The Handmaid’s Tale Dizisi Hakkında 11 Satır Arası Bilgi

   The Handmaid’s Tale Dizisi Hakkında 11 Satır Arası Bilgi

  Romanı zaten başlı başına büyük bir olaydı. Dünyada 40 dile çevrildi, farklı sanat disiplinlerine uyarlandı ve şimdi de dizisiyle karşımızda. Margaret Atwood’un müthiş distopik eseri The Handmaid’s Tale (Damızlık Kızın Öyküsü) diziye uyarlanacağının açıklandığı ilk günden beri merak ediliyordu fakat herhalde kimse bu kadar etkili olacağını düşünmüyordu.

  Özellikle de dünyadaki aşırı baskı eğilimli yöneticilerin parlamaya başlaması, savaş çanlarının çalması, Özgürlükler Ülkesi Amerika’nın başına kürtaj karşıtı bir yöneticinin gelmesi de dizinin belki de hesaplanamayan bir zamanlamayla gösterime girmesini sağladı.

  Henüz ilk 3 bölümü yayınlanan ve Türkiye’de BluTV üzerinden izleyebildiğimiz The Handmaid’s Tale’in arka planı ve ilk 3 bölümüne dair satır arası notları sizin için derledik.

  [button url=”https://episodedergi.com/the-handmaids-tale-2017nin-en-cok-konusulan-dizilerinden-olmaya-aday/” size=”xlarge”]“The Handmaid’s Tale” 2017’nin En Çok Konuşulan Dizilerinden Olmaya Aday[/button]

   

  The Handmaid’s Tale’in İlk Bölümünde Margaret Atwood Cameo’su

  Dizinin ilk bölümünde, bir tecavüz vakasıyla ilgili herkesin ortadaki insanı suçlaması gereken sahnede ana karakterimiz June’a tokat atarak onu da suçlamaya zorlayan karakter, Damızlık Kızın Öyküsü’nün yazarı Margaret Atwood’du.

  The Handmaid’s Tale Kostümlerinin İlham Kaynağı

  Kadınların Başlıklarının İlham Kaynağı Gerek dizide, gerek kitapta kadınlara takılan kırmızı kıyafetler, İncil’deki tövbekar günahkar Mary Magdalene’e (Mecdelli Meryem) bir gönderme içeriyor.
  Eşlerin giydiği mavi kıyafetler ise bakire Meryem’e atfen düşünülmüş. Mary’nin resmedildiği eserlerde sık sık bu renkte bir elbise giydiği görülür.

  Offred, Ofglen… İsimleri Nereden Geliyor?

  Hizmetçilere verilen isimlerin nereden geldiğini merak edenler için ipucu basit: Bu isimler, hizmetçilerin kumandanlara ait olduğunu gösteriyor. Offred-Of Fred, Ofglen-Of Glen… gibi.

  Neden Amerika?

  Atwood Kanadalı olmasına rağmen hikâyenin temelini Amerika’da kurmuştur çünkü Kanada, tarihsel olarak kötü şeyler olduğunda kaçılan yerdir.

  The Handmaid’s Tale Dizisi vs. Kitabı

  Dizide Offred ve Offglen etrafında seyretsek de kitapta sadece Offred’in hikâyesini okuruz.
  Kitapta Offred’in gerçek adı asla açıklanmaz, fakat kitaptaki bir sahneden hareketle karaktere “June” denilegelmiş ve dizide de bu ismin verilmesine karar verilmiş.
  “Damızlık Kızın Öyküsü” adıyla Türkçede yayımlanan kitap, dünyada 40 fazlı dile çevrilmekle birlikte bir film, bir opera ve bir de bale uyarlaması vardır. Ayrıca şu an bir grafik romana da uyarlanmakta.

  Protesto Sahneleri

  Dizi, özellikle Donald Trump’ın kürtaj karşıtı tavrından ötürü protestoların ve geleceğe dair kaygıların olduğu bir döneme denk gelmesiyle dikkat çekti. İlginçtir ki The Handmaid’s Tale’deki protesto sahnesi Washington’daki büyük gösterilerden önce çekilmiş olmasına rağmen gerçek protestolara çok yakın bir görüntü ortaya çıkarmıştır.

  The Handmaid’s Tale Bir Kurgu Değil”

  Margaret Atwood, kitabını bütünüyle bir kurgu olarak görmez. Yazar, 17.Yüzyıl Püriten Amerika’sından, zorunlu doğumun uygulandığı Çavuşesku Romanya’sından ve dünyadaki benzer uygulamalardan ilham almış.
  Geçtiğimiz Ocak ayında Elisabeth Moss’un bir röportajında bahsettiği şu diyalog da çok dikkat çekici: “Margaret Atwood’a sordum ‘Geleceği öngörmüş gibi hissediyor musun? diye. Ve kendisi net bir cevap verdi: “Kitabımda yazdığım her şey o sırada oluyordu, daha önce de olmuştu. Sadece Amerika’da olmuyordu.”
  Kaynak: BuzzFeed

  Benzer İçerikler