SALT’ın Perşembe Sineması’nın yeni programı başlıyor

 SALT’ın Perşembe Sineması’nın yeni programı başlıyor

SALT’ın Perşembe Sineması’nın yeni programı “Normal dediğin nedir ki?” 2 Haziran’da başlıyor. 6 filmden oluşan gösterim programı 10 Temmuz’a kadar SALT Beyoğlu’nda ve saltonline.org’da devam edecek. 

SALT’ın Perşembe SinemasıNormal dediğin nedir ki? temalı program ile 2 Haziran’da başlıyor. SALT Beyoğlu’nda ve çevrimiçi olarak düzenlenen program, Kazakistan’dan Singapur’a, Japonya’dan Almanya ve İtalya’ya uzanan bir seçkiyle pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. 

Kurgu ve belgesel altı filmden oluşan Normal dediğin nedir ki? bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Seçkide yer alan filmler, farklı kültürlerin özgül bağlamları üzerinden toplumsal yapılara bakıyor; yerleşik düşünce biçimlerinin içinde yaşadığımız büyük ölçekli sistemleri nasıl etkilediğini sorguluyor. Normallik kavramını bireysel ve kolektif anlatılar üzerinden tartışmaya açan program, geleceği tahayyül etmede hikâye anlatımının potansiyeline de vurgu yapıyor.

Normal dediğin nedir ki? gösterim programının ilk filmi Sary mysyq [Sarı Kedi], Kazakistan tepelerinde bir sinema salonu inşa etme hayalini gerçekleştirmek üzere yola koyulan Kermek ile sevgilisi Eva’nın hikâyesini anlatıyor. Gösterim, 2 Haziran Perşembe günü saat 19.00’da SALT Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek. 

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler, 2 Haziran’dan 10 Temmuz’a her Perşembe saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan Normal dediğin nedir ki? filmleri, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Program:

Sary mysyq [Sarı Kedi], Adilkhan Yerzhanov, 2020

2 Haziran Perşembe, 19.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema

3-5 Haziran, saltonline.org 

Totul nu va fi bine [Hiçbir Şey Güzel Olmayacak], Adrian Pîrvu ve Helena Maksyom, 2020

9 Haziran Perşembe, 19.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema

10-12 Haziran, saltonline.org

Lo Strano Suono Della Felicità [Mutluluğun Tuhaf Sesi], Diego Pascal Panarello, 2017

16 Haziran Perşembe, 19.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema

17-19 Haziran, saltonline.org 

Faraway My Shadow Wandered [Uzaklarda Dolaşan Gölgem], Jiekai Liao & Sudhee Liao, 2020

23 Haziran Perşembe, 19.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema

24-26 Haziran, saltonline.org 

A Love Unknown [Meçhul Bir Sevgi], John Clang, 2020

30 Haziran Perşembe, 19.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema

1-3 Temmuz, saltonline.org 

Berlin Rebel High Schoo[Berlin Baş Kaldıranlar Okulu], Alexander Kleider, 2016

7 Temmuz Perşembe, 19.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema

8-10 Temmuz, saltonline.org 

Benzer İçerikler