Zarif ve Çekici Bir Casusluk Dizisi: The Night Manager | Çağlan Tekil

   Zarif ve Çekici Bir Casusluk Dizisi: The Night Manager | Çağlan Tekil

  Hugh Laurie’nin House sonrası ne yapacağını merak ediyorduk. Geçen yıl Julia Louis-Dreyfus’un başrolünde olduğu bol ödüllü Veep dizisinde Tom James karakterine can vermiş olsa da ondan beklediğimiz kesinlikle daha büyük ve daha çok konuşulacak bir roldü açıkçası.

  John le Carré’nin çok satan The Night Manager romanının TV’ye uyarlanacağı ve başrolünde Hugh Laurie’nin oynayacağı haberini aldığımızda herkes gibi çok heyecanlandık. House dizisinde canlandırdığı Dr. House, dizide oldukça baskın bir roldü ve dizinin senaryosundan çok Hugh Laurie’nin büyük bir başarıyla canlandırdığı bu doktora odaklanmıştık. The Night Manager‘da ise Hugh Laurie, Dr.House kadar dizinin merkezindeki bir rolde değil. Bunu ilk bakışta kariyerinde geri bir adım olarak düşünebilirsiniz, ancak diziyi izleyince anlayacaksınız ki Hugh Laurie önüne konan onlarca senaryo teklifinden belki de en çok konuşulacak olanı seçmiş.

  Peki, bu çarpıcı senaryo için teklif nasıl oldu da Hugh Laurie’ye gitti? Laurie aslında The Night Manager romanını ’90’lı yıllarda okuyup çok etkilenmiş ve haklarını alabilmek için çaba sarf etmiş, kendi için düşündüğü rol de “The Night Manager” karakteriymiş. Bu çabasını bildikleri için yapımcılar onsuz bir dizi çekmek istememişler ama farklı bir rol için, dizide “Dünyanın en kötü adamı” olarak anılan Richard Ropper rolü için kapısını çalmışlar.

  The Night Manager’da İskandinav Etkisi

  Amerika-İngiltere ortak yapımı The Night Manager‘da Hugh Laurie dışında başrollerde Thor filminde canlandırdığı Loki karakteriyle dikkat çeken Tom Hiddleston (yeni James Bond olması en çok dile getirilen kişi) ve The Man from U.N.K.L.E. ve The Great Gatsby filmlerinde rol alan ama büyük patlamasını hiç kuşkusuz bu rolüyle yapacak olan Avustralyalı aktris Elizabeth Debicki var. 6 bölümlük dizinin senaristi David Farr, yönetmeniyse Danimarkalı kadın yönetmen Susanne Bier. Özellikle Bron/Broen ve Borgen gibi İskandinav dizileri İngiltere’de büyük başarı kazandığı için yapımcılar Danimarkalı bir yönetmenle, Susanne Bier’la çalışmayı tercih etmişler. Bu bilinçli tercih sonucu Bier dizi dünyasının estetik kaygısı en yüksek işlerinden birine imza atmış. 20 milyon pound gibi oldukça yüksek bütçeli sayılabilecek dizide çekimler, kullanılan mekânlar ve kurgu tek kelimeyle muhteşem.

  1993’de yayınlanan ve le Carré’nin ilk Soğuk Savaş sonrası romanı olan The Night Manager, daha önce iki defa filme uyarlanmak istendi, ancak romanı iki saate sığdırmak oldukça zor olduğu için bu çabalar sonuçsuz kaldı. Her bölümü bir saate yakın süren bu diziyse kitabı kusursuz şekilde ele alıyor. Bu uyarlamada senarist David Farr hikâyeyi günümüz koşullarına uyarlamış. Bu, genelde yazarı rahatsız eden bir uygulamadır ancak John le Carré senaryoyu okuduğunda bu değişiklikleri yerinde bulduğunu ve hikâyenin akışına zarar vermediğini açıklamıştı. İlerleyen satırlarda bu değişikliklerden bahsedeceğiz ama bu kadar etrafında dolaşmak yeter, artık dizinin konusundan bahsedelim…

  Eski bir asker olan İngiliz asıllı Jonathan Pine (Tom Hiddleston) Kahire, Mısır’da lüks bir otelde çalışan gece müdürüdür. 2011 Arap Baharı sırasında çıkan çatışmalar arasında kalmıştır. Otelde kalan Arap asıllı Fransız Sophie Alekan (Aure Atika) ile yakınlaşır ve bu esnada Sophie’nin metresi olduğu Freddie Hamid’in (David Avery) de içinde bulunduğu uluslararası silah kaçakçılığıyla ilgili bilgiler alır. Sophie odasında şüpheli bir şekilde ölü bulunduğunda elindeki bilgileri İngiliz istihbaratına isimsiz olarak yollar. Şebekenin başındaki Richard Ropper (Hugh Laurie) İngiliz istihbaratının uzun süredir peşinde olduğu, ancak delil yetersizliğinden suçlayamadığı tanınmış, çok zengin bir işadamıdır. İstihbarat elemanı Angela Burr (Olivia Colman), bu belgenin Jonathan Pine tarafından yollandığını tespit eder ve ona ajanlık teklif eder. Pine, Richard Ropper’ın güvenini kazanacak ve teşkilata içeriden bilgiler verecektir.

  [button url=”http://221bdergi.com/2017/06/15/zarif-cekici-bir-casusluk-dizisi-the-night-manager-caglan-tekil” size=”large”]İlk Kez Polisiye Dergi 221B’de Yayımlanan Bu Yazının Tamamına Ulaşmak İçin Tıklayın[/button]

   

  Benzer İçerikler