Bu Hafta Ne İzlesek? (19 Mart – 26 Mart)

 Bu Hafta Ne İzlesek? (19 Mart – 26 Mart)

Episode editörlerinin haftalık önerilerini içeren; dizi, film, belgesel, tiyatro, festival gibi, dijital ve fiziksel katılımlı etkinlikleri de içeren, kayda değer bulduğumuz önerilerimizi siz okurlarımız için derledik. Keyifli okumalar!

Körlük – MUBI Türkiye

Yetişkinlik çağında görme yetisini kaybeden Ingrid, dünyadan elini eteğini çekmeye başlar. Kocasıyla ve düşünceleriyle baş başa kaldığı, her şeyi kontrol edebildiği güvenli evinde inzivaya çekilir. Bir zamanlar görebildiği nesneler üzerine kurduğu hayaller, yavaş yavaş zihnini ele geçirir.

Joachim Trier’in Oslo 31 Ağustos, Sessiz Çığlık ve Dünyanın En Kötü İnsanı filmlerinin Norveçli senaristi Eskil Vogt’in ilk yönetmenlik denemesi olan film, gösterime girdiği 2014 yılında, güçlü bir ilk film olarak olumlu eleştiriler almıştı.

93 Yazı – GAİN

Belgesel, Türkiye’de 1992 yılında Bryan Adams ile başlayan ve Michael Jackson, Madonna, Metallica, Bon Jovi, Guns’n Roses gibi dev isimlerle devam eden stadyum konserleri dönemini, işin en başındaki isim olan Ahmet San’ı merkezine alarak anlatıyor.

Teoman, Meltem Cumbul, Mabbas, Yasemin Mori, Melis Danişmend, Şafak Ongan, Güven Erkin Erkal, Kanat Atkaya, Özer Sarısakal, Doğu Yücel ve Deniz Toksoy gibi bu özel seneye tanıklık etmiş müzisyen, yorumcu, müzik yazarı ve gazetecilerin aktardığı hatıralar ile o dönem basına yansıyan görüntülerin yer aldığı belgesel, nostalji severler için altın değerinde.

Oyun – BluTV

BluTV özel yapımı ‘Oyun’ belgeseli, video oyunların ortaya çıktığı 1970’li yıllardan itibaren global ölçekte başarı yakalayan oyun sektörünün, 1980’lerde Türkiye’de ortaya çıkışına ve günümüzdeki gelişimine odaklanıyor.Son yıllarda uluslararası başarılara imza atan yerel oyun üreticileri, içerik üreticileri ve yayıncıları ele alan belgesel, yaş aralığı gözetmeksizin amatör-profesyonel oyunculara da odaklanıyor.

Enver Arcak’ın yönetmenliğini yaptığı belgesel, sektörün farklı dinamiklerine eğlenceli bir bakış açısı sunan ‘Ekosistem’‘Gamer’ ve ‘E-spor’ isimli üç bölümüyle izleyici karşısına çıkıyor. Dijital oyunların Türkiye’deki serüvenine odaklanan belgesel ‘Oyun’un ilk bölümü BluTV’de yayında.

Boyalı Kuş – MUBI Türkiye

Savaşın zulmünden oğullarını kurtarmaya çalışan Yahudi bir aile, onu bir koruyucu annenin yanına bırakır. Bir dizi trajik olayın ardından çocuk kendini çorak topraklarda, köylülerin ve askerlerin savaşla değişen yaşamına tanık olurken bulur. Herkese bulaşan zalimlikten o da payına düşeni alır.

Jerzy Kosinski’nin ünlü romanından uyarlanan, Václav Marhoul’un filmi Boyalı Kuş 2019’da gösterime girmesinin ardından pek çok festivalden ödül topladı, film aynı zamanda Çekya’nın 2019 yılu Oscar adayı unvanına da sahip.

Human Resources – Netflix

Big Mouth dizisinin gösterdiği başarının ardından çekilen spin-off Human Resources 18 Mart’ta prömiyerini yaptı. Bir animasyon durum komedisi diyebileceğimiz yapım, hem ergenlik çağındaki gençlerin hem de yetişkinlerin duygularını somutlaştıran farklı Hormon Canavarları hakkında bir komedi. Aşkı, nefreti, kaygıyı, utancı, depresyonu ve bir dizi başka insani duyguyu kontrol eden yaratıklar var.

Big Mouth’a göre daha çok yetişkinleri hedef kitlesine alan serinin seslendirme kadrosu Aidy Bryant, Nick Kroll, Maya Rudolph, Keke Palmer, Ali Wong ve David Thewlis gibi yıldızlarla dolu.

18. Akbank Kısa Film Festivali

68 ülkeden toplam 2.081 kısa filmin başvurduğu Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” , “Forum” ve “Genç Bakışlar” bölümlerinden oluşuyor. Dünya festivallerinde yer almış birçok filmin yanı sıra çok sayıda Türkiye prömiyeri yapacak yeni filmin yer aldığı, 33 ülkeden 81 kısa ve 3 uzun metraj film festivalde seyirciyle buluşacak.

21 Mart – 31 Mart tarihleri arasında 18. kez düzenlenecek festivalde tüm etkinlikler çevrimiçi olarak düzenlenecek. Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu ise ünlü yönetmen Seren Yüce olacak. Yönetmenle yapılacak bir söyleşi ve Venedik Film Festivali’nden ödüllü ilk uzun metraj filmi Çoğunluk festival programında yer alıyor. 

Maria by Callas: In Her Own Words

Pera Müzesi Film ve Video Programları, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle büyük soprano Maria Callas’a ithaf edilen Maria by Callas: In Her Own Words filmini sinameseverlerle buluşturuyor. 23 Mart’ta Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilecek gösterimde yönetmen Tom Volf izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Trajik yaşamını kendi sözleriyle dinleyebilme olanağına sahip olacağımız belgesel ilgi çekici bir deneyim. Program kapsamında ayrıca Callas’ın eserlerinin ve mirasının işleneceği bir panel de düzenleniyor.

Bir İhtimal Daha Var – DasDas İstanbul

Günümüz İstanbul’unda işsizlikle mücadele eden iki üniversite mezunu, Umut ve Ada Beşiktaş’da evlerinde sefalet içinde günlerini geçirmektedirler. Yaptıkları ufak tefek işlerden kazandıkları gelir dışında kazançları yoktur ve doğru dürüst kendilerine bakamamaktadırlar. İşsizlik, soğuk, yarı aç yarı tok zamanlar, bakımsız ev ve otoparkçılık, kuru temizleme gibi işler yapan dengesiz lise arkadaşları Barış’ın tacizlerinden bıkan bu trajikomik ikili içinde bulundukları durumdan kurtulmak için doğaya kaçarlar.

DasDas İstanbul, tiyatroların pandemi ve zamlarla zor zamanlar geçirdiği bu günlerde, oyunlarını aralıksız sahnelemeye devam ediyor. Bir İhtimal Daha Var da, bu zamanların zorluklarına dair bir oyun.

Benzer İçerikler