Çin Sineması, Gişe Hasılatında Kuzey Amerika’yı Solladı

   Çin Sineması, Gişe Hasılatında Kuzey Amerika’yı Solladı

  Son yıllarda ticari anlamda başarısını artıran Çin sineması, büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftasonu elde ettiği 46,4 milyon dolarlık gişe geliriyle Çin sineması, koronavirüs pandemisine rağmen bu yılki hasılatını neredeyse 2 milyar dolara getirdi.

  Koronavirüs pandemisi dolayısıyla küresel ölçekte sinemalara ilgi azalırken, Çin bu yıl gişe hasılatında dünyanın zirvesine çıktı. Artisan Gatewat danışmanlık şirketine göre Çin, 1,99 milyar dolarlık gişe hasılatıyla şu ana dek 1,94 milyar dolara ulaşan Kuzey Amerika’yı geride bıraktı.

  Çin sineması geçen yılı (2019) 9,2 milyar dolarlık gişe hasılatıyla kapatmıştı. Bu yıl pandemi dolayısıyla o sayıya yaklaşamadı. Ancak pandeminin çıkış noktası olduğu halde bir süredir toparlanma eğiliminde olan Çin’de bu toparlanma sinemaya da yansıdı. Yılın üçüncü çeyreğinde Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası iyileşmeye başlarken, sinemalar da benzer bir yola girdi.

  Çin’de sinema salonları bu yıl koronavirüs pandemisi yüzünden neredeyse altı ay boyunca kapalı kaldı. Ancak şu an ülkedeki tüm sinema salonları açık. Hükümet eylül başında sinema salonlarına yönelik seyirci kısıtlaması önlemlerini de gevşetti. An itibariyle Çin sinema salonları koltuklarının yüzde 75’ine seyirci alabiliyor.

  Bu yıl tüm dünyada olduğu gibi Çin sinemasında da görece az film yayınlandı. 1 Ekim’de vizyona giren Wo He Wo De Jia Xiang (Benim Halkım, Benim Vatanım) ise yılın en çok izleyici toplayan filmlerinden oldu. Yurtseverlik temalı film, üç haftadır üst üste Çin’de en çok izlenen film konumunda. Film, şimdiye tek 360 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti.

  Benzer İçerikler