ile beraber çalışacak ve dizinin 6-8 bölümden oluşması bekleniyor. Mini dizi projesine dair son gelen haber ise Mark Ruffalo’nun başrol oynayabileceğine dairdi. Marvel’ın Avengers filmlerinde Bruce Banner/Hulk karakterini canlandıran oyuncunun Parazit dizisinde yer alıp almayacağı ise henüz kesinleşmedi. 

Ve son olarak, Bong Joon-ho’nun 2013 tarihli distopik/bilimkurgu filmi Snowpiercer’ın da dizi olarak TV’ye uyarlandığını hatırlatalım. Jennifer Connelly ve Daveed Diggs’in başrollerinde yer aldığı dizi 31 Mayıs’ta TNT kanalında başlayacak ve dizi şimdiden 2. sezon onayını aldı. 

Episode’un 19. sayısında yayımlanmıştır.

Benzer İçerikler