GLAAD Raporuna Göre, TV Yayınlarında LGBTİ+ Temsili Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

 GLAAD Raporuna Göre, TV Yayınlarında LGBTİ+ Temsili Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

GLAAD’ın yıllık Where We Are on TV raporuna göre, televizyonda LGBTİ+ temsili 2021-2022 sezonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. LGBTİ+ topluluğu tarafından kurulan bir medya gözlem kuruluşu olan GLAAD’a göre, geçtiğimiz sezonda LGBTİ+ karakterlerin dizi karakterleri arasında oranı %11.9 oldu ve geçen yıla göre %2.8’lik bir artışla televizyon tarihinde rekor seviyeye ulaştı.

Bu yılki çalışma, 1 Haziran 2021 ile 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında dizilerde yer almış veya alacak olan 775 dizi karakterinden 92 karakterin LGBTİ+ olduğunu ortaya çıkardı. GLAAD, dizilerden 49 LGBTİ+ tekrar eden/yan karakter daha sayarak, toplam 141 LGBTİ+ karakter olduğunu açıkladı.

Bu yıl konvasiyonel ve dijital medyada trans karakterlerin sayısı geçen yılki 29’u geçerek dan 42’ye ulaştı. Bu karakterler (20 trans kadın, 14 trans erkek ve 8 nonbinary trans) 25 drama ve 11 komedide yer alıyor. GLAAD, trans olmayan ilave 17 non-binary karakterin de ekranda olduğunu belirtti.

Dijital yayın platformlarr tarafında, GLAAD bu yıl raporunu yalnızca Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video’yu değil, aynı zamanda Apple TV Plus, Disney Plus, HBO Max, Peacock ve Paramount Plus’ı da içerecek şekilde genişletti. Bu sekiz platformdaki diziler arasında GLAAD, 245 LGBTİ+ ana karakter ve 113 LGBTİ+ yan karakter olduğunu belirtti.

Where We Are on TV raporunun tarihinde ilk kez, geçen sezona göre altı puan artarak LGBTİ+ yayın karakterlerinin çoğunluğunu (56 karakter) lezbiyen karakterler oluşturdu. Geçen yıla göre beş puanlık bir düşüşle gay erkekler %35 (49 karakter), biseksüel temsili ise bir puan artarak %19’a (27 karakter) ulaştı.

Rapor ayrıca LGBTİ+ karakterlerinin ırksal çeşitliliğinin dijital yayın platformalarında arttığını, ancak kablolu yayında azaldığını ortaya koyuyor. %58 ile poc* LGBTİ+ karakterler, yayındaki beyaz LGBTİ+ insanlardan daha ağır basıyor. Poc LGBTİ+ insanların temsili ise dijitalde %49’a yükseldi ve GLAAD’ın tüm platformların LGBTİ+ karakterlerinin en az yarısının aynı zamanda poc olmasını sağladığına ilişkin kriterine yaklaştı.

Geçen yıl platformlarda HIV ile yaşayan üç karakter bulunurken (tümü FX’in “Pose” programında yer aldı), GLAAD bu yıl sadece iki karakter saydı: Netflix’in “Dear White People”ında Michael ve NBC’nin “Ordinary Joe”sunda Sai.

*poc: people of color

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler