221B, 13. Sayısında “Kuzey Polisiyeleri” Dosyasını Açıyor

 221B, 13. Sayısında “Kuzey Polisiyeleri” Dosyasını Açıyor

[highlight]Türkiye’nin tek polisiye kültür dergisi 221B’nin 13. sayısı, Son Dönemin Yıldızı: Kuzey Polisiyeleri dosyasıyla raflarda. Dünyanın en popüler polisiyecilerinden Jo Nesbø ile ilham verici, çok özel bir röportaja da imza atan 221B’yi elinizden kolay kolay bırakamayacaksınız…[/highlight]

Kadıköy’den dünyaya açılan polisiye ekspresi 221B Dergi, karın ve soğuğun yaklaştığı bugünlerde rotayı Kuzeye çevirdi. Edebiyatta ve Ekranda Kuzey Polisiyeleri dosyasıyla raflardaki yerini alan 13. sayının kapak tasarımı, Cansu Özcömert’e ait. Peki kapak dosyamızda neler var, kısaca değinelim:

Kuzey Polisiyeleri

Üstat Erol Üyepazarcı, İsveçli iki usta Per Wahlöö ve Henning Mankel romanlarını, Kuzey Polisiyeleri açısından önemini ve dünya polisiye edebiyatındaki yerini yazdı.

Jo Nesbø; polisiyenin rock starı…

221B’nin ilk sayısından itibaren Kuzey Rüzgârı bölümüyle her sayıda Kuzeyli polisiyeleri inceleyen Ceyhan Usanmaz, gelişmiş, refah içindeki bu ülkelerde polisiyenin neden ve nasıl geliştiğinin toplumsal arka planını güncel örnekler üzerinden aktardı.

Jo Nesbø… Romanları, yazdığı dizi ve sinemaya uyarlanan eserleri ve elbette müzikle uğraşı nedeniyle polisiyenin rock starı diyebiliriz onun için. Nesbø, yazarlığa nasıl başladığından yeni yayımlanacak romanına pek çok konuyu 221B okurları için aktardı, Ufuk Kaan Altın imzalı bu özel röportajın ülkemizdeki polisiye yazarlara da okurlara da çok katkısı olacağından eminiz.

Nesbø romanlarının meşhur dedektifi Harry Hole, Fulya Turhan’ın titiz incelemesiyle sayfalarımızda yer buldu: Harry Hole Ne Yer, Ne İçer?

Michael Fassbender, Snowman/Kardan Adam’da Harry Hole’yi canlandırıyor…

Ayşe Erbulak, Norveç’in polisiyeyi besleyen havasını, suyunu, okurlarını, yayıncılığını ve keşfedilmesi gereken yazarları aktardı.

Son yıllarda tüm dünyada en çok izlenen polisiye diziler Kuzeyden geliyor… Ezgi Özcan, Danimarka yapımı politik aksiyon dizisi Borgen’i; Ufuk Kaan Altın ise Bron/Broen, Trapped, Okkupert ve Forbrydelsen‘i derinlemesine inceledi.

“Kuzey”in en iyi dizilerinden Trapped…

Sadece “Kuzey”le sınırlı değil

Kuzey Polisiyeleri dosyası dışında yine dopdolu bir içerik okuyucuyu bekliyor:

Çınla Akdere, tüm polisiyeseverler için kılavuz niteliğinde bir yazıyla 221B’de. Dünyanın ilk dedektifleriyle tanışın: Bow Street Runners.

Tülay Güneş Kılıç’ın hazırladığı Suç Edebiyatının “Diva”ları dizisi, Soylu Bir Öncü: Barones Orczy başlığıyla devam ediyor.

Ercan Akbay, seri katilleri incelemeyi sürdürüyor. Hem Mavisakal öyküsü hem de farklı ülkelerdeki Mavisakal katiller bu yazıda.

Maceraperest Kitaplar etiketiyle yayımlanan Doktor Ceyda’yı Kim Öldürdü? öykü kitabıyla Çağatay Yaşmut, Özlem Özdemir’in sorularını yanıtladığı keyifli röportajıyla 221B’de.

Çağatay Yaşmut, Özlem Özdemir’in sorularını yanıtladı.

Barlas Omay’ın çizgi roman inceleme sayfasının konuğu, dizisi de gündemde olan, “Barış istiyorsan savaşa hazır ol!” diyen Punisher.

Yankı Enki, Alakarga etiketiyle yayımlanan kült roman Vertigo-Ölüler Arasında’yı inceledi.

Mahir Ünsal Eriş’in yazıp Ferit Güleç’in çizdiği çizgi polisiye Edhem Bey, Tuhaf Mucit ismiyle 221B sayfalarına geri döndü.

Doruk Tatar, zamanın doğrusal işlemediği durumlarda dedektiflik nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak Netflix yapımı Dark dizisini inceledi.

Yigilante Kocagöz, 221B okurları için dedektiflik oyuncularını incelemeye devam ediyor. Bu kez gündemde L.A.Noire oyunu var.

Gencoy Sümer Bir Kapalı Oda Cinayeti, Ceyda Kiremitçi Vasiliev Sarı Kantoron; okurlarımızdan Burak Sezgin de Hayat Gailesi adlı öyküleriyle 221B’nin yeni sayısında.

Yeni dergi, satışa çıktı

221B’nin 13. sayısı, Son Dönemin Yıldızı: Kuzey Polisiyeleri dosyasıyla raflarda.

Türkiye’nin tek polisiye kültür dergisi, dergi satan gazete bayileri, süpermarketler, kitap mağazaları, cepte Dergilik uygulaması ve online sipariş için Mylos Dükkan adresinde.

221B’yi Facebook/Twitter/Instagram’da @221bdergi adıyla takip edebilir, çok daha fazla içeriğe 221bdergi.com’da ulaşabilirsiniz.

221B, bir Mylos Yayın Grubu markasıdır…

Benzer İçerikler