Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland rüzgârı

   Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland rüzgârı

  Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali‘nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgârları esecek. Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın meşhur Technicolor klasiği A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak. Pazar akşamı ise festivalde Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film Judy (2019) gösterilecek.

  12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da!

  Bir yıldızın doğuşu ve sönüşü

  The Wizard of Oz / Oz Büyücüsü (1939) filminden başlayarak 40’lar ve 50’lerde oynadığı her filme damgasını vurmuş, unutulmaz bir yıldıza dönüşmüş Judy Garland, kariyeri ve özel hayatında yaşadığı trajedilerle de 20. yüzyılın ikonlarından biri sayılıyor. Eleştirmenlerin ‘duygusal bir otobiyografi’ sözleriyle tarif ettikleri Bir Yıldız Doğuyor​, çok küçük yaşlarda setlerle tanışan ve yoğun çekim programına dayanabilmesi için amfetaminlere ve uyku haplarına alıştırılmış Garland’ın 22 yıllık kariyerini özetliyor adeta.

  Judy Garland

  Hollywood’un en aranılan oyuncularından biriyken alkol bağımlılığı yüzünden yıldızı sönmeye başlayan Norman Maine ile gelecek vadeden oyuncu ve şarkıcı Esther Blodgett’in trajik aşk hikâyesini izleyeceğimiz film, 1937 tarihli aynı adlı filmin uyarlaması. 1976’da Barbra Streisand ve Kris Kristofferson, 2019’da da Lady Gaga ve Bradley Cooper ile yeniden çekilen hikâyenin bu en meşhur versiyonunda Judy Garland ve Jason Mason birlikte oynuyor. The Philadelphia Story (1940), A Double Life (1947) ve Oscar aldığı My Fair Lady (1964) klasiklerinin yaratıcısı George Cukor’un yönettiği ve Technicolor tekniğinin en parlak örneklerinden sayılan Bir Yıldız Doğuyor​, 7 dalda Oscar’a aday gösterilmişti. Yapım, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında oyuncularına Altın Küre kazandırmıştı. 

  Oscar ve Altın Küre ödüllü Judy performansı

  İngiliz yönetmen Rupert Goold’un yönettiği ve Peter Quilter’in “End of the Rainbow” adlı oyunundan uyarlanan Judy ise, seyirciyi Garland’ın ölümünden bir yıl öncesine götürecek. Film, Oz Büyücüsü‘nden otuz yıl sonra stüdyoların ve yönetmenlerin çalışmaya pek de gönüllü olmadığı bir oyuncuya dönüşmüş Garland’ın son günlerini anlatıyor. Hollywood’un çarkları arasında kırılarak ilerlemiş bir ikonun kişisel hikâyesini geriye dönüşlerle açığa çıkarıyor. Özellikle Renée Zellweger’in Altın Küre ve Oscar’larda En İyi Kadın Oyuncu seçilen performansıyla da etkileyen film, kült “Over the Rainbow” başta olmak üzere meşhur Garland şarkılarını büyüleyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

  Judy Garland

  Festival alanına ulaşım

  Gösterimlerin 21:00’de başladığı, kapı açılışının ise 17:00’de olacağı festivalde, gösterim öncesi Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilirsiniz. Dilerseniz haziranda açılan “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini de ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor. 

  Gösterim ve konserlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek izleyiciler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Ayrıca, randevu sistemiyle Beşiktaş’ta Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtımdan tekne ile ulaşım ve Beykoz İskelesi’nden hareket edecek ücretsiz ring servisi sunulacak.

  Biletler beykozkundura.com’da

  16 Temmuz’da Beykoz Kundura’da başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali, 12 Eylül tarihine kadar devam edecek. Festivalin film gösterimlerinde Öğrenci 40 TL, Tam 60 TL; canlı müzik eşliğinde gösterimlerde Öğrenci 50 TL, Tam 70 TL olarak satışta olan biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. 

  Benzer İçerikler