221B Dergi’nin 14. Sayısı, İspanyol Polisiyeleri Dosyasıyla Raflarda

 221B Dergi’nin 14. Sayısı, İspanyol Polisiyeleri Dosyasıyla Raflarda

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültürü dergisi 221B’nin 14. sayısı, Tüm Türkiye’de satışa çıktı. 221B Dergi’nin yeni sayıda polisiyeseverleri İspanya seyahati bekliyor. Edebiyattan filmlere farklı başlıklarda İspanyol polisiyelerine yakından bakarken “Profesör” evinize geliyor!

Son dönemin en çok konuşulan dizilerinden biri La casa de papel. Dizinin popülaritesi dilden dile yayılırken bir soruyu da gündeme getirdi: İspanya’da polisiye eserlerin geçmişi ve güncel durumdaki yükselişinin nedenleri nedir? Bu soruların peşine düşen 221B, İspanya polisiye edebiyatını ve tabii sinema ve televizyonunu mercek altına alıyor.

Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Prof. Dr. Nil Ünsal, İspanya polisiye romanında Eduardo Mendoza ve eserlerini ayrıntılarıyla inceledi.

Yine aynı bölümden Araştırma Görevlisi Melike Yazıcı Çangur, 80’lerden günümüze İspanya polisiyesinin gelişimini, en önemli yazarları ve eserlerini aktardı.

La casa de papel’in “Profesör”ü Álvaro Morte, 221B’de…

“Profesör”, 221B’de

İspanya’nın en önemli yazarlarından Manuel Vázquez Montalbán’ın gustosu yüksek dedektifi Pepe Carvalho, Fulya Turhan’ın titiz incelemesiyle yeni sayıda.

Antonio Altarriba’nın çizgi romanı Ben, Katil‘iyse Barlas Omay inceledi.

İspanya sinemasında da polisiye yükselişte. Anaakımdaki pek çok polisiyeden özgün, başarılı ve zekice kurgulanmış bu filmleri Özlem Özdemir irdeledi.

Ve 14. sayının büyük sürprizi: La casa de papel‘in “Profesör”ü Álvaro Morte, Türk basınında ilk röportajını 221B Dergi’ye verdi.

Arne Dahl röportajı ve diğerleri…

Dosya konusunun dışında yine dolu dolu bir içerik okuyucuyu bekliyor.

Kuzey‘in en iyi yazarlarından Arne Dahl, Ufuk Kaan Altın imzalı özel röportajıyla yeni sayıda…

Kuzey polisiyelerinin ustası Arne Dahl…

Bitmedi… Bu sayıyla iki yeni inceleme bölümü başlıyor. İlki, Ekin Açıkgöz’ün titiz çalışmaları sonucu kaleme aldığı “Polisiyelerin Ölümsüz Silahları.” Bu sayıda Grange’ın vazgeçilmezi görünmez tabanca lakaplı Glock’u tanıyoruz.

“Çaylak Kitap Dedektifleri” ise diğer yeni bölüm. Geçen sene Bilgi Üniversitesi’nde 221B Dergi’nin düzenlediği “Dünyanın Polisiye Haritası” atölyesinden sonra bir okuma grubu oluşturan okurlar, her buluşmalarında bir polisiye roman üzerine tartışıyordu. Bu tartışmaların metinleri, bundan böyle dergide yer alacak. İlk kitap, Ayşe Erbulak’ın Cinayet Sınıfı Başkanı.

Edhem Bey çizgi öyküsü devam ederken, Seyfettin Efendi serisinin yaratıcısı Devrim Kunter imzalı yeni bir çizgi öyküye de yer veriliyor yeni sayıda.

Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültürü dergisi 221B, 14. sayısıyla dergi satan gazete bayileri, süpermarketler, kitap mağazaları, cepte Dergilik, Dmags ve Magzter uygulamalarında.

Online sipariş için, dukkan.mylosyayingrubu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler