Şarkıyla Tavlama Sanatı

   Şarkıyla Tavlama Sanatı

  Aşk, bir şarkıyla sizi yakalayabilir. Hatta şöyle hayal edin, bir mekândasınız ve hoşlandığınız kişi de o mekâna giriş yapıyor. O da ne? Sahnede en cool halinizle şarkıyı seslendiren sizsiniz! Sizden gözlerini alamıyor. Tavladınız, barıştınız, âşık ettiniz… Artık o anki durumunuz ne ise hemen konu toparlanıyor ve aşkta şarkıyla kazanıyorsunuz. Bunu acaba ilk kim düşündü? Hangi senaristin aklına geldi ya da senaryo grubunun? Bilemiyorum. Ancak bildiğim, hemen hemen her dizide bu sahne mevcut. Gerçek hayatta, tanıdık mekân bulacaksın ya da hoşlaştığın kişinin gittiği mekânın sahnesini organize edeceksin falan filan derken iş meşakkatli bir hal alıyor. Yani trafiği açık alanda denenmesi her taraf için kolay olmayan bir şey. Yine de varsa fırsatınız bi’ denemeden bir şey olmaz. 

  Peki, böyle sahneleri olan hangi diziler ve oyuncular var?

  Ayça Ayşin Turan

  Yakın zamanda Arıza dizisinde Tolga Sarıtaş’ın canlandırdığı karakter, Ayça Ayşin Turan’ın sahnesini böyle hayran hayran izliyordu. Ayça Ayşin’in, Fikri Karayel’in “Yol” şarkısı performansı da ciddi anlamda iyiydi. Şarkıyı yapım ekibi seçmiş bu durumda, hoş, daha önce Tema Vakfı için şarkı söylemişti Turan ve gayet başarılıydı. 

  Şarkıyla

  Hande Erçel

  Sen Çal Kapımı dizisinde Hande Erçel, Nil Karaibrahimgil’in “Kanatlarım Var Ruhumda” isimli şarkısıyla sahneye çıkıyor. Yalnız bu sahne çok konuşuluyor çünkü Erçel, playback yapıyor. Yani başkasının sesini şarkı için kullanıyor. Bunun sebebi de bu dönem dizi setinin yoğunluğu ve malum pandemi döneminde stüdyoya girmenin riskli olmasından kaynaklanıyor. Gitmeyin kızın üstüne, gayet tatlı ilerliyor.

  Farah Zeynep Abdullah

  Masumlar Apartmanı’nda radyocumuz Farah Zeynep Abdullah, sevdiceğine şarkıyı anons eder. O da ne! Şarkıyı kendisi söyler. Bir Sezen Aksu şarkısı “Gidiyorum Bu Şehirden” akapella (çıplak ses) performansı akıllarda kalır. Zaten Farah Zeynep’in sesini birçok projeden biliyoruz.

  Aras Bulut İynemli

  Yamaç karakteriyle Aras Bulut İynemli “Ağlama Değmez Hayat” rock versiyonunu sahnede söyler. Çukur dizisi boyunca buna benzer sahnelerle hep karşımıza çıkar. 

  Efsaneyi hatırlayalım: Şebnem Bozoklu & Erkan Kolçak Köstendil

  Bu konunun efsane ikilisi Yaren ve Karlos karakterleriyle karşımıza çıkan Şebnem Bozoklu ve Erkan Kolçak Köstendil. Ulan İstanbul dizisi için hazırlanan ve bir dönem arabalarda bangır bangır çalan “Yanarım” isimli şarkıları oldukça dinlenmişti. 

  Dizilerde Çalan Şarkılar TOP5

  1. Farah Zeynep Abdullah – Gidiyorum Bu Şehirden (Masumlar Apartmanı / TRT1) 
  2. Ayça Ayşin Turan – Yol “Fikri Karayel Cover” (Arıza / Show TV)
  3. Müge Zümrütbel – Adı Masal (Sefirin Kızı / Star TV)
  4. Pinhani “Bir Yer Bulalım” (Menajerimi Ara / Star TV)
  5. Nil Karaibrhimgil – Benden Sana (Alev Alev / Show TV)

  Benzer İçerikler