Lynne Ramsay, Margaret Atwood Hikayesi “Stone Mattress”ı Uyarlıyor

 Lynne Ramsay, Margaret Atwood Hikayesi “Stone Mattress”ı Uyarlıyor

We Need to Talk About Kevin ve You Were Never Really Here filmlerinin yönetmeni Lynne Ramsay, Margaret Atwood hikayesi Stone Mattress’i uyarlamaya hazırlanıyor. Julianne Moore ile Sandra Oh başrolleri üstlenecek ve film, Eylül ayında Grönland ve İzlanda’da çekilecek.

John Lesher (Birdman) ve JoAnne Sellar (There Will Be Blood) tarafından yapımcılığı üstlenilen Stone Mattress, Kuzey Kutbu’ndaki bir yolcu gemisinde geçen büyüleyici bir intikam filmi olarak tanımlanıyor.

Film, 60 yaşında emekli bir fizyoterapist olan Verna’yı (Moore), ayrıcalıklı nüfuz sahibi kişiler ve varlıklı emeklilerden oluşan bir kalabalık tarafından doldurulan bir lüks gemiyle Kuzey Kutbu Kuzeybatı Geçidi’ne yolculuğuna çıkarken izliyor. Verna, gemide cana yakın ve çekici Grace (Oh) ve görünüşte sıradan Bob ile tanışır; altmışlı yaşlarının ortalarında, bir aile işini miras almış, Verna’nın zarafet ve zekasından bir parça bile taşımayan bir adam olan Bob, onu baştan çıkarmaya çalışır. Ama Bob başlangıçta göründüğü kadar aptal ama zararsız bir adam olmayabilir ve varlığı Verna’yı rahatsız eder. Geçmişteki yaralar yeniden su yüzüne çıkarken, gemi yolculuğunun pürüzsüz atmosferi Verna’nın sessiz ama şok edici intikam eylemiyle bozulacak.

“Margaret Atwood’u ilk kez gençken okudum ve çalışmaları o zamandan beri beni etkiledi. O, en zeki ve ilgi çekici yazarlardan biri ve Stone Mattress bunun bir başka mükemmel örneği,” dedi Ramsay. “Çok nadiren duyduğumuz bir yaş grubu olan menopoz sonrası bir kadının derinlere gömülmüş travmasını Verna’nın dinamik ve çok yönlü karakteri aracılığıyla çerçeveleme biçimi beni hemen etkiledi. Mizahından buzlu intikam anlarına ve boomer kuşağına özgü duygusal bir baskının hassas tasvirine kadar, ilk filmimden bu yana ekranda gerçekleştirmek istediğim bir hikaye.”

Ramsay, “Dünya çapında kadın haklarının yürürlükten kaldırılmasıyla, özellikle de Amerika’da Roe v Wade kararının geri döndürüldüğü bir dönemde, annelik ve cinsel istismar temalarıyla bu hikaye her zamankinden daha önemli” diye ekledi. “Arktik’te, dünyamız için en acil tehdidin ön cephesinde ve telafisi mümkün olmayan dönüşümün eşiğinde çekim yapma fırsatı, hikayeye yeni bir yıkım katmanı kazandıracak. Tıpkı eski tarihleri ortaya çıkarmak için eriyen buzullar gibi, Stone Mattress da Verna’nın yıllarca süren acısının gözlerimizin önünde eridiğini ve altındaki ham duyguyu açığa çıkardığını gösteriyor”

Benzer İçerikler