Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz Bilimkurgu-Fantastik Yapımlar

   Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz Bilimkurgu-Fantastik Yapımlar

  Amazon’un her yıl dünya çapında gerçekleştirdiği ve iki gün boyunca Prime üyelerine özel müthiş indirimler ve fırsatlar sunduğu Amazon Prime Day, 21-22 Haziran tarihlerinde düzenleniyor. Prime üyeleri bu iki güne özel indirimlerden faydalanırken aynı zamanda üyelikleri boyunca Prime Video ile aralarında Amazon Originals yapımı popüler ve ödüllü film ve dizilerin de bulunduğu geniş bir seçkinin de keyfini çıkarmaya devam edecek.

  Henüz Prime üyesi değilseniz www.amazon.com.tr/primeday adresinden 30 günlük ücretsiz deneme sürecini başlatarak Prime Video’dan ve Prime Day fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

  Prime Day başlamışken biz de sizin için Amazon Prime Video’da bulabileceğiniz bilimkurgu ve fantastik yapımlarından öne çıkanları derledik.

  Bliss

  Başrollerini Owen Wilson ve Salma Hayek gibi iki usta ismin paylaştığı, yönetmenliğini Mike Cahill’ın yaptığı Bliss filmi, bilimkurgu ile romantizmi buluşturuyor. Kısa süre önce işinden kovulan ve eşinden boşunan Greg (Owen Wilson), sokaklarda yaşayan Isabel (Salma Hayek) ile tanışınca macera başlıyor. Greg de Isabel’in sokaklarda geçen, serkeş yaşamına ayak uyduruyor. Isabel, dünyanın bir bilgisayar simülasyonu olduğuna inanıyor. Isabel ile arasında bir aşk ilişkisi gelişmeye başlayan Greg ise başlarda bu teoriye şüpheyle yaklaşıyor. Ancak bir süre sonra Greg, Isabel’in fikrinin gerçek olabileceğini düşünmeye başlıyor.

  5 Şubat 2021 günü gösterime giren Amazon Originals yapımı film, evsizlerin yaşamı ve uyuşturucu bağımlılığı gibi konuları gerçekçi şekilde resmetmeye çalışıyor. Bunu da kendi hikâyesi bağlamında başarıyla yapıyor.

  Black Box

  Yönetmenliğini Emmanuel Osei-Kuffour Jr.’ın üstlendiği, senaryosunu Emmanuel Osei-Kuffour Jr. ile Stephen Herman’ın beraber kaleme aldığı 2020 tarihli Black Box, korku ve bilimkurgu türlerini harmanlayan bir film. Amazon Originals yapımı filmin başrollerini Mamoudou Athie, Phylicia Rashad, Amanda Christine, Tosin Morohunfola ve Troy James üstleniyor. Black Box, Amazon’un Welcome to the Blumhouse antolojisinin ikinci filmi.

  Black Box, eşini ve hafızasını bir trafik kazasında kaybeden Nolan Wright’ın başından geçenleri konu alıyor. 10 yaşındaki kızı Ava’yla baş başa kalan Nolan Wright, geçmişini hatırlamakta zorlandığı gibi en basit işleri bile tek başına yapamaz hale geliyor. Öyle ki, kızını okuldan almayı bile unuttuğu oluyor. Sonunda Ava’nın bir öğretmeni, Nolan’ı unutkanlığı konusunda uyarınca Nolan, deneysel bir tedavi denemeye karar veriyor. Ancak bu süreç hiç de kolay olmuyor.

  The Expanse

  Mark Fergus ve Hawk Ostby geliştirilen, James S. A. Corey’in aynı adlı roman dizisinden uyarlanan The Expanse, günümüzden 200 yıl sonrasında, insanlığın tüm Güneş Sistemi’ni kolonileştirdiği bir gelecekte geçiyor. Bütün Güneş Sistemi ise üç büyük güç arasında paylaşılmış halde: Dünya ve Ay’daki Birleşmiş Milletler, Mars Kongre Cumhuriyeti ve Dış Gezegenler İttifakı. Bu yeni düzende bir kız, milyarlarca kişilik Güneş Sistemi’nde kayboluyor ve zengin ailesi, kızı bulması için Dedektif Joe Miller’ı tutuyor. Miller’ın yolu terk edilmiş bir gemi bulan bir uzay gemisi kaptanıyla kesişince evrenin kaderini değiştirebilecek bir komplo döndüğü ortaya çıkıyor.

  Bu yıl beşinci sezonu yayınlanan dizinin hikâyesinde özellikle ikinci sezondan sonra radikal değişiklikler oldu. Spoiler vermemek adına bunun detaylarına girmeyeceğiz ancak The Expanse’in Dedektif Miller’ın değil, günümüzden 200 yıl sonraki bu yeni düzenin hikâyesi olduğunu belirtelim. Tıpkı uzay maceralarının efsanesi Star Wars gibi The Expanse de bir çeşit uzay destanı…

  Star Trek: Picard

  Tarihin en büyük bilimkurgu ve uzay macerası markalarının başında kuşkusuz Star Trek, ülkemizde bilinen adıyla Uzay Yolu gelir. 1966-1969 yılları arasında yayınlanan ilk dizisinden bu yana birçok farklı film ve diziyle izleyici karşısına çıkan Star Trek evreni, 2020’yi de boş geçmedi ve Amazon Originals yapımı Star Trek: Picard başladı.

  İkinci ve üçüncü sezonu da yapım aşamasında olan dizide usta oyuncu Patrick Stewart, Star Trek: The Next Generation’da yedi sezon canlandırdığı efsanevi Jean-Luc Picard rolünü yeniden üstleniyor. Jean-Luc Picard’ın göründüğü son Star Trek yapımı Star Trek: Nemesis’in (2002) 20 yıl sonrasında geçiyor ve Picard’ın başından geçenleri konu alıyor.

  Star Trek: Picard dizisinin başrollerinde Patrick Stewart’a Alison Pill ile Isa Briones da eşlik ediyor. Yayınlandığı gibi büyük beğeni toplayan dizinin ikinci sezonu muhtemelen 2022 yılı içinde izleyiciyle buluşacak.

  In Time

  Zamanın paranın yerini aldığı ve yegane değer haline geldiği bir dünya düşünün… Başrollerini Amanda Seyfried, Justin Timberlake ve Peaky Blinders’ın Thomas Shelby’si Cillian Murphy’nin paylaştığı 2011 tarihli bilimkurgu filmi In Time, işte böyle bir dünyada geçiyor.

  Yıl 2169 ve dünyanın yeni düzeninde insanlar 25 yaşından sonra fiziki olarak yaşlanmıyor. Ancak ömürleri, kollarındaki bir saat göstergesinde yazan zamanla sınırlı. Zamanın tüm dünyada para yerine geçtiği bu sistemde zenginler neredeyse sonsuza kadar yaşayabiliyorken fakirlerin ise ömrü sadece bir gün bile olabiliyor ve zaman dilenmek ya da çalmaktan başka çareleri kalmıyor. 28 yaşındaki bir fabrika işçisi, Will Salas (Justin Timberlake) başına gelen bir olay sonrasında bu düzeni bozmaya karar veriyor.

  Yönetmenliği ve senaristliğini Andrew Niccol’un yaptığı In Time, aksiyonun bir an bile eksilmediği, çok sürükleyici bir bilimkurgu filmi.

  Preacher

  Sam Catlin, Evan Goldberg ve Seth Rogen tarafından Garth Ennis ile Steve Dillon’ın aynı isimli kült çizgi roman serisinden uyarlanan Preacher, Batı Teksas’ta yaşayan ve Jesse Custer (Dominic Cooper) isimli içki içmeye bayılan, sigara tiryakasi, inancını sorgulayan bir vaizin başından geçen doğaüstü olayları konu ediniyor.

  Fantastik ve kara komedi türlerini bir araya getiren Preacher dizisinde Jesse bir şekilde olağanüstü güçlere sahip oluyor ve hem bu güçlerini daha iyi kavramak hem de Tanrıyı bulmak için maceralı bir yolculuğa çıkıyor. Ona bu yolculukta kız arkadaşı Tulip O’Hare (Ruth Negga) ve vampir dostu Proinsias Cassidy (Joseph Gilgun) eşlik ediyor.

  2019’da yayınlanan dördüncü ve son sezonuyla izleyicilere veda eden Preacher, hem ürkütücü hem mizahi unsurları ve hiç düşmeyen temposuyla son yılların en beğenilen çizgi roman uyarlamalarındandı.

  * Amazon Prime Video’da Kaçırmamanız Gereken Belgeseller yazımız burada.

  Benzer İçerikler