Festival Zamanı: ICAF, Bu Cuma Moda’da Başlıyor

   Festival Zamanı: ICAF, Bu Cuma Moda’da Başlıyor
  [highlight]Kamusal alan yerleştirmeleri, çizgi roman ve illüstrasyon stant ve sergileri, atölye programları, seminerler ve sanatçı konuşmalarını içeren, şehir, çizgi dünyası ve farklı sanat disiplinleri üzerinden yaratıcı deneyim alanları sunan açık hava festivali İstanbul Comics & Art Festival, 7-9 Eylül tarihlerinde Club Quartier Moda’da. Bu senenin kavramsal teması kimlik…[/highlight]

  Urban Hacking, İstanbul Comics and Art Festival kapsamında 11 sanatçı ve tasarımcının Kadıköy sokaklarına uyguladığı sanatsal müdahaleleri izleyiciyle buluşturuyor. Sanatçılar, festivalin bu seneki kavramsal teması kimlik üzerinden kente müdahaleleriyle, kent kimliklerinin uğradığı dönüşüme odaklanıyorlar. Farklı disiplinlerden gelen 11 yaratıcı ismin çeşitli medyumlarla sokaklara uyguladıkları projeler, disiplinlerarası bir kurgu üzerinden şekilleniyor.

  Havuz Başı Animasyon Kuşağı

  Bu yıl Havuz Başı Animasyon Kuşağı’nda 18 animasyon film, 3 güne yayılan 3 farklı seçki olarak havuz başında izlenecek. İlk kez tüm filmler 2018 yılının festivallerinden, dolayısıyla her film Türkiye prömiyerini Istanbul Comics & Art Fair ile yapacak.

  Kimlik teması altında oluşturulan bu 3 farklı seçki, kendilik kavramıyla ilişkilerini izlediğimiz bireylerin öykülerinden, toplumsal kimlik, cinsel kimlik, kültürel kimlik gibi konuları işleyen filmlere kadar yayılıyor. Bu sene Havuz Başı Animasyon Kuşağı’na 4 filmle katkıda bulunan MIYU Distribution, ICAF partneri oldu. Bu 4 film arasında 2018 festivallerinde ödüller toplayan Egg ve en prestijli animasyon film festivallerinden Annecy’de en iyi kısa film ödülünü alan Bloeistraat 11 var. Stop-motion tekniğiyle çizimleri karıştırarak yapılmış iki boyutlu bu filmde, yaz tatillerini beraber geçiren iki arkadaşın, ergenlikle beraber değişimlerini ve aralarına giren yeni sınırı izliyoruz. Egg ise, bir kadının anoreksiya hastalığını bir yumurtayı yemeye çalışmasıyla anlatan ilginç tarza sahip bir film.

  Ayrıntılı bilgi, icaf.com.tr’de

  Seçkinin bir diğer güçlü eseriyse, Estonyalı animasyoncu Chintis Lundgren’in son filmi Manivald. Film, annesinin eve getirdiği erkek arkadaşının tetiklediği olaylar sonucu evden ayrılan genç erkeğin anneden kopuş hikâyesini anlatıyor.

  Berlinale’nin Generation bölümünde gösterilen In a Nutshell filmi de seçkide. Bu film stop-motion tekniğiyle yapılmış, fakat geleneksel anlamda bir öykü ve yapıya sahip olduğu söylenemez. İnsanlık tarihini hızlı ve arka arkaya sıralanmış imajlarla anlatıyor gibi.

  Kaçırmamanız gereken bir diğer film ise yine Berlinale’nin kısaları arasında yer alan Coyote. Bir aile babası tilkinin ailesini kaybetmesi sonucu yaşadığı hüzün ve suçluluk duygusu, sürreal bir dünyada anlatılıyor.

  ICAF programı ve ayrıntılı bilgi burada.

  Benzer İçerikler