Elliot Page, trans konulu belgesel ‘Nel Mio Nome’ye yapımcı olarak katılıyor

 Elliot Page, trans konulu belgesel ‘Nel Mio Nome’ye yapımcı olarak katılıyor

Yönetmen Nicolò Bassetti’nin Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gösterime girecek olan yeni filmi, cinsiyet geçişleri yaşayan sıkı sıkıya bağlı bir grup arkadaşı konu alıyor.

Oyuncu ve aktivist Elliot Page, İtalyan yönetmen Nicolò Bassetti’nin (Magnificent Fortunes) önümüzdeki ay 2022 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek olan trans konulu belgesel Nel Mio Nome’un (Into My Name) yürütücü yapımcılığını üstlendi.

Bassetti’nin belgeseli, İtalya’nın farklı bölgelerinden dört arkadaştan oluşan bir grubun hayatlarının farklı dönemlerinde kadın cinsiyet kimliğinden erkek cinsiyet kimliğine geçiş sürecini konu alıyor. Yönetmen, filmin köklerinin kendi oğlu Matteo’nun cinsiyet geçişiyle ilgili deneyimine dayandığını söylüyor.

Page yaptığı açıklamada, “Nel Mio Nome hakkında benim için öne çıkan şey, bir kişinin kimliğini oluşturan tüm farklı parçaları çok ustaca ve açık olarak sunma şekli” dedi. “Bu, trans insanlar üzerine bir meditasyon ve daha önce hiç böyle bir film görmemiştim. Bassetti’nin prodüksiyon boyunca trans oğluyla yakın bir şekilde istişare ettiğini bilmek benim için çok güzel ve bence yaşanmış deneyim ve girdiler filmin perspektifini açıyor. Ekipte olmaktan onur duyuyorum ve herkesin bunu göreceği zaman için sabırsızım.”

Çalışmaları Juno, Inception ve Netflix dizisi The Umbrella Academy’de başrolleri içeren Page, 2020’de trans olarak açıldı. Mart 2021’de Page, Time dergisinin kapağında görünen ilk açık trans erkek oldu.

Nel Mio Nome, Bassetti’nin 2018’deki Magnificent Fortunes’dan sonra yönetmen olarak çektiği ikinci belgeseli. Kentsel peyzaj sanatçısı olarak tanınan Bassetti, 2013 yılında Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kazanan belgeseli Sacro GRA’da yönetmen Gianfranco Rosi ile işbirliği yaptı.

Bassetti, “Bir ebeveyn olarak kişisel deneyimim, bir yönetmen olarak bu hikayenin kahramanlarına yaklaşmak, duygularını araştırmak ve güven ve suç ortaklığı üzerine kurulu samimi bir ilişki kurmak için gerekli özgüveni bulmamı sağladı” dedi. Nel Mio Nome hakkında ise “Filmimizin dünyada yolunu bulmasına yardımcı olmak için kendi deneyimleriyle bir bakış açısı eklediği için Elliot’a gerçekten minnettarım.”

Neo Mio Nome, Bassetti’nin şirketi Nuovi Paesaggi Urbani ve Lucia Nicolai ile Marcello Paolillo’nun Art of Panic şirketi tarafından üretildi. Önümüzdeki ay dünya prömiyerini 2022 Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapacak.

Benzer İçerikler